Alzheimer Nedir?

tarafından
189
Alzheimer Nedir?

Alzheimer nedir, unutkanlık, dalgınlık, öğrenilenleri hatırlamakta güçlük çekme gibi durumlar hemen herkeste zaman zaman görülen ve yaşanan problemlerdir. Ama bu problemler uzun sürmez. Çoğu zaman bu unutkanlıklar stres ve yorgunlukta kaynaklanır. Günlük yaşamı ise etkilemez. Alzheimer hastalığı nedir sorusunun yanıtı burada başlar. Bilişsel fonksiyonların kaybı olan Alzheimer, kişiyi yavaş yavaş çevresinden uzaklaştırır.

Ama mesele daha ileri boyuta taşınmışsa, yani sorun Alzheimerden kaynaklanıyorsa ciddi önlemlerin alınması şarttır. Alzheimer, ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan hafıza, konuşma, gündelik işleri yapma gibi rutinleri engelleyen bir hastalıktır ve ilerledikçe neredeyse çaresi yoktur.

Geri dönüşü olmayan bu hastalık halk arasında bunama olarak bilinir.  Alzheimer oldukça ciddi bir hastalıktır. Düşünmede, muhakemede, hatırlamada ciddi anlamda zorluklar ortaya çıkar. Alzheimer belirtileri görüldükten sonra ortalama 7 ila 10 yıl gibi bir süreçte hastalık ölümle sonuçlanır.

[reklam id=1]

Alzheimer ne demek sorusunun yanıtından sonra nedenlerine ve belirtilerine geçelim dilerseniz.

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer hastalığı ile ilgili pek çok neden sıralansa da en kuvvetli neden olarak genetik faktörler gösterilmektedir. Bu sebeple ailesinde Alzheimer hastalığı on kişilerde Alzheimer hastalığı görülme olasılığı da yüksektir.  45 yaşından sonra doğum yapan kadınların çocuklarında Alzheimer hastalığı gelişme riski daha yüksektir.

Alzheimer hastalığı enfeksiyona da bağlanabilmektedir.

Ağır kafa travmaları geçiren kişilerde Alzheimere yakalanma riskinin daha yüksek olduğu gözlemleniyor. Bilhassa boksörlerde, kafa bölgesinin sürekli darbe almasından ötürü beyinde bozukluklar oluşabileceği ve Alzheimer gelişebileceği bilinmektedir.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer kimlerde görülür sorusuna yanıt olarak 65 yaş üstü cevabını verebiliriz. Cinsiyet ayırmaksızın kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bu rahatsızlık kadınlarda çok daha sık görülmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde 65 yaşın üstündeki her 15 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğü saptanmıştır. 85 yaşın üzerindeki her iki kişiden birinde ise Alzheimer görülmektedir.

Alzheimer 65 yaş üzerinde ortaya çıksa da belirme ve yavaş yavaş nüksetme yaşı 40’lı ve 50’li yaşlardır.

Dünyada yaklaşık 20 milyon Alzheimer hastası olduğu biliniyor. Bunun 300 bin kadar bizim ülkemizde bulunuyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyor. Bunun da sebebi insan ömrünün uzuyor ve yaşlı insan sayısının artıyor oluşudur.

Alzheimer genetik mi sorusunu evet olarak yanıtlayabiliriz; zira Alzheimer hastalığında genetik faktörlerin payı oldukça yüksektir.

Alzheimer Nedir? 2

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

  • Alzheimer küçük ve üzerinde pek durulmayacak unutkanlıklarla başlar. Özellikle de yeni edinilen bilgiler unutulur. Önemli günleri unutmak, sürekli aynı soruları sormak Alzheimer belirtilerinin en belirginlerindendir.
  • Daha önceden kolaylıkla yapılabilen hesaplamalar, planlamalar ve buna benzer rutinleri yaparken zorlanma hissedilir.
  • Günlük aktiviteleri yaparken zorlanma, her zaman gidilen adresi şaşırma, kaybolma ve buna benzer rutin alışkanlıkları yerine getirirken zorlanma hissedilir.
  • Alzheimer ilerledikçe zaman ve mekanla ilgili zihinsel karışıklıklar başlar. Kişi tarih hesaplamalarını unutur, hangi günün içinde olduğunu unutur, bulunduğu mekanın neresi olduğunu ve oraya nasıl geldiğini de unutabilir.
  • Renkleri ayırt etmekte zorlanma, okuma güçlüğü, mesafeyi belirleyememe gibi şikayetler de Alzheimer belirtisi olarak sayılabilir.

Alzheimer Nedir? 3

  • Yazarken ve konuşurken zorlanan Alzheimer hastaları konuşmaları takip ederken zorlanırlar, bazen konuşma ortasında durarak cümlelerini hatırlamaya çalışırlar, aynı cümleleri tekrar ederler.
  • Eşyaları kaybeder veya değişik ve alakasız yerlere koyarlar. Eşyalarını koyduğu yeri unutan bu kişiler etraflarındaki insanları hırsızlıkla suçlayabilirler.
  • Kişinin muhakeme yeteneği zayıflar, karar vermekte zorlanır, sık sık yanlış ve isabetsiz kararlar verir.
  • Alzheimer belirtilerinden birisi de kişinin sosyal aktivitelerinden, hobilerinden, iş hayatından ve projelerinden uzaklaşmasıdır.
  • Alzheimer kişinin ruh halini ve psikolojisini de etkiler. Hastada kişilik değişimi yaşanabilir. Kişi eskiden olmadığı kadar ürkek, kuşkucu, kaygılı, depresif ve korku dolu olabilir. Çabuk sinirlenebilir, arkadaşlarıyla tartışma yaşayabilir.

Alzheimer Nedir? 4

Peki alzheimer hastalarının ölümü nasıl olur, son evrede neler yaşanır bir de buna bakalım.

Alzheimer hastalarında süreç içinde nefes alma, yutkunma gibi doğal reflekslerde kayıplar başlar; tat alma, hareketlilik ve konuşma gibi konularda yetiler zayıflar ve yok olur. Hasta çiğneme ve yutkunma yetisini kaybettiğinde yiyecekleri soluk alırken içine çeker ve bu da felçlere ve ölümlere sebebiyet verir.

Alzheimer hastalarında sık görülen ölüm sebeplerinden birisi de kalp krizidir.

Alzheimer hastalarında en sık rastlanılan ölüm sebeplerinden birisi de enfeksiyonlardır. Zayıf düşen vücut en basit enfeksiyonlarla bile savaşamaz hale gelir. İştah kaybolur, kilo kaybı yaşanır ve bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sistemi zayıfladığında enfeksiyonlara açık hale gelen vücut kolayca bitkin düşer ve kaçınılmaz son gelir.