Aloe Vera Jeli Faydaları

tarafından
65005
Aloe Vera Jeli Faydaları

Aloe Vera Jeli Faydaları
Çok az kişi aloe veranın, diğer adı tıbbi sarısabır olan ve zambakgiller familyasına ait bir Afrika bitkisi olduğunu,  bitkinin yaprakları kırıldığında içinden jelimsi bir sıvı çıktığını ve bu sıvının insan sağlığına faydalı enzim, aminoasit, mineral ve vitaminlerle yüklü olduğunu bilir. Ama pek çok kişi, aloe veranın kozmetik ve güzellik sanayiinde kullanıldığını; onlarca çeşit krem, şampuan, solüsyon, losyon, jel, yağ ve akla gelebilecek pek çok güzellik ürününün formülünde bulunduğunu  hatta bir ürünün muhteviyat kısmında yahut ambalajında “aloe veralı’dır”  ibaresini gördüğünde rahatlıkla güvenebileceğini bilir.

İşte bu ismini kozmetik ürün kutularının üzerinde gördüğümüz  aloe vera mucizesi ne işe yarıyor, nelere iyi geliyor, nasıl etki ediyor daha kapsamlı bakalım ne dersiniz?

Cildimiz ve saçlarımız için hayli faydalı olan aloe vera jeli bir sürü şampuan ve cilt kreminin içinde fayda sağlamayı bekliyor. Hem kuru ciltlere nem sağlamak, hem de güneş yanıklarına karşı cildi teskin edip yumuşatmak için eczanelerde alıcılarını bekleyen aloe vera jeli; aynı zamanda karaciğer rahatsızlıklarında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi işleminde de sahneye çıkıyor. Cilde rahatlama ve canlılık sağlayan aloe vera jeli, bazı cilt problemlerinin giderilmesinde de pay sahibi.

Aloe-Vera-Jel-Kullanımı

Aloe vera jel faydaları saymakla bitmiyor.

 • Aloe vera jeli, AIDS hastalığından ve kanserden korunmaya; kalp damar hastalıklarına, cilt ve saç sağlığına kadar pek çok konuda sağlığımıza katkıda bulunur.
 •  Aloe vera jeli ciltteki iltihaplara ve güneş yanıklarına karşı oldukça etkili
 • İltihaplı çıban ve sivilcelerin yok edilmesini sağlıyor.  Sivilceler için aloe vera maskesi kullanabilirsiniz.
 • Ciltte oluşan yaraların iyileşmesini sağlamakla kalmıyor, yara izlerinin de yol olmasını sağlıyor.
 • Cilde nem sağlayarak kuru ciltleri rahatlatıyor.
 • Saç dökülmesi sorununa da el atan aloe vera jeli, saç diplerinin güçlenmesine ve saç tellerinin kalınlaşmasına destek veriyor.
 • Aloe vera jelinin cilde bir katkısı da yanık izleri konusunda… Yanık izlerinin giderilmesini sağlayan aloe vera jeli görüldüğü üzere cilde sınırsız güzellik ve sağlık vadediyor.

Aloe Vera Jeli Nasıl Yapılır?

Aloe vera bitkisi saf haliyle de kullanılabilen bir bitkidir. Yarım bardak suya, aloe vera bitkisinin yapraklarından elde edeceğiniz jeli karıştırıp içebilirsiniz. Bu karışım ağız kokusunu giderecektir. Pek çok konuda yararlanabileceğiniz aloe vera jelini nasıl elde edeceğinizi biliyor musunuz peki? Bilmiyorsanız size vereceğimiz tarifle bu işi kolayca halledebilirsiniz.

Evde Aloe Vera Jeli Çıkarmak
Evde aloe vera bitkisinden aloe vera jeli çıkartmak son derece kolaydır. İhtiyacınız olan şey sadece aloe vera bitkisi. Tüm şifa aloe vera bitkisinin yapraklarında gizlidir. Yaprağı ikiye böldüğünüzde içindeki jeli kolaylıkla görebilirsiniz.

evde-aloe-vera-jeli-çıkarma

[reklam id=1]

 • Bitkinin birkaç yaprağını gövdesinden ayırın ve sivri ucu yukarı bakacak şekilde derin bir kaba koyun. Bu şekilde 1 saate yakın bekletin. Böylelikle bitkinin dibindeki tahriş edici maddeler dışarı sızacaktır.
 • Daha sonra yaprağı yıkayın ve yan taraflarındaki dikenli kısımları şerit biçiminde kesip gövdeden ayırın.
 • Dikenleri temizledikten sonra bir bıçak yardımıyla dışta kalan tabakayı soyun. Yaprağı soyduğunuzda yoğun jölemsi bir jel çıkacaktır.
 • Aloe vera jeli kullanıma hazırdır. Ancak daha seyreltik bir kıvam alması için, bir miktar Hindistan cevizi yağı ekleyerek mikserden geçirin.
 • Bu jeli kabızlık ve hemoroid sorunlarında da kullanabilirsiniz.

İşte size ev yapımı aloe vera jeli.

Aloe Vera Jel Kullanımı

 • Yaralar için Aloe Vera: Aloe vera jelinin çıkarılması için öncelikle yaşlı yapraklar kullanılmalı. Yaprak ortadan kesilerek yaranın üzerine kapatılır veya jeli çıkarılıp yaraya sürülür. Aloe vera jeli blenderden geçirilip buzdolabına konulur. Böylelikle 1 ay boyunca kullanılabilir. Çıkarlan jel dondurulmamalı yahut ısıtılmamalıdır; zira etken maddeleri deforme olabilir.

Aloe-Vera-Jel-Faydaları

 • Ağrılar için Aloe Vera: Çıkan jeli gül yağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Bu karışım baş ağrılarına da iyi gelir. Karışımı,  ağrıyan yerlerinize sürerek masaj yapar gibi ovun.
 • Saçlar için Aloe Vera: Bir miktar aloe vera jelini sirke ile karıştırıp saç diplerinize ovalayarak sürebilirsiniz. Saç dökülmesine iyi geldiği görülmüştür.
 • Sağlığınız için Aloe Vera: Ağız yoluyla da alabileceğiniz aloe vera jeli, karaciğeri koruyarak güçlendirir, safra söktürür ve vücuda direnç verir.

Aloe Vera Jelinin Saça Faydaları

 • Aloe veranın yapısında ihtiva ettiği keratin, kolajen,  elastin ve kükürt, saça elastik ve dirençli bir yapı kazandırır ve güç aşılar.
 • Aloe vera jeli saça uygulandığında en dip tabakalara kadar nüfuz ederek, saçlı derideki gözenekleri açar, içerdiği enzimlerle ölü hücreleri temizler.
 • Saç derisindeki bakteri, mantar ve kepek sorununa da çare olan  aloe vera jeli, kaşınma ve iltihaplanma sorununa da birebirdir.
 • Jojoba yağı ile birleştirildiğinde de harikalar yaratan aloe vera jeli tabir caizse saçlarınızı yüzünü güldüren mükemmel bir dosttur.

Aloe Vera Jelinin Cilde Faydaları
Aloe-Vera-Jelinin-Cilde-Faydaları

Aloe vera jeli, cilt sağlığı üzerinde de mühim katkılar sağlar. Cilt üzerindeki serbest radikallerin hareket kabiliyetlerini azaltarak cilt dokusunu güçlendirir ve direnç verir. Cilt yanıkları ve ezgamaya iyi gelen aloe vera jeli, ağrı ve şişlikleri de azaltır. Su kabarcıklarına, donmalara, alerjik reaksiyonlara ve böcek ısırmalarına da iyi gelen aloe vera jeli, parlayan, nemli ve genç bir cildin temellerini atar. Akne tedavisi, güneş yanıkları, ciltte erken yaşlanma, cilt kuruluğu, kızarıklık, cilt döküntüsü gibi cilt problemlerine de iyi gelen aloe vera jeli, bu özelliklerinden dolayı da oldukça kıymetli bir bitkidir. Çünkü kozmetik sanayiinin de söylediği gibi, en değerli giysimiz cildimizdir.