Ananas Nasıl Soyulur?

tarafından
811
Ananas Nasıl Soyulur?

Ananas, sıcak iklimlerde yetişen, lezzetli mi lezzetli bir meyvedir. Daha çok tropikal iklimli ülkelerde rastlanan bu özel meyve, ülkemizde de geçtiğimiz senelerde daha sık tüketilmeye başlandı. Hemen hemen bütün büyük market ve manavlarda bulabileceğiniz ananas, hem meyve suyu olarak hem de sade meyve olarak tüketilebiliyor. Küçük bir bitki görünümünde olan ananas ağacı yaprakları arasında yetişen bu meyve, büyük dikenli dış kabuklara sahiptir.

Ananas Nasıl Soyulur?

Ananas meyvesi ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir meyvedir. Satış alanı her geçen gün genişleyen bu tropikal meyve hakkında hiç tüketmeyenlerin merak ettikleri bir kaç soru mevcuttur. Bu sorular arasında ilk sırada yer alanı ananas nasıl yenir sorusudur.

Ananas meyvesini tüketmek için ilk olarak yapısına uygun şekilde soymak gerekir. Yumuşak kabuklu, küçük meyveler gibi çok kolay olmayan bu soyma işleminde büyük, keskin bıçaklardan yardım alınabilir.

[reklam id=1]

Ananas kesimi için ilk olarak meyvenin baş kısmında yer alan yapraklarını kesin. Bu yaprakların kök kısımları daha serttir. Sert kök kısımlarına bıçak ucu ile bastırıp çukur şeklinde keserek yaprak kısmını tek seferde çıkarın. Ananasın tepe kısmını çıkardıktan sonra dik şekildeyken yine ayn bıçak yardımı ile kabuklarını kesip çıkarabilirsiniz.

Ananas kabuklarını keserken, ilk kabuğu çıkardıktan sonra incelik ya da kalınlığına göre diğer kısımları kesmeyi belirleyebilirsiniz. Ananasın kabuğunu çok ince kesmek meyve üzerine kabuk kalmasına, çok kalın kesmek ise meyvenin bir kısmının atılmasına neden olur.

Ananasın tamamını soyduktan sonra, meyve üzerinde dikenli kısımlardan kalan siyah noktalar olabilr. Bu siyah noktaları, bıçağın ucu ile meyve üzerinden alıp tamamen temizleyin.

Ananas Nasıl Soyulur? 2

Ananasın soyum aşamasından sonra ananas nasıl kesilir, sorusunun cevabını da kısaca vermek istiyoruz. Ananas tamamen soyulduktan sonra servis edilişine göre kesimi yapılabilir. İsterseniz meyveyi dik olarak kesip bir kesme tahtası yardımı ile küp şeklinde dilimleyebilirsiniz.

İsterseniz de meyveyi soyduktan sonra yan yatırıp yuvarlak dilimler şeklinde dilimleyebilirsiniz. Her iki şekilde de ananasın daha kolay yenilmesi için ince ve küçük parçalara ayırmak önemlidir.

Ananasın kolay soyulması ve dilimlenmesi için meyvenin seçimi de önemlidir. Hem tadı, hem sağladığı fayda hem de yenilmek için hazırlanma aşamasında kolaylık olması için tam olgunlaşmış ananas seçimi yapılması gerekir. Bu seçim sırasında ananasın tam olgunluğa eriştiğini yaprak renklerinden anlayabilirsiniz.

Ananas Nasıl Soyulur? 3

Koyu yeşil renkli yaprakları bulunan ananaslar daha lezzetli ve daha olgun ananaslardır. Ancak bazı tam olgunlaşmış ananaslarda çürüme, bozulma durumu söz konusu olabiliyor. Bu durum ile karşılaşmamak için ananasın alt kısmının satın alınmadan önce iyi kontrol edilmesi ve küf olup olmadığına bakılması gerekir. Eğer ananas altında küf varsa satın alınmamasında fayda vardır.

Ananas çok faydalı bir meyve olmasının yanında alerjik durumu da yüksek olan bir meyvedir. Bu nedenle tüketilmeden önce mutlaka bir test yapılması ya da çok küçük miktarda deneme ile alejik durumların kontrol edilmesi gerekir.

Çok az miktarda da olsa ananas suyu içme ya da meyvesinden tatma durumu sonrasında kişide meydana gelen ciltte kızarıklık, kaşıntı, mide bulantısı ya da ishal, alerjik reaksiyon belirtilerinden başlıcalarıdır. Bu durumda şikayetlerin ilerlememesi için acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı, mümkünse test yapılarak ananas içinde bulunan hangi maddeye karşı kişinin hassasiyetinin olduğu saptanmalıdır. Bu maddenin yer aldığı diğer doğal meyve ve sebzeler hakkında da kişinn bilgilendirilmesi, aynı sorunun yaşanmaması için önemlidir.