Ananas Suyunun Faydaları

tarafından
802
Ananas Suyunun Faydaları

Tropikal bölge meyvesi olan ananasın hem meyvesi, hem de suyu çok faydalıdır. Pek çok sağlık sorunu ve rahatsızlığın tedavisinde ya da önlenmesinde etkili olan ananas, hem meyve olarak hem de meyve suyu olarak tüketilebilir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ananasın yararları kadar suyunun yararları da çok fazladır.

Ananas Suyunun Faydaları 4

Ananas suyu, doğal meyve suları arasında en lezzetli ve en tatlı olanlarından birisidir. Hoş tadının yanı sıra hoş bir kokusu da bulunan bu meyve suyu iştah açma özelliğine sahiptir. Sağlık açısından önemli faydaları bulunan ananas suyunun fazla tüketilmesi, ciltte kızarıklık, kusma ve ishale neden olabilir. Bunun için düzenli kullanımlarda belirli bir miktarda alınmasında fayda vardır.

Ananas suyu, fazla tüketildiğinde istem dışı rahim konstrüksiyonlarına neden olabilir. Bu özelliğinden dolayı hamile kalmak isteyen ya da gebelik durumu olan bayanlar tarafından tüketilmemelidir.

[reklam id=1]

Hamilelikte ananas ya da ananas suyu tüketmek çok gerekli ise mutlaka konu hakkında doktor bilgisi olmalı, doktor kontrolünde ananas tüketilmesi gerekir. Ananas suyu ya da meyvesini tüketmek için mutlaka olgunlaşmış ananas olması gerekir. Aksi halde tam olgunlaşmamış ananas tüketmek tehlikeli olabilir.

Ananas suyu faydaları maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Ananas suyu doğal bir antioksidandır… Bol miktarda C vitamini içeren ananas suyu, grip ve soğuk algınlığına iyi gelen bir doğal meyve suyudur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren ananas suyu özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan virüs kaynaklı hastalıklara karşı daha fazla direnç sağlar.

Ananas Suyunun Faydaları

 • Sindirim konusunda yardımcı olan ananas suyu, vücudun toparlanmasında etkilidir. Zerdeçal ve bromelain kombinasyonu ile vücutta protein inşasına yardımcı olur, vücut geliştirme ile uğraşanlar için faydalıdır.
 • Ananas suyu enerji vericidir… İçeriğindeki B vitamini elemanlarından olan Tiamin sayesinde vücuttaki karbonhidratları daha kolay dönüştürür. Bu da vücuda enerji olarak geri döner ve kişinin gün içinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi almasını sağlar.
 • Regl ağrıları için ihtiyaç duyulduğunda ananas suyu kullanılabilir. İçinde bulunan Bromelanan maddesi ile regl kramplarına iyi gelen ananas suyu, bayanların bu dönemlerini daha rahat ve stressiz geçirmelerini sağlayacaktır.
 • Ananas suyu kan şekerini dengeler… Kan şekerinin dengelenmesi ve bu nedenle ortaya çıkan sorunların yok edilmesi için düzenli olarak tüketilebilir.
 • Astım ve soğuk algınlığına karşı ananas suyu tüketilebilir. Soğuk havalarda hem yetişkinler, hem de çocuklarda sıkça görülen boğaz ağrıları için taze ananas suyu içmek etkili olacaktır.

Ananas Suyunun Faydaları 1

 • Ananas suyu böbreklerin çalışmasına da iyi gelen bir meyve suyudur. Böbreklerin işleyişi ve düzenli çalışması için gerekli olan Potasyum maddesini sağlar.
 • Ananas suyu içerdiği enzimler bakımından cilt yaraları ve aknelerine iyi gelir. Cildin kendini yenilemesi ve toparlaması için abartıya kaçmadan taze ananas suyu tüketilebilir.
 • Cilt kırışıklarının giderilmesi, daha genç ve pürüzsüz bir cilt için ananas suyu içilebilir.
 • İçeriğinde bulunan faydalı enzim ve lifler sayesinde doğal bir detoks görevi görür. Bu yönü ile kilo vermek için kullanılabilir.
 • Karaciğer ve bağırsaklarda farklı nedenler ile ortaya çıkan parazitlerin temizlenmesinde ananas suyu tüketilebilir.
 • Spor sonrası genelde ortaya çıkan ağrıların hafifletilmesinde ananas suyunun yine etkisi büyüktür. İltihaplı hastalıklar için de etkili bir doğal meyve suyu olan ananas suyu, artrite karşı da etkilidir.

Ananas Suyunun Faydaları 3

Ananas suyunun yukarıda saydığımız faydalarından yararlanmak için mutlaka taze sıkılmış olmasına dikkat edin. Evde doğal ananas suyu hazırlamak için kullanacağınız meyvenin tam olgunlaşmış olmasına mutlaka dikkat edin. Tam kendini toplamamış olan ananasları ne suyu için ne de meyvesi için kullanmamanızı öneririz.