Amniyosentez Riskleri

tarafından
315
Amniyosentez Riskleri

Gebelikte anne karnından su alma işlemine amniyosentez adı verilmektedir. Amnion denilen bu sıvı anne rahminden alınmaktadır. Sıvı alma işlemi ince bir iğne yardımı ile gerçekleşmektedir. Yazımızın devamında Amniyosentez ne zaman tehlikeli olur gibi konularda var olan riskleri bulabileceksiniz. Yapılan bu tür işlemlerin bazı riskleri olabilmektedir. Olası riskler hem anne, hem de bebek için nadirende olsa gerçekleşebilmektedir.

Her gebelik için uygulanan bir yöntem değildir. Bazı riskli gebeliklerde bu yöntem uygulanabilmektedir. Hem anne, hem de bebek açısından bazı risklerin olduğunu ifade etmiştik. Şimdi bu riskleri hem anne, hem de bebek için belirtelim istiyoruz.

Rahim içinde yer alan ve bebeği çevreleyen zarların enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Çok nadir yaşanan bir durumdur ve 1000 gebelikte bir olabilmektedir. Anne rahminden alınan sıvının kültür ortamında incelenememe riski çok azda olsa mevcuttur.

[reklam id=1]

Bebeğin amniyon sıvısını çevreleyen zarın yırtılma ihtimali azda olsa mevcuttur. Nadir görülen bir durumdur. Sızma ve suyun azalma riskleri ortaya çıkabilmektedir. Gebelik üzerinde bir risk teşkil etmez ve sızma kendiliğinden durmaktadır. İğnenin bebeğe temas etme ve bebeğin yaralanma riski olabilmektedir. Bu durumda çok az rastlanan bir olaydır.

Annede bulunan riskli enfeksiyonların bebeğe geçme ihtimali olabilmektedir. Amniyosentez işleminde çok az görülen risklerden biri de bebeğin ölmesidir. Tüm bu riskler yukarıda da ifade ettiğimiz gibi çok düşük ihtimaldir. Anne ve bebek sağlığı için sağlıklı bir işlemdir. Zorunlu kalınmadığı sürece ve önemli riskler olmadığında bu tarz bir işlem yapılmamaktadır.

Amniyosentez Riskleri

Bu işlemin gebeliğin ilk 16 ve 22.haftaları arasında yapıldığını ifade edebiliriz. Ağrı ve sancı gibi durumlar söz konusu değildir. Alınan bu sıvının içerisinde bebeğe ait hücreler bulunmaktadır. Sıvının kültür ortamında incelenmesi ile bebeğe ait hücreler ortaya çıkartılmaktadır. Özel kültür ortamında bu hücrelerin 18 ile 20 gün arasında kalması gerekir.

Kromozom analizi olarak bilinen bu işlemlerin sonucu, bebeğin kromozomları hakkında önemli bilgiler elde edilir. Karından ince bir iğne batırılması yöntemi ile yapılmaktadır. 18-20 cc olan bir enjektör yardımı ile amniyon sıvısı alınır. Enjektörün beyaz olmasına özen gösterilmelidir. Bu konuda doktorların dikkatli olmaları gerekir. 35 yaş üstü anne adaylarında ortaya çıkabilecek riskler için yapılmaktadır.

Amniyosentez Sonrasında Düşük Yaşanma İhtimali Nedir?

Amniyosentez sonrasında düşük yaşanma ihtimali nedir diye merak edenler olabilir. Böyle bir ihtimalin varlığından bahsedebiliriz. Ancak, bu ihtimal sadece %1 civarındadır. Çok nadir görülen bir olaydır. Her 100 gebelikte yapılan bu işlemden sadece 1 kişide düşük olma riski söz konusudur.

Amniyosentez Riskleri 2

Bunun nedenleri ile ilgili bilimsel bir sonuç henüz yoktur. Gebelik ve devam eden süreçlerde kontrollerin yapılması gerekmektedir. Özellikle orta yaşlı kadınlarda bazı doğum riskleri olabilmektedir. Bebeğin anne karnında gelişimi noktasında olabilecek riskler yapılacak olan testler sonucu belirlenmektedir. Bu testlerle bir takım risklerin belirlenmesi durumunda amnion sıvısının alınması amniyosentez işlemi ile yapılmaktadır.

Tıp biliminin her geçen gün gelişmesi ve ilerlemesi bu işlemleri daha kolay ve de risksiz hale getirmektedir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi olası risklerin çok düşük ihtimal olduğunu yeniden hatırlatmak istiyoruz. Anne adayları için oldukça hassas olan gebelik sürecinde her türlü test ve kontrolün aksatılmadan yaptırılması büyük önem arz etmektedir.

Olası riskleri teşhis etmek ve tedavisi için hemen müdahale etmek bu anlamda önem arz etmektedir. Amniyosentez gibi işlemlerden endişe duyulmaması gerekir. Uzman bir hekime başvurmanız durumunda olumsuz bir durum yaşanmayacaktır.