Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

tarafından
250
Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Kişilerin hem cilt bakımı için hem de vücut sağlıkları için kullandıkları ürünlerden biri de doğal yağlar olmaktadır. Ardıç yağı kullanımı kişilerin özellikle saç bakımında kullandıkları doğal yağlardan biri olmaktadır. Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren ardıç yağı neye iyi gelir sorusunu soran pek çok kişi olmaktadır.

Türkiye’de çok faz bilinmediğinden ancak alternatif tıp alanında son derece önemli olan ardıç yağı son dönemlerde adından sıkça söz ettirmeye başlamaktadır. Genel olarak hastalıkların tedavisi ya da cilt ve saç bakımı sırasında tercih edilen bu doğal yağ da diğer yağlar gibi çok fazla kullanıldığında zararlı olabilmektedir. Bu sebepten belirtilen miktarda kullanılması yeterli olmaktadır.

[reklam id=1]

Ardıç yağının ilk görevi vücutta bulunan kanın temizlenmekte ve temizlenen kan sonucunda kanda var olan zehirli maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Kan yolu ile bulaşacak hastalıkların da bulaşmasına engel olmaktadır.

Bunların yanı sıra; kansızlığa iyi gelmekte, vücutta bulunan toksinlerin temizlemekte, özellikle boğazda oluşan iltihapların söktürücü olmasında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ardıç yağının bir diğer faydası da kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklarında tedavisi olmaktadır. Belirli hastalıklarında tedavisinde kullanılan ardıç yağı;

  • Böbrekleri, idrar yollarını ve mesaneyi temizlemektedir.
  • Vücutta biriken suyun boşaltılmasında görev almaktadır.
  • Kadınlarda görülen regl ağrılarını dindirmektedir.
  • Sinüzit tedavisinde kullanılmaktadır.
  • İştah açıcı olarak da tercih edilmektedir.
  • Mide ağrısı durumlarında kullanılarak, ağrının dindirilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kandaki şeker miktarını düşürerek, pankreasın normal çalışmasını sağlamaktadır.

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar? 2

Kişilerin ardıç yağını kullanmadan önce sordukları sorulardan biri de ardıç yağı nasıl yapılır olmaktadır. Ekilen tohumların olgunlaştıktan sonra toplanması ve sonrasında yağlarının çıkarılması sonucunda ardıç yağı elde edilmektedir.

Ardıç Yağı Kullanımı ve Faydaları

Ardıç yağı nasıl kullanılır denildiğinde aslında pek çok kullanım şekli bulunmaktadır. Bunlardan ilki ardıç yağı birkaç damla fincan suyun içerisine konularak kullanılmakta ancak sinüzit tedavisinde doğrudan uygulanmaktadır. Ciltte oluşan yaralara uygulanırken bol miktarda ardıç yağı dökülmekte ve masaj yapılarak cilde uygulanmaktadır.

Ayakta oluşan mantar hastalığına uygulandığında kısa süre içerisinde var olan kaşıntılar geçirilmektedir. Ciltte toplanan yağ ya da toksinlerin atılması için vücuda sürülmeli ve terleme yolu ile atılması sağlanmaktadır. Ardıç yağı romatizma, artrit ve gutta olmak üzere bu 3 hastalıkta da oldukça etkili bir doğal yağ olmaktadır. Eklem ve kas ağrılarını rahatlatır, hareket kolaylığı sağlamaktadır.

Direk kullanımlarında ağrıyan bölgeye sürülerek uygulanması ve o bölgenin sıcak bir havlu ile kapatılarak bir süre bekletilmesi sonucunda kısa sürede ağrılar geçmektedir. Yağ olarak kullanılabildiği gibi ardıç krem olarak da piyasada yer almakta ve kullanılmaktadır.

Ardıç Yağı Kullanımı ve Faydaları

Ardıç yağı 4 ile 6 hafta arasında kullanıldıktan sonra birkaç hafta süre ile kullanılmasına ara verilmesi gerekmektedir. Gerekenden fazla kullanım sonrasında böbreklerde hastalıklar oluşmakta ve böbreklerde tahrişler meydana gelmektedir.

Böbrek hastalarında ve hamilelerde kullanılması önerilmemektedir. Direk ardıç yağı kullanımlarda yazan miktardan daha fazla alınmaması gerekmektedir. Kişilerin ardıç yağını kullanım alanları son derece fazla olmaktadır. Bu kullanım alanlarında saç bakımı da yer almakta ancak ardıç yağı saç bakımında direk olarak saça uygulanmamaktadır. Yanında yumuşatıcı olan diğer doğal yağlar ile kullanılması tercih edilmektedir.

Ardıç yağı fiyatı piyasada farklılıklar göstermektedir. Ortalama olarak 15 ile 20 Türk lirası arasında değişkenlik gösterse de genel olarak eczanelerden alınması gerekmektedir. Piyasada ardıç yağı adı altında çok farklı yağlar bulunmaktadır.