Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

tarafından
364
Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Şifalı ve doğal bitkiler ve de bunlardan elde edilen pekmez türü ürünler alternatif tıp için çok önemlidir. Andız pekmezinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve ne gibi faydalarının olduğunu sizlerle paylaşıyor olacağız. Bu bağlamda özellikle andız pekmezi nedir sorularınıza yanıt veriyor olacağız.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında alerji, saç dökülmesi, basur, kaşıntı,gut, sedef hastalığı, çocuklardaki öksürük, yetişkinlerde görülen alt ıslatma gibi problemlerin tedavisinde etkilidir. Andız pekmezinin faydalarına genel olarak göz atacağız. Ancak, öncelikli olarak andız pekmezinin ne olduğuna bakalım. Andız bir çam türüdür. Toros dağlarında fazlasıyla bulunmaktadır.

Andız pekmezi, andızın meyvelerinden yapılmaktadır. Ekim aylarında olgunlaşam bu meyveleri pekmez yapabiliyorsunuz. Fındık büyüklüğündedir ve pekmezi çok faydalıdır. Özellikle esansiyel yağ bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği ile antioksidan görevi üstlenmektedir. Tat bakımından acımsıdır. Sabah ve akşam saatlerinde 1 tatlı kaşığı tüketilmesi yeterlidir. Çok fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

[reklam id=1]

Andız pekmezinin önemi ve faydaları son yıllarda daha çok ön plana çıkmıştır. Birçok kişi için ticari bir iş kapısı haline gelmiştir. Güvenilir internet sitelerinden andız pekmezi satın almak mümkündür. Andız pekmezinin faydaları şu şekildedir.

 • Öksürük: Andız pekmezinin düzenli kullanılması durumunda öksürüğe çok iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle kronik olarak bu sorunu yaşayan kişiler andız pekmezi tüketmelidir.
 • Saç Dökülmesi: Saç dökülmesi daha çok hormon bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak dış etkenlere bağlı dökülmeler de yaşanabilmektedir. Andız pekmezinin zengin içeriği saç hücrelerini beslemekte ve dökülmeleri ortadan kaldırmaktadır.
 • Ağız Yaraları: Farklı nedenlere bağlı olarak ağız içi yaralar oluşabilmektedir. Bunların tedavisinde de andız pekmezinin etkisi çok fazladır.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir? 1

 • Ateş Düşürücü: Andız pekmezi çok iyi bir ateş düşürücüdür. Sabah akşam kullandıktan sonra yüksek ateşinizin normal seviyelere düştüğünü göreceksiniz.
 • Balgam ve Bronşit: Balgam söktürme ve bronşiti tedavi etme özelliği vardır. Özellikle ciğerlerinden sorunu olanlar için kesinlikle tavsiye edilen bir pekmez türüdür.
 • Kan Temizleme: Andız pekmezinin kanı temizlediği ve karaciğeri koruduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.
 • Dalak: Dalağın korunması ve normal görevlerini en iyi şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.
 • Cilt ve Deri Hastalıkları: Alerji,egzama, kaşıntı ve sedef hastalığı gibi önemli cilt hastalıklarının tedavisinde çok iyidir. Düzenli kullanılması durumunda destekleyici olacaktır. Bunun yanında cilt üzerinde ortaya çıkan sivilce ve çıbanların yok edilmesinde de kullanılmaktadır.
 • Kalp Damar: Kalp ve damar sağlığı için düzenli olarak tüketilmesi oldukça önemlidir.
 • Toksin: Vücudumuzda biriken ve fazla olan toksinlerin dışarı atılmasında etkilidir.
 • İdrar Yolları: İdrar yollarının korunması ve idrar yolu hastalıklarının tedavisinde kesinlikle tavsiye edilen şifalı bir üründür.

Tüm bu faydalarının yanında bazı zararları da olabilmektedir. Özellikle aşırı andız pekmezi tüketilmesi durumunda bu zararlar ortaya çıkabilmektedir. Bu anlamda söz konusu olası andız pekmezi zararları bu bölümde sizlerle olacaktır. Andız pekmezinin olası zararları şu şekildedir.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir? 2

 • Andız pekmezi içerisindeki HMF oranının yüksek olması durumunda kanser etkisi olabilmektedir. Bu durum çok fazla ısıya mağruz kalmış pekmezlerde nadiren görülebilmektedir.
 • Saklanması ve depolanması durumunda direk güneş ışını alması risklidir.
 • Daha çok açık renk pekmezler tüketilmelidir. Koyu renkli olanlar aşırı güneş ışınlarının altında kalmış olabilirler.
 • Özellikle evlerde yapılan pekmezler bu anlamda riskli olabilmektedir.
 • Fazla tüketilmesi şeker hastaları için risklidir.
 • Aşırı tüketim durumunda kilo almanıza neden olabilir.

Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Andız pekmezini ilk defa duyanlar olabilir. Özellikle andız pekmezinin tarifini merak edenler için gerekli bilgileri veriyor olacağız. Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler ışığında andız pekmezi neye iyi gelir noktasında bilmeniz gerekenleri öğrenmiş oldunuz. Şimdide andız pekmezinin nasıl yapıldığına kısaca göz atalım.

 • Tam olarak olgunlaşmamış andız çamı kozalaklarından elde edilir.
 • İlk olarak bu kozalakların toplanması gerekir.
 • Toplanan bu kozalaklar ortalama 2 gün kadar bekletilmeli ve kabukları kurutulmalıdır.
 • Kozalakların pekmez yapılabilecek seviyeye gelmesi için gerekli olan süre ortalama 4 gündür.
 • Andız kabukları keser ya da benzer bir aletle kırılmalıdır. Kırılma işlemi sonunda suyun içerisine koyulmalıdır.
 • Suda 4 gün boyunca bekletildikten sonra suyun süzülmesi gerekmektedir.
 • Elde edilen suyun ocağın üzerinde iyice kaynatılması şarttır.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir? 4

 • İlk ocağa konulduğunda bulunan suyun üçte 1’i kalana kadar kaynatılmaya devam edilmelidir.
 • Kısık ateşte ortalama olarak 12 saat kaynama süresi vardır. Kaynama süresi boyunca pekmezin sürekş karıştırılması gerekmektedir.
 • Ortalama 100 kg andız suyundan 10 kilo andız pekmezi elde edilmektedir.

Andız pekmezi rastgele tüketilmemesi gereken son derece etkili bir pekmez türüdür. Özellikle bazı önemli hastalığı olanların uzman tavsiyesi ile tüketmeleri daha iyi olacaktır.

Andız Pekmezi Nasıl Kullanılır?

Andız pekmezi en etkili ve faydalı pekmezlerden biridir. Çok fazla tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Hem çocuklar, hem de yetişkinler için sabah ve akşam olmak üzere 1 tatlı kaşığı tüketilmesi normaldir. Daha fazlası faydadan çok zarar verecektir. Özellikle kandaki şeker miktarını ayarlaması ve dengelemesi çok önemlidir. Kuvvet verici özelliği çok fazladır.

Bronşit ve soğuk algınlığı gibi kış aylarından sıklıkla başımıza gelen hastalıkların tedavisinde etkilidir. Şifalı bitkiler için gösterilebilecek en iyi örneklerden biri olan andız pekmezi son zamanlarda çok yaygındır. Andız pekmezi nasıl kullanılır noktasında diğer merak ettikleriniz için sayfamızı ve diğer internet sitelerini inceleyebilirsiniz. Farklı kaynaklardan bilgi toplayarak faydalarını en iyi şekilde görebilirsiniz. Bununla ilgili kısa bilgiler şu şekildedir.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir? 5

 • Bebeklerde Kullanım: Andız pekmezini saf haliyle bebeklere vermek iyi değildir. İçerisine kesinlikle ilave bir tatlandırıcı eklenmelidir. Doğal ve katkısız andız pekmezini tatlandırarak bebeğinize içirebilirsiniz.
 • Çocuklarda Kullanım: Çocuklar için daha az risk vardır. Sabah ve akşam saatlerinde bal ile karıştırılarak içeilebilmektedir. Hem balın, hem de andız pekmezinin katkısız doğal olmasına özen göstermelisiniz.
 • Yetişkinlerde Kullanım: Yetişkinlerin andız pekmezini kullanması daha kolaydır. Tat olarak acımsı olsa bile, birkaç içmeden sonra damak tadınızı uyum sağlayacaktır. İsteyen yetişkinlerde doğal bal il ekarıştırabilir ve sabah akşam andız pekmezi içebilirler.

Andız Pekmezi Fiyatı

Andız pekmezi fiyatı hakkında net bir rakam söylememiz doğru olmayacaktır. Kişisel olarak andız pekmezini kendinzi yapabilirsiniz. Biraz zahmetli olmasından dolayı herkesin bunu yapabilmesi mümkün değildir. Bu durumda ev yapımı hazır andız pekmezi satın alabilirsiniz. Özellikle köy ürünlerinin satıldığı pazarlarda andız pekmezi bulmak mümkündür.

Günümüzde daha çok fabrikasyon üretimi olan andız pekmezleri tercih edilmektedir. Andız pekmezi üretimi yapan yerlerde kansolejen madde kontrolü yapılmaktadır. Andız pekmezi online sitelerden de alınabilmektedir. Bu çerçevede pek çok online site andız pekmezi satmaktadır. Kalitesine göre 20 liradan başlamak üzere 40-50 liraya kadar andız pekmezi bulunmaktadır.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir? 6

Önemli olan ne aldığınızı bilmenizdir. Güvenilir yerlerden satın aldığınız andız pekmezinden fayda görebilirsiniz. Bunun tersine bilinmeyen sitelerden sırf fiyatı düşük diye almanız durumunda ise doğal olmayan katkılı andız pekmezi tüketme ihtimaliniz çok fazla olacaktır. Andız pekmezi gibi şifalı bitkileri her zaman için yakından takip etmeniz ve ne gibi faydalarının olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bizde bu makalemizde andız pekmezi ile ilgili olarak tüm detaylara yer vermiş olduk.