Alzheimer Hastalığı

tarafından
227
Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı, ilerleyen yaşla birlikte aksayan sağlık ve birbiri ardına sökün eden hastalıklar, hiç kimsenin yaşamak istemediği ama eninde sonunda karşılaşacağı olumsuzluklardır. İlerleyen yaşın eksilerinde birisi de demans yani bunama grubuna dahil olan Alzheimerdir. Alzheimer, basit unutkanlıklarla başlar ve zaman içinde pek çok vücut ve zihin fonksiyonunu bozarak kişiyi kaçınılmaz sona yaklaştırır.

Alzheimer 40’lı yaşlarda da başlasa da sıklıkla 65 yaşından sonra görülmeye başlar. 85 yaş üzeri kişilerde ise daha sık görülür. 65 yaştan sonra hastalık sıklığı her 5 yılda bir ikiye katlanır. Erken başlayan Alzheimer vakalarında genetik faktörlerin rolü büyüktür.

Alzheimer Neden Olur?

Alzhimer hastalığına neyin yol açtığı kesin olarak saptanamamıştır. Her ne kadar genetiğin payı büyük olsa da başka sebeplere de dayandığı belirtilmektedir. Uzun seneler süren alkol kullanımı, AIDS ve bazı enfeksiyon hastalıklarının da Alzheimera yol açtığı söylenmektedir.

[reklam id=1]

  • Demans yani bunama hastalığının büyük oranında beyin hücrelerini tahrip eden Alzheimer hastalığı söz konusudur.
  • Yaşlılık demansı da beyin hücrelerinin kaybıdır ama bu durum sıklıkla ileri yaşlarda görülür. Belirtileri ise Alzheimerle aynıdır.
  • Beyindeki sinirler arası iletişimin bozulması da Alzheimer nedenleri arasında sayılabilir.

Alzheimer Hastalığı 3

Alzheimer Hastaları Nasıl Ölür?

Alzheimer korkutan bir hastalık. Ve başladıktan sonra tam anlamıyla geri dönüşü yok. Hastaları ve özellikle de yakınlarını korkutan bir husus da Alzheimerın ulaşabileceği en son noktanın neresi olduğudur.

Beyin fonksiyonlarının yitimi ile yavaş yavaş gerileyen ve kötüleşen yaşam kalitesi, genel sağlığa da sirayet ediyor ve Alzheimer hastaları ne yazık ki kaçınılmaz sona yaklaşıyor. Peki Alzheimer hastalarının ömrü ne kadar sürer ve Alzheimer hastaları neden ölür bir de bu kısma bakalım.

Alzheimer Hastalığı 2

  • Alzheimer hastaları çoklukla hastalığa bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Alzheimer dejeneratif bir hastalıktır, tedavisi ne yazık ki tam anlamıyla yoktur ve beyin hücrelerinin ölümüne sebebiyet verir.
  • Alzheimer 15 hatta 20 yıl sürebildiği gibi 2-3 yıl da sürebilmektedir.
  • İlerleyen Alzheimer hastalığında hastalar öksürme, nefes alma, yutkunma gibi hayati işlev ve refleksleri yitirmeye başlarlar.
  • Bunun yanı sıra tat alma, hareketlilik, konuşma gibi refleksleri de yok olmaya başlar.
  • Alzheimerde en fazla rastlanılan ölüm sebebi “aspirasyon pnömonisi” yani akciğer enfeksiyonudur. Bu durum, hastayı felce kadar sürükleyebilir.

Hasta çiğneme ve yutkunma reflekslerini yitirdiğinde, lokmaları nefes alırken içine çeker ve akciğerde hasar oluşumuna sebep olabilir. Soluk borusu ile içeri çekilen besin yahut sıvı akciğere yerleşir. Alzheimer hastalarında öksürük refleksi de azaldığından besini öksürükle dışarı atamaz ve bu durum ölüme sebebiyet verir.

Alzheimer hastalarında en çok rastlanılan ölüm sebeplerinden birisi de kalp krizidir.

Alzheimer Hastalığı 1

Alzheimer hastaları bir dönem geldiğinde başka birinden yardım almadan hareket edemezler, yatağa bağımlı hale gelirler ve bu da onların vücut fonksiyonlarında geriye gidiş sebebi olur. Kalp, hareketsiz yaşam sebebiyle kötüleşir, kan pıhtıları görülür ve kalp krizi riski artar.

Bir sebep de enfeksiyonlardır. Vücut zayıf düşerek enfeksiyonlarla savaşamaz hale gelir. İştah azaldıkça güç kaybolur,  bağışıklık zayıflar ve bu da sona gidişi hızlandırır.