Anksiyete Bozukluğu Nedir?

tarafından
226
Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Aşırı ve ani kaygı bozukluğuna anksiyete bozukluğu adı verilir. Günlük hayatta herkesin belirli konularda kaygı ve tasası vardır. Yetişmeyen bir proje, ciddi bir sağlık sorunu, aile ya da iş hayatında yaşanan her hangi bir sıkıntı karşısında normalde herkes kaygılanır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerse günlük hayatlarındaki her hangi bir küçük sorunda bile aynı şekilde kaygılanabilir.

Kişinin yerli yersiz kendini huzursuz hissetmesi, sürekli başıa kötü bir şey geleceği konusunda kaygılanması anksiyete bozukluğu olarak değerlendirilebilir. Çoğu zaman yaşanan normal kaygılar da kişinin kendisini sorgulamasına neden olur. Yaşadığınız her hangi bir endişe halinin normal olup olmadığını anlamak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz.

[reklam id=1]

  • Her yerde, her an başınıza bir felaket gelebileceği düşünceniz var mı?
  • Sizi sinirlendiren, başa çıkamadığınız korkularınız var mı?
  • Aniden ortaya çıkan normal dışı olaylarda kalbiniz çok hızlı çarpıyor, kendinizi çok endişeli hissediyor musunuz?
  • Yaşadığınız endişeleriniz çalışma hayatınız ve günlük yaşamınızı etkiliyor mu?
  • Yaptığınız bazı işlerinizde elinizden geleni yapmadığınız için ileride bu konuda sorun yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?

Yukarıda verdiğimiz sorulara evet cevabını daha fazla verdiyseniz, büyük ihtimalle anksiyete bozukluğu sorununuz var demektir.

Anksiyete Bozukluğu Nedir? 1

Anksiyete bozukluğu genel olarak yaygın anksiyete bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu olarak iki farklı şekilde incelenir. Her iki tür hastalık durumunda da kişinin tedavisi mümkündür. Tedavilerde kullanılan ilaçlar ve yöntemler, hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir.

Yaygın anksiyete bozukluğu nedir? Genel olarak kişinin gün içinde, normal hayatında yaşadığı endişeli ruh hali, yaygın anksiyete bozukluğuna girer. Nedeni belli olmayan endişeler, ellerde terleme, titreme, birden aşırı heyecanlanma ile kendini gösterir. Kişinin günlük hayatını, çalışmasını ve insanlar ile ilişkilerini etkileyen bu hastalık için mutlaka tedavi görülmesi gerekir.

Yaygın anksiyete bozukluğu kalabalık ortamlarda ortaya çıkabildiği gibi kişi tek başınayken de ortaya çıkabilir. Kötü bir çocukluk dönemi geçiren, kötü travmalar yaşamış olan kişilerde daha fazla görülür. Yaşanan bir olay sonrasında ortaya çıkabildiği gibi yıllar sonra her hangi bir sorun yokken de ortaya çıkabilir. Bu konuda ilaç desteğinin yanında kişinin kendini iyi hissetmesi için özel hobi ve uğraşları olmasına özen gösterilmelidir.

Anksiyete Bozukluğu Nedir? 2

Sosyal anksiyete bozukluğu nedir? Sosyal ortamlarda ya da kalabalıkta kişinin kendini huzursuz, endişeli hissetmesi anlamına gelir. Kişinin kalabalıkta herkesin kendisini izlediği gibi düşünmesi, kendisini başkalarına karşı yetersiz ve başarılı görmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Çekingenlik ile çoğu zaman karıştırılan sosyal anksiyete bozukluğunda hastalar, çekindikleri durumlardan kaçınır.

Örneğin kalabalıkta yapılması gereken bir konuşma için çekinen bir kişi kaygıları olsa da bu konuşmayı yapmak için çaba sarf eder, hasta olan kişiler ise bu durumdan tamamen kaçma eğilimindedir. Sosyal anksiyete bozukluğu hiç evlenmemiş, maddi yönden düşük gelirli, iş konusunda çok fazla başarılı olmayan ya da eğitim konusunda kendini geliştirmemiş kişilerde daha fazla görülür.

Genel olarak anksiyete bozukluğu nedir belirtileri, en fazla görülen çeşitleri ve tedavileri hakkında detayları sizlerle paylaştık. Hastalığın ilaç ile tedavisinin yanında mutlaka aile ve arkadaş desteğinin de olması gerekir.

Anksiyete Bozukluğu Nedir? 3

Yakın çevre desteği ve ilaçların etkisi ile daha kısa sürede hasta kaygılarından uzaklaşıp daha sağlıklı olabilir. Anksiyete bozukluğu ile kendini kısıtlayan, işlerinde ve günlük yaşamlarında sorun yaşayan insanlar genelde bu durumlarının bilincindedir. Bu nedenle tedavisi daha kolay yapılır ve hasta daha kısa sürede kendini toplayabilir.