Anoreksiya Nervoza Nedir, Belirtiler Nelerdir ve Neden Olur?

tarafından
1978
Anoreksiya Nervoza Nedir, Belirtiler Nelerdir ve Neden Olur?

Anoreksiya Nervoza Nedir

Çağımızın hastalığı obezite olsa da, bazılarımız tam tersi durumlarla karşı karşıya kalabilmekteyiz. Anoreksiya nervoza da bunlardan birisidir. Yeme bozuklukları ile kendini gösterir, zayıflama hastalığı olarak bilinir.

Anoreksiya Nedir

Anoreksiya bir obsesif bozukluktur. Her ne kadar öyle hastalık mı olurmuş, tepkisi ile karşılaşılsa da esasında ciddi sonuçları olabilen ağır bir hastalıktır. Zayıf kalma hastalığı, bir süre sonra patolojik hale gelecek ve organları iflasa götüren yeme bozuklukları ortaya çıkabilecektir. Bu tip psikiyatrik sorunların tedavi edilmesi hayli güçtür. Zira kişinin tek problemi şişmanlamamak ve zayıf kalmaktır. Hayatını buna odaklar ve günlerce aç kalabilir. Kimi vakalarda, hasta, yediği yemeği kusarak çıkarır ve bundan tatmin olur.

Frau mit Magersucht sieht sich dick im Spielgel

Anoreksiya Nasıl Başlar

Anoreksiya başladığı hemen anlaşılamayan bir sorundur. Hastalar çoğunlukla normal diyetteymiş gibi davranırlar. Bu sebeple ne çevresi ne de kendisi bu sorunun farkına varamaz. Aslında anoreksiya hastaları bu sorunun farkında tedavi olduktan sonra varabilirler. Her psikiyatrik sorunda olduğu gibi, bu sorunda da teşhis pek kolay değildir. Ancak bu sorunda tespit kısa süre içerisinde görülecek anormal davranışlara dayanarak yapılabilir. Örneğin hasta hiç yemek yememeye ve çok hızlı kilo vermeye başlar. Bu durumda çevresi bunu fark edebilir ve gerekli tedavi için yardım edebilir.

[reklam id=1]

Anoreksiya Neden Olur

Anoreksiya genelde kadınlarda, özellikle genç kızlarda görülür. Sıfır beden hastalığı olarak da bilinir. En zayıf olmanın en güzel olunacağı psikozudur. Bazı kişilerde ise hastalık hastalığına bağlı olarak zayıf olmanın en sağlıklı olunan hal olduğu düşüncesi ile ortaya çıkar.

Nedenleri çok çeşitli ve herkes için farklıdır. Anoreksiya neden olur sorusunun net bir cevabı yoktur. Ancak kişide bulunan mevcut depresyon hali, yaşanan bir psikolojik travma veya hormonal sorunların bu hastalığa yol açtığı söylenebilir. Fakat dediğimiz gibi bunlar kati kaynaklar olmayabilir, onlarca farklı neden ortaya çıkabilir. Bu hekimin konsültasyonuyla ortaya çıkan bir veridir.

Anoreksiya’da Belirtiler Nelerdir

Anoreksiya, kontrol edilemeyen bir nervozdur. Hasta kendini bilmez, ve daha çok zayıflamakla meşguldür. Hayatının merkezinde zayıflamak ve zayıf kalmak konusu vardır. Her cümlesinde bununla ilgili öğeler bulunur. Nerdeyse hiç yemek yemez, depresif ve için kapanıktır.

anoreksiya belirtileri

Anoreksiya, vücudun anormal şekilde yıkıma uğramasına neden olur. Hücreler hızla ölür ve organlar ciddi şekilde işlev bozukluğu yaşarlar. Ayrıca zayıflama süreci bir süre sonra geri döndürülemez, pek çok anoreksik kas yakmaya başladıktan sonra, kolay kolay eski haline döndürülemez.

Bir anoreksiya hastasını görür görmez tanırsınız. Afrikalı kıtlık mağduru kabilelerde bile bu kadar zayıf birisine rastlamak güçtür. Halsiz ve zayıf görünürler. Ayrıca içine kapanıktırlar.

Tabii belirtileri erken tespit etmek ve hastayı tedaviye yönlendirmek gerekir. Vücutta kalıcı hasarlar bırakmadan hastalık tedavi edilmelidir.

Anoreksiya’da Tedavi

Anoreksiya nervoza, tedavisi mümkün olan bir sorundur. Genellikle klinik ve yataklı tedavisi tercih edilir. Elbette ayakta tedavi edildiği durumlarda söz konusudur. Ancak hastanın yeme bozuklukları direkt gözlem altında kontrol altında tutulabilmek için, hasta en azından gündüzleri hastanede tutulmak istenir. Eğer hastalık ilerlememiş ve hastanın bilinci yerindeyse ve tedaviye istekli ise, hekimin insiyatifi ile yatışsız tedavi de uygulanabilir.

Anoreksiya Tedavisi

Anoreksiya çok ciddi sorunlara sebep olur. Kadınlarda başta üreme organlarının iflasına sebep olur, bundan sonra sırayla tüm organları sarar ve çok uzun olmayan bir vadede kesin ölümle sonuçlanan hasarlar bırakabilir. Tabii ölüme sebep olan anoreksiya değil, anoreksiya hastasının gerekli besinleri tüketmemesinden dolayı vücudun  iflas etmesi sürecidir.

Anoreksiya tedavisi hekim kontrolünde ilaçlı olarak sürdürülmesi gereken bir süreçtir.