Altın Çilek Hakkında Bilmek İstedikleriniz

tarafından
215
Altın Çilek Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Altın çileği daha iyi tanımanızı ve yararlarını öğrenmenizi sağlayacak bütün verileri makalemizde bulabilirsiniz.

Altın çilek son senelerde prim yapmış ve fazlası ülkeyle yeni tanışmış bir meyvedir. Birçok toprak türünde rahatlıkla yetişen meyvenin yararları çok olmasından kesinlikle tüketilmesidir. Çeşitli toprak tiplerinde rahat yetişse de en iyi verimi çorak topraklarda görmektedir. Taze taze alınıp tüketilmesi sıhhat amacıyla en yararlı olanıdır.

Altın Çilek Hakkında Bilmek İstedikleriniz 1

Genellikle Orta Amerika, Güney Afrika ülkelerinde ve bunlara nazaran daha az olmak üzere İsrail’de yetiştirilir. Türkiye’de bugünümüzde çok vakit gelen değildir ama yetiştiriciliği artmaktadır.

Altın çilek ortamında C vitamini, B grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, karoten gibi detaylı mineral ve vitaminler barındırır. Yüksek C vitamini içeriğiyle dayanıklı bir antioksidandır. Antioksidanlar bedenin toksinlerden arınması amacıyla çok lüzumlu maddelerdir.

[reklam id=1]

Altın Çilek Nedir?

Orta alanı kahverengi, sarı çiçeklere sahip olan bitkinin üstündeki meyvesi olgunlaştıkça sarımtırak bir renge dönüşür.

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

  • Dünya üstündeki en varlıklı lif seviyesi altın çilektedir. Bu amaçla sindirim problemlerine iyi gelir ve uzun vakit tok kalmayı sağlar.
  • Kilo verme konusu ile ilgili tok tutması yönünden tesirlidir. Hem de diyet sırasındaki sindirim problemini da giderir. (Sağlıklı şekilde zayıflamak istiyorsanız bu yazımıza da göz atın)
  • Yapılan incelemelere göre şeker hastalarına iyi geldiği belirleme edilmiştir. Şekeri dengelediği ve hastaları rahatlattığı bilinir.

Altın Çilek Hakkında Bilmek İstedikleriniz 2

  • Kadınların büyük problemlerinden idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde tesirli bir meyvedir. Kronik duruma gelen enfeksiyonlarda ilaç tedavisine destek olarak kullanılabilir. Hem de meyve iyi bir idrar söktürücüdür.
  • İçeriğinde kalsiyum seviyesi yüksek olmasından bilhassa çocukların kemik gelişiminde tesirlidir. Kemik erimesini önlemek amacıyla ilaçla birlikte destek yapılabilir.
  • Diyet yapanlarda metabolizmayı süratlendirmesi bakımından önemlidir. Yapılan araştırmalar, metabolizma üstünde tesiri bulunduğunu kanıtlamıştır. Kalorisi az olmasından kullanımı sakıncalı değildir.
  • İlaç sanayinde birtakım ilaçların üretiminde kullanılması, ne kadar yararlı bulunduğunun en dikkat çekici kanıtıdır.
  • Ciltte gerdirme tesiri oluşturduğu amacıyla yaşlanmayı geciktirdiği belirleme edilmiştir. Hem de cildin güneşten korunmasında da tesirli bulunduğu bilinir.
  • Prostat kanseri ve boğaz civarındaki detaylı hastalıkların tedavisi amacıyla olumlu tesirler göstermiştir. Tedavisi en zor kanser türlerinden olan prostat kanseri amacıyla altın çileği fazlası eksper hekim doğrulusunda önerilmektedir.
  • Kan içerisindeki ürik asit dengesini sağladığı ve kanı sulandırıcı tesiri bulunduğu bilinir. Hem de kan basıncının düşmesini de sağlar.

Altın Çileğin Yan Etkileri Nelerdir?

Her besin amacıyla söylenen azı karar fazlası zarar cümlesi altın çilek amacıyla de geçerlidir. Aksi durumda yarar beklerken zarar görmeniz olasıdır. Tansiyonu düşürmesi gibi bir tesiri olmasından tansiyon düşüklüğü yaşam sürdüren şahıslarda baygınlığa sebep verebilir.

Altın Çilek Hakkında Bilmek İstedikleriniz 3

Hem de kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin altın çilek tüketmesi önerilmemektedir. Son vakitlerde zayıflama tesiri kullanılarak detaylı ilaçlar ve tablet üretilmiştir.

Altın Çilek ve Faydaları

Altın çilek, adı gibi çok kıymetli bir besindir.

Yuvarlık hatlardan meydana gelen meyve, altın sarısı rengindedir. Kurutulmuş olarak yendiğinde bu tür bir işleme lüzum yoktur. Salata, kek ve pastalarda sarf edilen meyvenin, reçeli de yapılmaktadır. Tatlı ve aynı vakitte mayhoş tadı ile lezzetli bir besindir ve özel soslarda kullanılmaktadır.

Yaz aylarının vazgeçilmesi olan dondurmanın yapımında kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde yemek olarak da tüketilmektedir. Ağacı dalları çalı şeklindedir. Sıcak ve sulak topraklarda yetişen meyve, kalsiyum ve demir yönünden varlıklıdır. Potasyum, fosfor minerallerini de bünyesinde barındırmaktadır.

Altın Çilek Hakkında Bilmek İstedikleriniz 4

Metabolizmayı hızlandıran besin, sindirim basitliği sunmaktadır. Kalorisi düşük olmasından, kilo vermenize katkı dayanaklıktadır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın en iddialı yoludur.  Doğal idrar söktürücüdür ve ağrı kesici özelliğine sahiptir. Kandaki değerleri dengeler ve solunum, idrar yollarındaki rahatsızlıklara deva olmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırır ve düzene sokar. İltihap kurutur ve mantar hastalıklarını tedavi etmede tesirlidir.