Anason Nedir

tarafından
759
Anason Nedir

İlk olarak Mısırlılar tarafından işlenmiş olan anason daha sonra Yunanistan’a ve İpek Yolu ile Asya’ya yolculuğa çıkmıştır. Anason ilk olarak Mısır’da tedavi ve çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Kıta Avrupası’nda ise ilk olarak Roma döneminde Toskana bölgesinde işlenmiştir. Peki, anason nedir nerede kullanılır gelin inceleyelim.

Orta Çağ’da bu kıtada iyice bilinen ve yaygınlaşan anason, alkollü içeceklere dönmüş, yemeklere çeşni olmuş, kızarmış ete tat vermek için kullanılmış ve doğal sabun yapımı ile parfümlere güzel koku vermek için kullanılmıştır.

Yaz aylarında, beyaz renkli çiçekler açan 50 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Kullanılan kısmı, meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneş görmeyen yerde, gölgede kurutulur.

Anason Nedir Ne İşe Yarar

Anason bir çok sektörde kullanılmaktadır. İçinde ki yararlı maddeler sayesinde sağlık ve diyet sektöründe de kullanılsa da, insanlar genelde aromatik tadıyla bilirler. Çeşitli alkollü içeceklere, sakızlara, şekerlemelere aromatik tatlar vermesi için kullanılır.

Gelin bu başlıkta alt alta maddelerle Anason nedir nerede kullanılır sorusuna cevap arayalım.

Özellikle B vitamini açısından oldukça zengin olan anason, B vitamini komplekslerinin (B1,B2, B3 vs.) bütün hepsini sağlar.

[reklam id=1]

  • Kükürt, demir, kalsiyum, C vitamini, potasyum zenginidir.
  • Çeşitli aromatik yağları barındıran anason, şifalı bitkiler içerisinde hem iyileştirici hem de ekonomik değere sahiptir.
  • Anason’un bağırsak spazmlarını çözdüğü ve gaz rahatsızlıklarını giderdiği bilinmektedir.
  • Öksürüğe iyi gelir, balgam söktürücüdür. Üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
  • Pankreas enzimlerini uyararak, mide düzenleyici görevi görür.
  • Sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini düzenler.
  • Yeni doğum yapan annelerde süt salgılanmasını sağlar. Bu yüzden Anason çayı hamilelere tavsiye edilir.
  • Romatizma, migren gibi birçok rahatsızlığın baskılanmasında kullanılmaktadır.
  • Anasonun bir diğer bilinen etkisi de cinsellik üzerinedir. Doğal afrodizyaktır.

İçeriğindeki anetol maddesi endüstriyel kullanıma uygundur. En çok rakı üretiminde, sakız üretiminde, bazı çeşnilerde, meyankökü şekerlemelerinde hatta temizlik sektöründe sabun ve deterjan üretiminde kullanılır.

Anason Nedir 1

Anason, alkol ya da yağ ile temas ettiğinde çözünme göstermez. Anason bitkisi uykusuzluk problemlerinde rahatlatıcı etkisi bulunur. Rahatlatıcı etkisi sayesinde sinirleri de sakinleştirdiği bilinir. Emziren bayanlarda anne sütünü artıran etkisi olduğu bilinmektedir. Kusma ve ishal gibi şikâyetleri hafiflettiği tespit edilmiştir.

Beyin yorgunluğunun giderilerek beynin daha sağlıklı şekilde çalışmasına ve gelişmesine yardımcı olur. Etkili maddeleriyle iyi balgam söktürücü bitkilerdendir. Hıçkırık tutması gibi durumlarda, hıçkırığı kesmek için kullanılır. Gargara olarak kullanılması durumunda nefesi tazeler ve ağız kokularını ortadan kalkar.