Apandisit Belirtileri

tarafından
1549
Apandisit Belirtileri

Apandisit Belirtileri
Apandisit, Apandis adı verilen, kalın bağırsağa bağlı, 6 ila 9 cm uzunluğundaki ince, pek işlevi olmayan bir organın iltihaplanmasından kaynaklanır. Apandis ihtihaplandığında ağrı meydana gelir ve organ şişer.

Bu işlevsiz organın vücutta neden var olduğuna dair süregelen tartışmalar halen devam etmektedir. Kimi doktorlar bu organın sindirim için gerekli olan baterilere ev sahipliği yaptığı söylerken, kimileri de Apandis’in bağışıklık sistemiyle ilgili olduğunu söyler.  Kesin olarak söylenebilecek bir şey varsa o da, bir kişinin apandisi alındıktan sonra vücudun işleyişinde apandis yokluğundan kaynaklanan bir sorun olmadığıdır.

Apandisin iltihaplanması genel olarak sindirim sitemindeki bir enfeksiyon kaynaklıdır. Ya da apandis ağzında meydana gelen bir iltihaplanma bu rahatsızlığa sebep olabilir. Her yaşta görülür ama en sık 10 ile 30’lu yaşlar arasındaki kişilerde yaşanır.  Apandisitten şüphelenen kişinin tereddüt etmeden en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Çoğu zaman bu yanlış alarm dahi olsa bu tedbir alınmalıdır. Çünkü apandisite eğer zamanında müdahale edilmezse Apandis patlar. Bu durumda ağrı birkaç saatliğine rahatlar. Ama daha sonra ateş ile birlikte daha yaygın olarak geri döner. Bu hayati olarak tehlike yaratabilecek bir durumdur. Çünkü bu patlama nedeniyle enfeksiyonlar vücuda dağılabilir.

[reklam id=1]

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandis bir yabancı cisim tarafından ya da bir tümör tarafından tıkanabilir. Bu kese şeklindeki organın tıkanması bakterilerin içeride üreyip çoğalmasına ve bunun sonucunda da iltihabın oluşmasına yol açar. Apandist belirtileri karın ağrısıyla kendini gösterir. Genellikle göbek deliği çevresinde bir ağrıdır. Ağrı hafif şekilde başlar ancak birkaç saat içerisinde keskin ve ciddi bir ağrıya dönüşür. Apandis şimeye devam ettikçe ağrı karnın sağ alt traflarına doğru inmeye başlar. Doktor hastalığın teşihisi için karnın sağ alt kısmına bastırır. Bunun sonucunda da ciddi bir ağrı duyulur. Bu Apandis ne tarafta sorusunun cevabıdır. Apandis karnın sağ altı kısmındadır. Yine yürümek, öksürmek ve ani hareketler diğer belirtilerdir. Apandisit patlaması belirtileri karın şişliği, şiddetli ağrı ve bulantıdır. Bunlara ek olarak hastada ciddi bir ateşlenme vardır. Enfeksiyon iyileşmedikçe vücut ateşi artar ve baş ağrısı, terleme ve sersemleme gibi diğer semptomlar da ardından gelir.

Apandisit-Belirtileri

Apandisit olduğunuzu anlamak için;

  • Karnınıza önce hafif bir şekilde bastırın. Eğer bu dokunuş karnınızın sağ alt tarafında ciddi bir ağrıya neden oluyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidin.
  • Karnınıza bastırdığınızda normalden daha sert ve hafif bir şişlik hissediyorsanız, buna ağrı da eşlik ediyorsa, Apandisit olabilirsiniz.
  • Eğer Apandisit olduğunuzu düşünüyorsanız yürümeye ve hareket etmeye çalışın. Eğer bunu yapamıyorsanız ya da yapmaya çalışırken büyük bir ağrı hissediyorsanız apandisiniz iltihaplanmış olabilir.

Apandisit yaşandığında genel olarak tek bir tedavi yöntemi vardır o da ameliyatla apandisin alınmasıdır. Ameliyat sonrasında hastanın tam olarak iyileştiğinin söylenebilmesi için birkaç haftalık bir süre geçmesi beklenir. Eğer apandis patlaması yaşandıysa bu süre daha da uzayabilir.