Ananasın Faydaları

tarafından
3261
Ananasın Faydaları

Ananasın Faydaları

Sadece lezzet olarak değil, görünüm anlamında da hoş ve çekici bir meyvedir ananas. Anavatanı Güney Amerika olan ananas, iri meyveli, hoş kokulu, bol sulu ve çok lezizdir. Görünüm olarak pek çok meyveden farklı olan ananasın meyvesinin üzeri sepet gibi örülmüş altın renginde kalın bir kabuktan oluşur, en üst kısmında da bir demet yaprak bulunur. Ananas tropikal bir meyve olduğundan ananas nerede yetişir sorusu sıkça sorulur. İlk olarak Brezilya’da bulunan bu hoş tropikal meyve, İngiltere’ye ve Fransa’ya götürülerek yetiştirilmiş ve oradan da dünya üzerindeki yolculuğu ve tanınırlığı başlamıştır. Günümüzde hemen hemen her ülkede pazarda, manavlarda ve süpermarketlerin meyve reyonlarında sıkça karşılaşılan bir yaygınlık ve popülariteye kavuşan ananas dış görünümünün güzelliği kadar, sağlığa olan faydaları ile de göz dolduruyor.

İçeriğindeki yoğun A ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, manganez ve kalsiyum içeren ananas, kemikler, bağ doku ve kalp sağlığı açısından son derece faydalı bir meyve olma özelliği taşıyor.

 • Diş sağlığı üzerinde büyük faydaları vardır. Diş minelerini güçlendirir ve çürümeleri önler.
 • Serbest radikalleri yok eden antioksidan yapısıyla kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Ananasta bulunan “bromelain” enzimi, cilt kırışıklıklarını açar, solunum yolları hastalıklarıyla yanık ve yara tedavilerinde etkili bir rol oynar.
 • Yoğun C vitamini içeriği sayesinde  mikrobik enfeksiyonlara, soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.
 • Ananasın içeriğindeki yoğun beta karoten, bir göz problemi olan; yaşlılık ve sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan ve sarı nokta denilen makula dejenerasyonunu iyileştirir ve göz sağlığını korur.
 • Proteinlerin kolay parçalanmasını sağlayan, sindirimi kolaylaştıran, yağ yakan, vücutta yağ depolanmasını önleyerek selülit oluşumunu engelleyen ananas sırf bu özellikleriyle dahi özellikle kadınlar tarafından el sütünde tutulan bir meyvedir.
 • Boğaz ağrısı, sinüzit, gut ve şişliklere iyi gelir.
 • Ağrı kesici özelliği vardır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • İçinde diyet lifleri barındıran ananas sindirim sisteminin sağlıklı ve düzgün çalışmasına olanak tanır.
 • Ananasın anti-inflamatuar, yani iltihapla savaşan bir özelliği de vardır. Bronşit hastalarında ortaya çıkan bronş iltihaplarının azalmasına katkı sağlar.

ananas diyeti

 • Ananasın çok iyi geldiği problemlerden birisi de hipertansiyondur. Yüksek tansiyon hastalarına sıklıkla önerilen ananas, potasyum içeriği sayesinde tansiyonu dengeleyen ve kalbin rahat çalışmasını sağlayan çok hayati bir yeteneğe de sahiptir.
 • Ananas aç karna tüketildiğinde bağırsak kurtlarını ve parazitleri döker.
 • Aknelere karşı da etkili olan, suda çözünebilen zengin bir vitamin kaynağı olan ananası hem yiyerek tüketebilir hem de ezip maske şeklinde cildinize uygulayabilirsiniz.
 • C vitamini içeriği sayesinde cildin erken yaşlanmasını önleyen ananas, hücre ve dokuların yenilenmesini de sağlar. Bilhassa göz kenarlarındaki ince kırışıklıkları açmak için taze sıkılmış ananas suyunu 10-15 dakika boyunca bu bölgelere uygulayabilirsiniz. Taze sıkılmış ananas suyu tüketerek C vitamininin saç dökülmesine engel olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ananas ciltteki kuruluk ve çatlaklara iyi gelir.
 • Ananas ile yapılan diyetler de oldukça ünlü. Kısa süreli ananas diyeti ile 2 gün içinde yaklaşık 3 kilo vermeniz mümkün. Ancak şok bir diyet olduğu için diyeti uzatmamak ve 2 günle kısıtlı tutmak gerekir, aksi takdirde ciddi sağlık sorunları yaşamanız olasıdır.
 • 100 gramında yaklaşık 48 kalori olan ananas ile yapılan ananas diyeti, ananasın kendisi ve suyundan oluşur.
 • 2 günlük diyet boyunca sabah, öğle ve akşam 3 öğün şeklinde soyulmuş ve dilimlenmiş ananas tüketebilir, yanı sıra taze sıkılmış ananas suyu içebilirsiniz.
 • Ancak bu diyet, özellikle enerji gerektiren işlerde çalışıyorsanız ve tansiyonunun düşükse verim kaybı sağlayacağından dikkatli olunmasını gerektirir.

Dilerseniz ananas ve suyuna ek olarak başka gıdaları da tüketebilirsiniz. İşte size örnek bir ananas diyeti reçetesi…

Ananas diyeti

1.ve 2. Gün:

Sabah: 100 gram yağsız beyaz peynir, 1 su bardağı ananas suyu ve dilimlenmiş ananas

Öğle: 1 su bardağı ananas suyu ve dilimlenmiş ananas

Akşam: 100 gram tavuk eti, 1 su bardağı ananas suyu ve dilimlenmiş ananas

[reklam id=1]

Ananas Nasıl Soyulur

Ananas alırken yemeye elverişli ve olgun olup olmadığını anlamak için dip kısmına hafifçe bastırın. Eziliyor olması gerekir. Bir de üst kısmındaki yapraklarından bir tanesini çektiğinizde yaprak rahatça kopuyorsa yemeye uygun demektir. Ananası dilimli değil de bütün halde aldığınızda şu soru, cevabını arar: ananas nasıl kesilir ?

ananas nasil kesilir

Bu sert meyveyi kesmek ve soymak için keskin ve büyük bir bıçağa ihtiyacınız var. Tırtıklı ekmek bıçakları bu iş için uygundur. Bir adet de kesme tahtasına ihtiyacınız olacak. İlk olarak ananasın üst kısmında bulunan yaprakları, patlıcanın sap kısmını keser gibi kesin. Sonra alt taraftaki sert kısmı çıkarın. Bu işlemi de yaptıktan sonra ananası dik konuma getirin. Yukarıdan aşağıya doğru derince keserek kabuğunu soyun. Kabuk soyulduktan sonra ananasın üzerinde kalan siyah nokta ve tanecikleri bıçak yardımıyla kesin ya da sivri bir bıçakla oyarak ayıklayın.

Ananas Nasıl Yenir

Ayıkladığınız ananasınızı artık dilimleyebilirsiniz. Bunun için de ananası dik konumda tutup önce ikiye, sonra dörde bölün. Her parçanın ortasındaki sert bölümleri, elmanın göbeğindeki çekirdekli kısmı temizler gibi temizleyin. Elinizdeki dört parça ananası artık arzu ettiğiniz biçimde dilimleyebilirsiniz. İster küp şeklinde, ister elma dilimi, isterse uzun uzun dilimleyerek yiyebilirsiniz.

ananas nasil yenir

Ananasın Kalorisi Ve Besin Değerleri

100 gramı ortalama 48-50 kalori içeren ananas; yoğun vitamin, mineral, lif ve özellikle de bromelain enzimi içeriği ile son derece zengin ve değerli bir meyvedir

100 gram ananasın besin değerleri:

Protein: 0.54 gram

Su: 86 gram

Yağ: 0.12 gram

Şeker: 9.85 gram

Karbonhidrat: 12.13 gram

Diyet lifi: 1.4 gram

100 gram ananasın mineral değeri:

Kalsiyum: 13 gram

Magnezyum: 12 mg

Potasyum: 109 mg

Demir: 0.29 mg

Fosfor: 8 mg

Çinko: 0.12 mg

Tuz: 1 mg

100 gram ananasın vitamin değeri

A vitamini RAE: 3 µg

A vitamini IU: 58 IU

E vitamini: 0.02 mg

K vitamini: 0.7 µg

C vitamini: 48.9 mg

Folik Asit: 18 µg

Tiyamin (B1 vitamini): 0.079 mg

Riboflavin (B2 Vitamini): 0.032 mg

Niyasin (B3 vitamini): 0.500 mg

B6 vitamini: 0.112 mg

100 gram ananasın yağ değeri

Çoğul doymamış yağ: 0.040

Tekil doymuş yağ: 0.013 gram

Doymuş yağ: 0.009 gram

Kolesterol: 0 gram