Araba Nasıl Kullanılır

tarafından
10640
Araba Nasıl Kullanılır

Araba Nasıl Kullanılır

Araba kullanma kimileri için bir keyifken, bazılarımız için sıkıcı, bir kısmımız içinse korkutucu bir eylemdir. Bir çoğumuz araba nasıl sürülür sorusunu çocuk yaşta cevaplamışken, bazılarımız orta yaşta araba sürme teknikleri öğrenmeye başlar, araba nasıl çalıştırılır, onu bile bilmezken, direksiyon hocası tarafından gaz fren debriyaj kavramını anlamaya zorlanırız, araba nasıl kaldırılır bilmezken, onu sürmeye çalışırız. Aslında doğru yol da budur. Ara kullanma eylemi, esasında bir süre sonra otomatikleşen bir iştir. Düşünmez, ince hesaplar yapmazsınız. Daha önceleri çok büyük bir sorunmuş gibi görünen her şey kendi kendine olmaya başlar. Hatta araba kullanmayı öğrenirken vites değiştirme işini ağır bir mühendislik eylemi gibi görenler, birkaç sene sonra, otomatik vites araba nasıl kullanılır, “ne gerek var” demeye başlarlar.

Öncelikle araba nasıl kullanılır dediğimizde, bir noktaya dikkat etmek zorundayız. Araba bir makinedir. Ve trafik ismini verdiğimiz toplu sürüş sistemi içerisinde güvenli biçimde hareket ettirilmesi gereklidir. Yani arana kullanmakta birinci adım, trafik düzenini tam olarak öğrenmektir.

Bundan sonrası, araba makinesini tanımaktır. Hangi aksanlardan oluşur, neresi ne işe yarar bilmeden araba kullanma pek de doğru sonuçlara götürmeyecektir bizi. Örneğin, motor sınavında şanzımanla ilgili soruları boş bırakarak geçtiyseniz, büyük ihtimalle vites sizin için sorun olacaktır. Zira vites bir şanzıman unsurudur ve o makinenin ne işe yaradığın bilmezseniz unsurlarını hiç bilmezsiniz.

Trafik ve arabayı tanıdıktan sonra ise, arabayı hareket ettirme süreci, yani mekanik koordinasyon süreci başlayacaktır. Bu 3 adımı tamamladıktan sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Araba Nasil Kullanilir

Araba Kullanma Teknikleri

Öncelikle bazı temel prensipler vardır,

  • Trafik işaret ve işaretçilerini iyi tanıyın
  • Otomobilinizi tanıyın, sınırlarını ve kapasitesini bilin
  • Onun bir makine olduğunu asla unutmayın, her zaman tedbirli olun
  • Lastik basınçlarınızı her zaman kontrol edin
  • Sinyal ve aydınlatıcılarınızı kontrol edin
  • Asla emniyet kemeri takmadan gaza basmayın
  • Trafik düzenine uyun, kendi bildiğinizi yapmayın
  • Hız limitlerine uyun
  • Trafikte yalnız olmadığını bilerek hareket edin, ani hareketler yapmayın
  • Arabanızı çalıştırmadan önce, viteste olmadığından emin olun, ihtiyaten frene basın, marşı iki seviye çevirip 5 saniye bekleyin ve 3. Seviyede 1 saniye tutup bırakın.

[reklam id=1]

Bu prensiplere uyduğunuz takdirde kendinizin ve diğer sürücülerin ve yolcuların hayatını riske atmamış olacaksınız.

Düz Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Düz vites veya manuel şanzıman, pek çok kişi tarafından özellikle tercih edilirken, kimilerinin korkulu rüyası olan bu vites tipi, otomobilin icadından bu yana hayatımızda. Prensip olarak, motor gücünün, hıza göre farklı tork değerlerinde tekerleğe aktarılmasını sağlar. Yavaş süratlerde daha yavaş ama kuvvetli, yüksek süratlerde hızlı bir güç aktarımı uygulanır. Şanzıman, debriyaj ve vites koluyla kontrol edilir, debriyaja bastığınızda şanzıman tekerlek ilişkisi kesilir ve sizin vitesi değiştirebilmeniz mümkün olur, vitesi değiştirdikten sonra yavaşça debriyajı bırakırız ve dişliler yerine oturduktan sonra, şanzıman tekerlek bağlantısı tekrar kurulur. Özellikle yeni öğrenenlerin yaşadığı kalkış sorunu da burada ortaya çıkar. Debriyaja basıp vitesi taktıktan sonra, debriyajı yavaşça bırakırken, yine yavaşça gaza basmalısınız. Bu sayede dişli bağlantısı kurulurken, araç harekete geçecektir. Aksi halde ya fazla gaz verip, aracın kontrolünüzden çıkmasına veya az gaz verip, motorun durmasına sebep olursunuz.

Duz Vites Araba Nasil Kullanilir

Otomatik Araba Nasıl Kullanılır

Genel prensipler itibariyle otomatik araba kullanma, manuelden farklı değildir. Sadece bu modellerde debriyaj yoktur. Araç kalkarken bir kez vites takıp, yolculuk boyunca değiştirmeniz gerekmez. Ancak bu sadece vites boyutunda bir farklılık yaratacaktır. Otomatik de olsa, o bir otomobil dir. Ve aynı kuralların bütününe tabi olmak durumundadır.

Otomatik Araba Nasil Kullanilir