Argan Yağının Faydaları

tarafından
8142
Argan Yağının Faydaları

Argan yağı ne işe yarar?
Ne zaman televizyonu açsam karşımda bitkileri anlatan bir uzmana denk geliyorum. Kanallar şifalı bitkiler konusunda resmen birbirleri ile yarışır hale geldi. Dergiler, gazeteler de hep bitkiler, yağlar hakkında yazılarla dolu. Ben de merak ettim bu yağların etkilerini ve başladım araştırmaya. Bu kapsamda size argan yağını ve faydalarını anlatmak istiyorum. Argan yağının o kadar çok faydası var ki. Birlikte bunlara bakalım:

Argan yağının faydaları
Argan yağının bir çok faydası var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kırışıklıkları azaltır.
  • Sivilcelere iyi gelir.
  • Saça parlaklık verir ve kırıklara iyi gelir.
  • Hücrelerin yenilenmesini sağlar.
  • Hamilelikte çatlak oluşumuna engel olur.
  • Saçları besler.
  • Tırnakları güçlendirir.

argan-yagi-faydalari1Görüldüğü gibi argan yağı bir çok amaç için kullanılıyor. Ben tırnaklarım, yüzüm ve saçım için kullanıyorum. Hamileliğimde çatlaklarımın olmaması için de düzenli olarak kullandım ve şu anda çatlağım hiç yok!

Argan yağı nasıl kullanılır? Püf noktaları nelerdir?

-Yüz için kullanımı
Argan yağını yüzüm için kullanacağım zaman ilk önce yüzümü temizliyorum. Yüzüme sadece birkaç damla yağ sürüyorum. Parmağıma damlattığım argan yağını tüm yüzüme masaj yapar gibi yediriyorum. Yağ zaten birkaç saniye içinde emiliyor. Cildinim zamanla gerçekten canlandı.

[reklam id=1]

argan-yagi-faydalari-yüz-için

-Saç için kullanımı
Argan yağını saçım için kullandığımda da yağı saçımı tamamen yağ ile kaplıyorum. Saç diplerime de yağı sürüyorum. Bunu da tıpkı cildimde olduğu gibi masaj şeklinde uyguluyorum. Daha sonra bir havlu ya da streçle saçımı kaplıyorum ve yarım saat bu şekilde bekliyorum. Ardından saçımı yıkıyorum.

argan-yagi-faydalari-saç-için

-Tırnaklarda kullanımı
Limon suyunu argan yağı ile karıştırıyorum. Elde ettiğim karışımı 15 dakika parmak uçlarımda bekletiyorum. Daha önce çok kırılan tırnaklarım bu karışım sayesinde güçlendi. Haftada bir defa bu karışımı uyguluyorum.

argan-yagi-faydalari-el-için

-Vücut için kullanımı
Argan yağı masaj için de kullanılıyor. Tercihen duştan sonra temiz vücuda avuç içinde ısıtılarak uygulanıyor. Zaten hemen emildiğini daha önce yazmıştım. Diğer yağlar gibi yapışkan bir yapısı yok. Bu nedenle masaj sonrasında tekrar duş almanıza gerek yok

Argan yağının fiyatı nedir?
Argan yağını oluşturmak diğer yağlar kadar basit değildi. Uzun uğraşlar neticesinde argan yağı yapılıyor. Bu nedenle fiyatı da diğer yağlara göre biraz daha yüksek. Piyasada değişen fiyatlarda argan yağı bulmanız mümkün. Argan yağının litresi 100 TL ile 150 TL arasında değişiyor. Bu fiyat yüksek olduğu için yağ genellikle küçük şişeler halinde satılıyor. Fiyatı ucuz olan argan yağlarına mutlaka dikkat edin. Çünkü saf bir şekilde argan yağı olmayabilir ve işinize yaramaz.