Amniyosentez Neden Yapılır?

tarafından
236
Amniyosentez Neden Yapılır?

Anne karınından ince ve uzun bir iğne yardımı ile amniyon sıvısının alınması işlemine amniyosentez adı verilmektedir. Riskli gebelik işlemlerinde ve gebeliğin 16 ile 22.haftaları arasında yapılmaktadır. Uzman hekimler tarafından yapıldığında ağrısız, sancısız ve bebek için riski az olan bir işlemdir. Bu bağlamda Amniyosentez hangi durumlarda yapılır diye merak edenlere detaylı bilgileri vermeye devam edeceğiz.

Bu işlem sayesinde amniyosentez mayisi alınmaktadır. Bebeğe ait olan ve dökülen hücreler işlem sonrasında özel bir kültür ortamında ortalama 20 gün bekletilir. Bu süreçte üretim işlemi yapılmaktadır. Hücre üretimi ile kromozomlar ayrıştırılır ve analiz edilir. Analiz işlemi mikroskop ile yapılmaktadır.

Analiz işlemi ile bebeğe ait olan kromozomlar tespit edilmiş olur. Bebeğin kromozomlarında olası problemler tespit edilir ve tedaviye hemen başlanır. Yapılan bu analiz işlemi ile bebeğin cinsiyet belirlenmesi de yapılmış olur. Ancak, ülkemizde uygulanan yasalar gereği amniyosentez işlemi sonrasında cinsiyet belirlemesi yapılmamaktadır.

[reklam id=1]

Amniyosentez işlemi son derece kolay ve hem anne, hem de bebek için riski minimum düzeydedir. Herhangi bir ağrı veya sızı oluşmaz. İşlemin yapılışı hakkında kısaca bilgi verebiliriz. Ultrason eşliğinde ince bir iğne ile karından amniyon kesesine girilmektedir. Daha sonra ortalama 18-20 cc amniyon sıvısı alınır. Sıvı alma işlemi enjektör yardımı ile gerçekleştirilir.

Daha sonra alınan bu sıvı laboratuara gönderilmektedir. Daha çok 35 yaş ve üstü anne adaylarına yapılmaktadır. Çok düşük bir olasılıkla bebeğin kaybedilme riski mevcuttur. Bu risk 200’de 1 olasılıktır. Bunun dışında düşük, erken doğum, suyun gelmesi, sıvı kaçağı, kan uyuşmazlığı riski ve fetusun zarar görmesi gibi riskler mevcuttur.

Bebeğe ait olan her türlü riski ve problemi gösterir diyemiyoruz. Bebekle ilgili sadece kromozom incelemesi yapılabilmektedir. Bununla ilgili örnek vermek gerekirse, bebeğin kalp, damar ve kemik yapısı ile ilgili herhangi bir sonuç elde etmek çok güçtür.

Amniyosentez Neden Yapılır? 1

Amniyosentez ile bebeğin down sendromu tespiti yapılabilmektedir. En çok bunun için amniyosentez işlemi yapılmaktadır. Alınan sıvının beyaz contalı enjektörlere konulması çok önemlidir. Bu noktada doktorların dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle siyah contalı enjektörler risklidir. Bu tür contalar kromozomların üremesini engelleyebilmektedir.

Bu tür durumlarda istenilen sonuç elde edilemeyebilir ve dolayısıyla testin yenilenmesi olası bir ihtimaldir. Hastaların ve doktorların bu konuda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Amniyosentez işlemi hem maddi, hem de manevi olarak zordur. Bu nedenle gereksiz test tekrarlarının oluşmaması için dikkatli olunmasında fayda vardır.

Kısaca toplarlamak gerekirse, gebelik dönemlerinde bu ve buna benzer riskler her zaman mevcuttur. Yazımızın genelinde Amniyosentez hangi durumlarda yapılır noktasında gerekli bilgileri vermiş olduk. Anne adaylarının gebeliğin ilk haftalarından itibaren çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Düzenli ve periyodik olarak doktor kontrolleri yapılmalıdır.

Amniyosentez Neden Yapılır? 2

Hem anne, hem de bebek sağlığı için bu durum büyük önem arz etmektedir. Gebelik ile ilgili olan risklerin erken teşhis edilmesi durumunda hiçbir problem olmayacaktır. Ancak, teşhisin ve tedavinin gecikmesi durumunda bir takım riskli durumlar söz konusu olabilecektir. Gebelik döneminde uzman bir doktor belirlemeniz ve her zaman aynı doktor ile devam etmeniz gerekir.

Ayrıca, tıbbi olarak gelişmiş ve teknolojik cihazları iyi olan hastanelerin tercih edilmesini öneriyoruz. Bu süreçte yapılacak olan ihmaller çok daha büyük sorunları beraberinde getirecektir. Özellikle orta yaş üstü kadınlarda olası Amniyosentez işlemi içinde uzman hekimlere başvurmanız çok önemlidir. Uzman hekimler tarafından yapılan amniyosentez işlemi çok kısa ve riski az olan bir işlemdir.