Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

tarafından
3246
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir
Dünyanın en faydalı ve tatlı yiyeceği olan balı üreten arıların tek olumsuz taraflarıdır arı sokmasıArı sokması pek çok kişinin başına gelmiş olan, başına gelmemiş olanların da fazlasıyla korktukları ve çekindikleri bir durumdur. Zira, eğer vücudunuz arı sokmasına karşı reaksiyon veriyorsa, son derece ciddi problemler  yaşanabilir. Yaz aylarının bu korkulu rüyasına karşı bilinçli olmak ve ilk müdahalenin ne olması gerektiğini bilmek yeterlidir.

Arılar, kuyruk uçlarında buluna  iğneleri ile sokarlar ve bazı arıların iğneleri soktukları yerde kalır. İğneler eğik yapıda olduğundan deriden çıkamazlar. Bir kez sokan arı ölür. İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri de vardır. Yaban arıları iğnelerini defalarca kullanabilir.

Zehir iğnesi taşıyan arıların zehirleri bir tür organik asit olan formik asit içerir. Yaban arıları, bal üreten bal arılarına göre daha tehlikeli arılardır.

Arı sokması şişliğine ne iyi gelir?

Arı sokması şişliği nasıl iner? sorularının cevabında yine çoğunlukla doğal maddeler ve gıdalar gizlidir.

 • Arı sokması durumunda öncelikle arının zehir bıraktığı alan üzerine buz koyulur. Bölgenin sürekli soğuk tutulması gerektiğinden buz eridikçe yenisi konulmalıdır.Arı-Sokmasına-Ne-İyi-Gelir1
 • Arı sokması olan bölgeye bir müddet buz uygulaması yapıldıktan sonra yoğurt sürülebilir. Bu yöntemle arı sokması sonunda oluşan ağrı hissi azaltılabilir.
 • Yıkanıp temizlenmiş bir tutam maydanozu havan içinde ezin ve arı sokması olan bölgeye sarın. Bunu günde bir kere uygulayabilirsiniz.
 • Arı sokması şişliği nasıl iner? sorusunun bir başka yanıtı da sirkede gizlidir.Bir miktar sirke ile arpa ununu karıştırıp lapa haline getirin gece yatmadan önce arı sokması olan bölgeye sarın. Sabah kalktığınızda bölgeyi soğuk suyla yıkayın.
 • 3-4 diş sarımsağı tuz ilave etmeden havanda dövün ve arı sokması olan bölgeye sarın.
 • Arı sokması olan bölgeye iki günde bir lavanta yağı sürebilirsiniz. Lavanta yağı arı sokmalarına karşı iyi gelen bir yağdır ve şişkinliği alır.
 • 1 baş kuru soğanın kabuklarını soyun ve ortadan bölün. Çıkan suyu arı sokması olan bölgeye damlatın.
 • Az bir miktar su ile karbonatı karıştırın ve macun kıvamına getirip, arı sokması olan bölgeye sürün.
 • Arı sokması vakalarında en çok fayda sağlayan maddelerden biri de baldır.Arı-Sokmasına-Ne-İyi-Gelir1-bal

[reklam id=1]

 • Ecza dolabınızda steroid veya antihistaminik krem varsa sürebilirsiniz.
 • Arı sokması olan bölgeye birkaç damla amonyak da damlatabilirsiniz.

Arı Soktuğunda Neler Yapılmalı?

Arı sokması sonrasında arının iğnesiyle verdiği zehir, sokulan bölgede reaksiyon oluşumuna yol açar. Şişlik, kızarıklık, ağrı, kaşıntı, kabarıklık oluşur. Birkaç saat içinde ağrı geçer, şişlik ise en fazla 1 gün sonra kaybolur.

Ender olarak görülse de ciddi reaksiyonlar oluşabilir. Bu da vücudun farklı yerlerinde kızarıklık, şişlik, döküntü olarak kendini gösterir. Güç nefes alma, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler görülür. Kan basıncı düşüşüyle kişi şoka girer. Bu durum, arı sokmasından sonra birkaç dakika içinde ortaya çıkar.

Arı-Sokmasına-Ne-İyi-Gelir2

Peki arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır?

 • Böyle bir durumda öncelikle arının iğnesini derhal çıkarmak gerekecektir.Ancak iğneyi çekip çıkarmak değil, çıkarma işlemini kredi kartı gibi bir cisimle cildi kazıyarak yapmak en doğru seçim olacaktır.
 • Yara su ve sabun ile yıkanmalıdır.
 • Buz uygulaması da vücudun verdiği alerjik reaksiyonu azaltır.
 • İğnenin çıkartıldığı bölgeye karbonatlı su sürülebilir.
 • Ağrı kesici ve antihistaminik alerji ilaçları da yararlı olur.

Arı sokmasına bağlı anafilaksi, arı sokması sonucu arı zehrine karşı alerjik reaksiyonla oluşan ciddi bir rahatsızlıktır ve arı alerjisi olarak bilinir. Anafilaksi durumunda ciddi bir reaksiyon durumu gelişir ve deride kaşıntı, kızarıklık, kabarma, yanma, nefes alma güçlüğü, şuur kaybı, kap ve solunum durması gibi durumlar gelişir. Çok sık görülen bir reaksiyon değildir; ama yine de belirtileri bilip ona göre önlem almak gerekir.

Arı-Sokmasına-Ne-İyi-Gelir3

Arı Sokmasına Karşı Tedbirler

Arı sokması riskine karşı alınacak bazı tedbirler vardır.

 • Açık renkli giysilerden kaçınarak, çıplak ayakla dolaşmaktan kaçınarak, parfüm kullanımından ve şekerli gıdaların yanında bulunmaktan kaçınarak, terlememeye ve ser hareketler yapmamaya özen göstererek arı sokmasına karşı tedbir alınabilir.
 • Yaban arısının, bal arısına göre daha saldırgan ve agresif bir yapıda olduğu düşünüldüğünde, iğne deriye basınç yapmadan çıkarılmalı, aksi takdirde iğnedeki zehirin vücuda daha hızlı yayıldığı bilinmelidir.
 • Arının deriye zerkettiği zehirin emme yöntemiyle çıkarılıp çıkarılmayacağı ise doktorlar arasında tartışılan bir konudur. Kimi doktorlar emme yöntemi yerine zehirin sigara ateşi sıcaklığıyla nötralize edilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de sigaranın yanan kısmının arının soktuğu bölgeye birkaç milimetre yaklaştırılması gerektiğini söylüyorlar.
 • Birden fazla arı tarafından sokulma durumunda kişi yatırılmalı ve hava sıcak dahi olsa üzeri battaniye ile örtülmelidir. Vücudun vereceği reaksiyon, zehirin gücüyle doğru orantılıdır.
 • Arı zehirinin en zayıf olduğu dönem sonbahardır.
 • Arı sokması sonrası panik halde kolları oynatmak diğer arıların da dikkatini çeker ve saldırmalarına sebep olur. Yapılacak en iyi şey yüzü ellerle kapatmak ve oradan uzaklaşmak ve sakin bir köşede oturmak olmalıdır.
 • Arı sokması sonrası sokulan bölgenin suyla yıkanması da doğru olacaktır; zira arı zehirinin kendine özgü bir kokusu vardır ve o bölge temizlenmezse aynı yerden başka arılar da sokmaya çalışacaktır.

Arı-Sokmasına-Ne-İyi-Gelir4

Kızarıklık, titreme, bulantı, kan basıncında değişiklik görülürse, vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekir.