Arka Omuz Hareketleri

tarafından
388
Arka Omuz Hareketleri

Arka omuz kasları, insan vücudunda en son gelişen ve en az gelişme gösteren kaslardır. Öyle ki yıllardır spor yapan çoğu sporcuda bile bu kasları gelişmediği görülmüştür. Arka omuz kaslarının geliştirilmesi için uygulanan vücut geliştirme hareketlerine arka omuz hareketleri denilir. Bu özel hareketlerin isimleri ve uygulanış aşamalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Arka Omuz Hareketleri

Omuz ve arka kol hareketleri bu bölgedeki kasların çalıştırılmasına yönelik hareketlerdir. Kasları açma, sıkıştırma ve pressleme işlemlerinin yapıldığı bu egzersizler, aletli ya da aletsiz olarak uygulanabiliyor. Spor salonlarında özel olarak bu kasların geliştirilmesi için egzersiz programlarına yer verilmektedir.

Aynı şekilde düzenli bir çalışma ile evde de arka omuz hareketlerini ile bu kasların çalışmasını sağlayabilirsiniz. Evde bu çalışmaları yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, hareketlerin amacına uygun ve doğru şekilde yapılıp yapılmadığıdır.

[reklam id=1]

Eğer bu konuda emin değilseniz vücudunuz bu hareketlere alışana kadar spor salonlarında eğitmen eşliğinde egzersizleri uygulayıp alıştırma yapabilirsiniz. Hareketleri en doğru şekilde uygulamaya başladığınızda kendi kendinize evde çalışmalara başlayabilirsiniz.

En fazla uygulanan arka omuz hareketleri isimleri ve uygulanışları hakkında detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Barbell deltoid press (arka omuz press: Arka omuz kaslarının sıkıştırılmasında etkili bir harekettir. Uygulamak için ayarlanabilir sehpada dik şekilde oturun. Omuz genişliğinden biraz fazla olacak şekilde barı elinizle tutun. Ayaklarınız yerde, baş arka kısmınızda ense hizasına kadar indirip kaldırın. Hareketi uygularken barı ensenize kadar indirdiğinizde nefes verin, kaldırdığınızda ise nefes alın.

Arka Omuz Hareketleri 2

Dumbbell deltoid press arka omuz sıkıştırma):Dambıl ile arka omuz hareketleri arasında en sık uygulanan hareketlerden bir tanesidir. Her arka omuz, hem de orta omuz kaslarının çalıştırılmasında kullanılabilir. Hareket için ayarlanabilir sehpaya dik şekilde oturun. Bu pozisyonda dambılları avuç içleriniz karşıya bakacak şekilde kavrayın. Ayaklar yerde, derin nefes alın. Dambılları kollarınız ile bedeniniz doksan derece yapacak şekilde kaldırın ve nefes verin. Bu şekilde istediğiniz kadar hareketi tekrar edebilirsiniz.

Bent over side lateral raises (arka omuz için yatarak yana açış): En iyi arka omuz hareketleri arasında yer alan bu özel hareket için ilk olarak ayarlanabilir sehpayı 45 derece ayarlayın. Başınız yukarıda olacak şekilde uzanın. İki elinizdeki dambılları kollarınızı iki yana açarak kaldırın. Daha sonra indirin ve bu şekilde hareketi tekrar edin.

Dambıllar yerde iken avuç içleriniz birbirine baksın ve nefes alın, dambıllar yukarıda iken avuç içleri aşağı doğru bakar şekildedir ve nefes verin. Bu hareketi de egzersiz programınızdaki setlere uygun şekilde uygulayabilirsiniz.
Arka omuz kası geliştirme hareketleri olarak en fazla bu üç özel hareket uygulanabilir. Eğer siz de arka omuz kaslarınızı geliştirmek isterseniz, bu hareketleri uygulayabilirsiniz.

Arka Omuz Hareketleri 3

Hareketleri isterseniz kendi yaratıcılığınıza göre daha farklı şekillerde de uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulamalar sırasında mutlaka arka omuz kaslarının çalıştığından emin olun. Bunu hareketi uygularken kaslarınızın şişmesinden ve hareketlerinden anlayabilirsiniz.

Arka omuz kasları, omuz kası geliştirme çalışmalarında önemli yere sahiptir. Bu hareketleri tam olarak uyguladığınızda kısa sürede arka omuz kısmında düzleşme meydana geldiğini göreceksiniz. Dik durma açısından da etkili olacak olan bu egzersizler sırasında vücudunuzu çok fazla zorlamamaya, yormamaya gayret edin. Harketleri uygularken nefes alış verişinizi iyi ayarladığınızda daha kolay ve daha etkili bir çalışma yapabilirsiniz.