Anason Çayı

tarafından
1077
Anason Çayı

Yoğun tempoda çalışan insanlar, genelde eve geldiklerinde günün yorgunluğunu ve stresini sakinleşerek atmak isterler. Diyet yapan bir kesim, hali hazırda bitkisel çaylara yakın olduğu için, genel olarak rahatlamak amacıyla ilk olarak çeşitli bitki çaylarını düşünürler.

Anason çayı, adaçayı, kuşburnu çayı gibi çaylar hem rahatlatıcı hem de sakinleştirici özelliğe sahiptir. Özellikle çalışan kişiler, günün yorgunluğunu ve  stresini üzerinden atmak ve rahat bir uyku çekmek ister. Çağımızın hastalığı olan stres, hemen hemen herkes tarafından şikayet edilen stres, insanların çözümler aradığı bir alan olarak tıp dünyasınında ilgisini çekmiştir.

İlk olarak Mısırlılar tarafından işlenmiş olan anason daha sonra Yunanistan’a ve İpek Yolu ile Asya’ya yolculuğa çıkmıştır. Anason ilk olarak Mısır’da tedavi ve çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Kıta Avrupası’nda ise ilk olarak Roma döneminde Toskana bölgesinde işlenmiştir.

Orta Çağ’da bu kıtada iyice bilinen ve yaygınlaşan anason, alkollü içeceklere dönmüş, yemeklere çeşni olmuş, kızarmış ete tat vermek için kullanılmış ve doğal sabun yapımı ile parfümlere güzel koku vermek için kullanılmıştır.

Yaz aylarında, beyaz renkli çiçekler açan 50 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Kullanılan kısmı, meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneş görmeyen yerde, gölgede kurutulur. Bir kültür bitkisi olan bu şifalı bitki, aktarlardan kolaylıkla satın alınabilir. Baharatçılarda ve aktarlarda bu şifalı bitkin paket çayını bulabilirsiniz.

[reklam id=1]

Hatta artık günümüzde bir çok marka Anason Çayı adı altında, marketlerde bu şifalı bitkinin çayını süzen poşet şeklinde hazır olarak satmaktadır.

Rezene Anason Çayı, rezene ve anasonun karıştırılmasıyla yapılan bir çaydır ve özellikle sindirim sistemi problemlerinin çözümü, başta olmak üzere, pek çok rahatsızlığın çözümünde çok etkili bir çaydır.

Rezene Anason Çayı genellikle,  kalp çarpıntısı olanlara düzenli olarak tüketilmesi önerilen bir bitkisel çaydır. Ayrıca hazmı kolaylaştıran, mide gazlarının birikmesini önleyen, göğüs yumuşatan bir çaydır.

Öksürük, nefes darlığı, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkları bulunan insanların şiddetle kullanılması önerilir. Adaçayı gibi Rezene Anason Çayı da üst solunum yolları için çok etkilidir.

Abartılmadan kullanıldığında inanılmaz faydalar sağlayan, ilaç niteliğinde bir çaydır.

Anason Çayı 1

En çok merak edilen sorulardan birisi de bebeklere anason çayı verilir mi :

  • Bebeklerde de düzenli uyku gibi pek çok faydası bulunmaktadır.
  • Ancak, bebeklere verilecek olan anason çayının, mutlaka sütle karıştırılarak günde bir kaç yudumdan fazla verilmemesi şarttır.
  • Anason sersemlik yaratan bir bitkidir. Eğer çok miktarda kullanırsanız: uyuşukluk, baş ağrısı ve görme zorluğuna neden olabilir. Bu yüzden böyle bitkisel çaylar alıyorsanız, araba kullanırken çok ama çok dikkatli olmanız gerekmektedir.
  • Anason Çayı günde 5 gr kadar alınmalıdır. Fazla alınırsa ve uzun süre kullanılırsa dolaşımın yavaşlamasına ve vücudun çalışamaz duruma gelmesine sebep olabilir. Dozajı ayarlanmayan anason çayı bebekler için uyuşturucu etkisi, yatıştırıcı etkisi ve uyku getirici etkileri olduğundan çok zararlıdır. Çünkü bebeğin bünyesine ağır gelebilir. Bu sebeple anason çayı bebeklerde asla aşırı kullanılmamalıdır. Anason çayı ve türevleri, anetol alerjisi reaksiyonları görüldüğü durumlarda kesinlikle alınmamalıdır

Anason Çayı Nasıl Yapılır

Anason çayı son derece pratiktir. Hemen, anason çayı nasıl demlenir, size pratik bir tarif vererek gösterelim.

1-2 çay kaşığı anason çayını havanda hafifçe dövün, 1 bardak kaynar suyla karıştırılın ve demlenmesi için 8-10 dakika bekleyin. Sonra süzerek afiyetle için. Unutmayın her sefer anasonu havanda taze olarak dövmelisiniz. Taze olarak yapılıp hemen tüketilmesi gereken bir çaydır.