Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

tarafından
234
Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu, kişinin kendini sürekli baskı altında hissetmesi, başına sürekli kötü bir olay geleceği, insanların kendisi ile alay edeceği gibi konularda kayglanması durumudur. Fizyolojik belirtileri olsa da psikolojik bir hastalıktır ve toplumda çoğu kişide vardır.

Hafif şekilde bu hastalığı taşıyan bireyler, etkilerini günlük yaşamlarında hissetmese de ağır anksiyete bozukluğu yaşayan bireyler hastalık nedeni ile işlerinde ve günlük hayatlarında sorun yaşamaktadır. Şiddeti ne olursa olsun yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Anksiyete bozukluğu tedavisi, hastalığın şiddeti, çeşidi ve hastanın uygulanan tedaviye verdiği cevaba göre değişilik gösterebilir. Genel olarak hafif anksiyete bozuklukları için hastanın belirli sürelerde ilaç kullanması gerekir. Kriz anında kullanılabilen ya da düzenli kullanım ile bu krizleri önleyen farklı türde ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların seçiminde doktorun uyguladığı tedavi yönteminin önemi büyüktür.

Anksiyete bozukluğu ilaçları antidepresan olarak da bilinen ilaç türleridir. Bu ilaçların kullanımı mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı.

[reklam id=1]

Hastalığa etkisine göre ilaç ilaç dozunun ayarlaması yine doktor kontrolünde yapılmalıdır. Hasta kendisini iyi hissetse bile aynı düzenli kullanıma devam etmeli, ilaçların bırakılma aşamasında yavaş yavaş doz düşürerek bırakılması sağlanmalıdır.

Eğer anksiyete bozukluğu ileri derecede ve hastayı çok rahatsız ediyorsa, ilaçlara ek olarak özel terapiler de uygulanabilir. Bu terapilerde genel olarak rahatsızlığın bilinç altındaki nedenlerinin belirlenmesi sağlanır. Nedenlerin belirlenmesinin ardından yaşanan olay ya da olayların etkilerini yok edecek terapilere geçilebilir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Terapi ile anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer sorusuna cevap olarak 12-16 hafta arasını verebiliriz. Bu süre içinde hastanın iyileşmesi takip edilerek uygulanan yöntemlerde değişiklik de yapılabilir.

  • İlaçla ya da terapi ile tedavinin dışında anksiyete bozukluğu bitkisel tedavisi, de yapılabilir. Kişinin günlük hayatında yaptıklarının kalitesini düşüren bu hastalığa iyi gelen bitkiler ve etkilerini aşağıda kısaca sizler için ele aldık.
  • Papatya Çayı: Zihnin sakinleşmesini sağlayan papatya çayı, doğal bir antidepresandır. Çayın hazırlanması sırasında normalde nasıl demleniyorsa demleyip içine biraz bal ya da limon ekleyerek günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.
  • Kedi Otu: Sakinleştirici etkisi bulunan kedi otunu kurutulmuş olarak bir bardak su içinde demleyebilirsiniz. Demlendikten sonra biraz dinlendirip süzerek tüketebilirsiniz.
  • Şerbetçi Otu: Kaygı krizlerinin önlenmesinde etkili bir ottur. Zihin ve bedeni sakinleştirici özelliği vardır. Şerbetçi otunu çay olarak demlemek için bir bardak kaynar suyun içine bir tutam şerbetçi otu eklenip 10 dakika demlendirilir. Daha sona limon ile tatlandırarak tüketilebilir.
  • Biberiye: Yemeklere baharat olarak biberiye ekleyip anksiyete bozukluğ belirtilerinin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bedenin ve zihnin rahatlamasını sağlayan bu şifalı bitkiye isterseniz, çay olarak demleyerek de düzenli tüketebilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi 2

  • Badem: Bademin düzenli olarak tüketilmesi, anksiyete bozukluğu için tedavi edici olabilir. Bir kase içine bir miktar badem koyup bekletin. Islattığınız bademleri ezerek ertesi sabah tüketebilirsiniz.
  • Melisa Çayı: Sakinleştirici özelliği yüksek olan melisa çayını kaygı bozukluğu için de tüketebilirsiniz. Bir bardak suyun içine bir kaç melisa yaprağı koyup demleyin. Ardından düzenli tüketerek daha sakin bir zihne sahip olabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğunun tedavisinde ilaç, terapi ve bitkisel çözümlerin yanında bazı özel hobiler de destek olarak kullanılabilir. Bu destek hobilere örnek olarak yoga ve akupuntur tedavilerini önerebiliriz. Vücudun rahatlamasını, zihnin boşalmasını sağlayan bu aktiviteler, anksiyete bozukluğunun tedavisi için son derece etkilidir. Bu aktiviteler ile birlikte düzenli bir yaşam da anksiyete bozukluğu tedavisinde etkili bir yöntem olacaktır.