Ardıç Yağının Faydaları

tarafından
46931
Ardıç Yağının Faydaları

Doğada var olan, toprakta biten, ağaçta yetişen türlü çeşit ot, bitki, yaprak ve tohumun, özünde taşıdığı yağlar, insan vücudu ve organizma için sayısız derde deva oluyor. Doğanın kalbinde yetişen ve ruhundan süzülen şifalı bitki yağları, hem fiziksel problemlerin başlamadan engellenmesine, hem de ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavi edilme sürecinde son derece etkili oluyorlar. Kimi yağın ismini çok sık duymamıza rağmen, kimisiyle de yeni yeni tanışıyoruz.

Ardıç yağı da belki çoğumuzun, ismini çok sık duymadığımız yağlardan. İsmi çok fazla duyulmasa da, etkileri ve faydaları saymakla bitmeyecek kadar belirgin olan ardıç yağı, kandaki zehirli maddeleri temizleyerek sistemden dışarı atan, kansızlığa iyi gelen, iltihap söken, vücuttaki toksinleri temizleyen, tıkanıklıkları açan, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara iyi gelen, ateş düşüren, terleten özellikleriyle ardıç yağı en çok gereksinim duyulan yağlar arasında ilk sıralarda gelir.

Ardıç-Yağının-Faydaları1

Ayrıca, sinüzit, romatizma, artrit, gut, selülit problemi, boğaz iltihabı, bronşit, anjin, öksürük, adet sancısı, şeker hastalığı, mesane iltihabı, hazımsızlık, gaz, cilt hastalıkları ve ödem problemlerinde de ilk başvurulması gereken yağlardan biridir.

[reklam id=1]

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır

Ardıç yağından, ağız yoluyla, burun yoluyla yahut harici yoldan faydalanabilirsiniz.

Ağız yoluyla almak için bir adet kesme şekerden yararlanabilirsiniz. Kesme şeker üzerine 5-6 damla ardıç yağı damlatıp, dilinizin üzerinde bekleterek emebilirsiniz. Yahut yine aynı miktardaki ardıç yağını yarım bardak suya damlatıp günde 3 sefer olacak şekilde de tüketebilirsiniz.

Ardıç-Yağının-Faydaları2

Burun yoluyla alacaksanız, 2 küçük parça pamuğa, 4-5 damla ardıç yağı damlatıp burun deliklerinize koyun. Her nefes alışta pamuktan süzülen ardıç yağının uçucu özü 15-20 dakika boyunca teneffüs edildiğinde yeterli olacaktır. Günde en fazla 2 kez yapabilirsiniz.

Romatizmal rahatsızlıklarda, ağrıyan ve sızlayan bölgelere zeytinyağıyla 1/10 oranında karıştırarak sürebilirsiniz. Masaj yaparak, yağı cilde iyice yedirmeniz, etkisinin cilt altına daha hızlı nüfuz etmesini sağlayacaktır. Diğer cilt hastalıkları ve selülütle savaşta, ardıç yağını zeytinyağıyla karıştırmadan doğrudan kullanmalısınız.

İbrahim Saraçoğlu Ardıç Yağı Kürü

İbrahim Saraçoğlu boyun ve bel fıtığı için faydalı olacak bir kür öneriyor. 1 su bardağı klorsuz suyu kaynatıp içine 2-3 yemek kaşığı kırkkilit (atkuyruğu) ekleyin ve bir taşım kaynatın. Ilınınca genişçe bir kap içine süzün. Daha sonra 5 parmağınızı bu karışımın içine sokun ve ensenizden kuyruk sokumunuza kadar sürün. Bu işlemi 20 kez tekrarlayın. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra kurulayın. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez tekrarlayın.   Kürü gün aşırı tekrarlayabilirsiniz.

Ardıç Yağı Fiyatı : Ardıç yağına da diğer yağlar gibi, baharatçılar, aktarlar ve eczaneler kanalıyla 10 TL ile 15 TL arasında değişen fiyatlarla ulaşabilirsiniz.