Altın Nasıl Anlaşılır?

tarafından
1740
Altın Nasıl Anlaşılır?

Yatırım ya da süs nedenle almış olduğunuz altının fake çıkması, yaşayacağınız en kötü anlardan birisidir. Meydana getirdiğiniz yatırım değersizleşir ve birikiminiz boşa gider. Normal olarak satın aldığınız yerden tam bilgileri almak ve birazcık da gerçek altın iyi mi olur bilmek gerekiyor.

Unutmayın, gerçek altının bir kıymeti vardır ve bu kıymet üzerinden fiyatında değişik görülür. Almış olduğunuz altının % 100 gerçek bulunduğunu idrak etmek için iyi bir edinim gerekiyor, ama birkaç sıradan yöntemle herkes bunu anlayabilir.

[reklam id=1]

Gerçek altın nasıl anlaşılır? Sorusu sıklıkla yöneltilmektedir. Satın alacağınız altın çeşidini öncelikle iyi bir şekilde incelemelisiniz. Ürünün üzerindeki resmi damgayı aramalısınız. Çeyrek, yarım, tam şeklinde altınlarda Mustafa Kemal Atatürk resmi ve TC yazısı olmalıdır. Bilezik, kolye gibi takılarda ise altının kaç ayar olduğu ile ilgili damgalar bulunmaktadır.

Bu sebeple de çok sayıda kişi öncelikle altın ayarı nasıl anlaşılır? Sorusunu da yöneltmeye devam etmektedir. Altının üzerindeki damga ve işaretlerde herhangi bir döküm hatası var ise, orijinal damgalar ile karşılaştırılmalıdır. Orijinal damga ile altın eşya üzerindeki damgada değişiklikler görülüyorsa, düzmece olma imkânını yüksektir. Bu yöntemin güvenilirliği azca bile olsa ilk uygulanandır.

Altın Nasıl Anlaşılır?

Altının sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sorusuna yanıt bulabilmek için altın takıyı dişleriniz arasına alarak hafifçe bir baskı uygularsanız, dişinizin izi geçecektir. Altının gerçek olup olmadığının anlaşılması için mıknatıs testi de uygulanabilecek geçerli yöntemlerdendir.

Tek başına kâfi olmasa bile size iyi bir informasyon verecektir. Elinize bir mıknatıs alarak altın takıya tutmanız kâfi olacaktır. Eğer mıknatıs takıyı çekiyorsa, feyk altın olma olasılığı yüksektir. Bunun sebebi ise altının manyetik bir madde olmamasıdır.

Altın, özgül ağırlığı yüksek bir elementtir ve bu ağırlığı geçen birkaç element bulunmaktadır. Gerçek altın bir takı, aynı boyut ve hacimdeki sahte altın değerlerinden daha ağır olacaktır. Bunu kırılgan terazi kullanarak ölçebilir ve diğerleriyle de karşılaştırabilirsiniz. Kütlesini bulmak için hassas bir tartı kullanabilirsiniz. Hacmi içinse su dolu bir ölçülü kap kâfi olacaktır.

Altın Nasıl Anlaşılır? 1

Kaba attıktan sonrasında seviyenin nereye geldiğine bakmalısınız. Arkasından kütleyi hacme bölersiniz ve sonuç g/ml olacaktır. Saf altının yoğunluğu 19,3 g/ml’dir. Bulduğunuz sonucun bu seviyeye yakın olması, altının gerçek olduğunu size söyleyecektir. Normal olarak bu yöntem, üzerinde taş olan altın takılar için geçerli değildir.

Yapılan testler arasında altının seramik bir tabağa sürtülmesi de yer alır.  Eğer siyah bir çizgi oluşturuyorsa, altının sahte bulunmuş olduğunu anlayabilirsiniz. Altının saf olup olmadığını anlama mevzusunda ses testi de uzman kişiler tarafınca tercih edilmektedir.

Saf altın bir eşyayı, metal bir cisme vurduğunuz süre tok bir ses çıkmalıdır. Eğer ince bir ses çıkıyorsa, feyk olduğunu anlayabilirsiniz. Biri gerçek diğeri feyk olan iki altın bileziğe, aynı cisimle vurduğunuzda bu farkı daha da iyi anlayabilirsiniz. Aynı boyuta sahip olan iki adet gerçek altının birbirine çarpıtılması durumunda herhangi bir ses farkı bulunmazken aynı zamanda çıkan ses kişilerin kulaklarını da rahatsız etmemektedir.

Altın Nasıl Anlaşılır? 3

Bir testten ziyade gözlem diyebileceğimiz bu yöntem de bizlere altının saflığı konusunda informasyon verir. Altın, tozdan ve nemden etkilenmemelidir. Eğer altın takınız rutubet ve tozdan dolayı oksitlenme yapıyorsa, saf olmadığını anlayabilirsiniz. Saf altın, hava ya da su ile etkileşime girmeyen son aşama kararlı bir kimyasal yapıya sahiptir. Özellikle 24 ayar altın takılar, uzun seneler süresince dış ortamdan etkilenmeden ilk günkü görünümlerini korurlar.