Apandisit Neden Olur

tarafından
1611
Apandisit Neden Olur

Apandisit Neden Olur
Apandis karnın sağ alt tarafında, kalın bağırsağın başlangıç kısmında, kör bağırsağın ucunda, uzunluğu 6 ila 9 cm. civarında olan parmak biçiminde ince bir organdır. Çoğu kişinin bilmediği, yanlış bildiği yahut karıştırdığı bir nokta da apandisit nerde olur?  ve apandisit ne tarafta?sorusudur. Apandis karnın sağ alt tarafındadır. Apandis tanımını herkes etraflıca bilmeyebilir; ama herkesçe bilinen bir şey var ki o da apandisitin, patladığında, acil müdahale edilemediği takdirde hayati tehlike arz edebildiğidir.  Peki apandisit ne işe yarar hiç merak ettiniz mi? İnsanlar daha çok apandisit belirtileri nelerdir? Apandisit patlaması sırasında ne hissedilir ve apandisit patlaması önceden belirti verir mi?  gibi soruların cevabını merak ederler haklı olarak. Zira apandisit patlaması sonrası çok acil müdahale gerekir ve iltihap tam anlamıyla kana karışmadan ameliyat gerekir.

Apandisitin sebebi sindirim sisteminde meydana gelen bir enfeksiyon veya apandis ağzındaki herhangi bir tıkanma olabilir. Apandis denilen organ çoğunlukla dışkı, yabancı madde yahut kistler nedeniyle tıkanabilir. İnce uzun bir keseye benzeyen apandis tıkandığında, burada bulunan bakteriler çoğalır, apandis iyice şişerek iltihaplanır ve patlar.

Zaman içinde barsak kurtları, yanlışlıkla yutulan yabancı cisimler, meyve çekirdekleri ve buna benzer maddelerle tıkanan apandis kanalı içinde salgı, mukus ve dışkı birikerek mikropların kolayca üremesine zemin hazırlanmış olur ve apandisit ortaya çıkar.

Apandisit her yaşta ortaya çıkabilir ama çoğunlukla 10 ila 30 yaş arası aralıkta sık görülür. Apandisit belirtileri varsa ve apandisitten şüpheleniliyorsa çok acil olarak hastaneye başvurmak gerekecektir.

Apandisit Nedir?

Apandisit, “apandis” denilen organın iltihaplanması durumudur. Apandisin kök kısmında oluşan tıkanma sebebiyle meydana gelir. Apandis adı verilen organın vücuttaki fonksiyonu tam olarak belirlenemese de, bağışıklık sistemi ile ilgili birtakım maddeler salgıladığı bilinmektedir. Apandis alındığında, vücutta işleyiş anlamında herhangi bir eksiklik ve tıkanma görülmemiştir.Apandisit-Neden-OlurHad apandis iltihabı da denilen akut apandisit, en çok rastlanılan acil durumlardan birisidir. Apandisitin bebeklerde görülme oranı sıfırdır. Çocuk büyümeye başladıkça görülme olasılığı artar. En sık görüldüğü dönem 10- 17 yaşları arasıdır. Daha sonra gittikçe azalır. Apandisit, ergenlik çağından önceki dönemde kız ve erkek çocuklarda aynı sıklıkta görülür. Ergenlik çağından sonra 25 yaşına kadar erkeklerde kadınlara nazaran daha sık görülür.  25 yaşından sonra ise kadın ve erkeklerde görülme oranı yeniden eşitlenir.

[reklam id=1]

Apandisit Belirtileri

Gelelim yine çok sorulan sorulardan biri olan apandisit belirtileri nelerdir? sorusuna…

  • En belirgin apandisit belirtisi karın ağrısıdır. orta şiddette ve sürekli bir ağrı başlangıçta göbek deliği etrafında başlar ve karnın sağ alt kısmında yoğunlaşır. Bütün karında hissedilen donuk bir ağrı, karnın sağ  alt tarafındaki keskin ağrı ile birleşir. Ağrıya, gerilen apandisin cidarları sebebiyet verir. Akut apandisit başladıktan sonra yaklaşık 6 ila 8 saat sonra, apandisit ağrısı karnın sağ alt kısmına yerleşir. Bu ağrı ile apandisit, ilk belirtisini vermiş olur.
  • Apandisit ağrısı ile birlikte mide bulantısı, kusma, kabızlık, yahut ishal, gaz sorunu ve sırt ağrısı gibi başka belirtiler de yaşanır; ancak bu belirtilerin her apandisit öncesi görüleceğini söyleyemeyiz.
  • Apandisitte bir diğer belirti iştahsızlıktır. Eğer karın ağrısı ile hastaneye gelen hastaya iştah durumu sorulduğunda, iştahının yerinde olduğunu ve istekle yemek yiyebildiğini söylüyorsa, apandisit olma olasılığı düşüktür. Apandisitte üçüncü önemli erken belirti, kimi hastaların sürekli dışkılama ihtiyacı duysa da, bunu yapmalarına rağmen tam anlamıyla rahatlayamamalarıdır. Bu durumu kabızlıkla karıştırmamak gerekir.
  • Apandis patlaması, acil müdahale edilmediğinde hayati tehlikesi olan bir sorun dur. Bu sebeple apandis bölgesinde meydana gelen ağrılara ve diğer belirtilere karşı hassas olunmalı, belirtiler ısrarcıysa muhakkak bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olunmalıdır.

Apandisit-Neden-Olur1Apandisiti patlayan bir hasta acilen ameliyata alınmalıdır. Apandisit ameliyatı açık yahut kapalı şekilde yapılır. Açık ameliyatta ya genel anestezi yapılır yahut hastanın belden aşağısı uyuşturularak, karnın sağ alt bölgesine kesi yapılır. Ameliyat aşağı yukarı 30 dakika sürer. Ameliyatta apandisitin kök ve damarı bağlanarak çıkartılır. Eğer teşhis kesin değilse göbeğin alt bölümüne kesik atılabilir. Kapalı apandisit ameliyatı ise, yine genel anesteziyle yapılır. Ortalama 30 dakika boyunca karından açılan deliklerden girilerek, ameliyat yapılır. Ameliyat yönetimi ekrandan izlenerek gerçekleştirilir. Kapalı ameliyat maliyet anlamında daha yüksektir ama karın içi problemleri olan hastalarda, aşırı kilolu kişilerde ve genç kadınlarda kapalı apandisit ameliyatı daha çok tercih edilir. Ameliyat sonrası 1 gün hastanede gözetim altında tutulan hastalar sorunsuz biçimde taburcu edilir.