Artistik Jimnastik

tarafından
420
Artistik Jimnastik

Jimnastik estetik duruşu ile herkesi büyüleyen bir spor dalıdır. Sporcuların istedikleri gibi hareket edebilmeleri ve mükemmel hareket kabiliyetleri, herkesin kendilerine imrenerek bakmasını sağlar. Jimnastiğin pek çok dalı bulunmaktadır. Yarışmalar ve hareketler elbette bu ayrılan dallara göre değişmektedir.

Artistik Jimnastik

Artistik jimnastik, jimnastiğin en çok adını duyurduğu dallardan bir tanesidir. Jimnastiğin pek çok insanın hayatına olimpiyatlarla girdiği düşünüldüğünde bu çok normaldir. Çünkü özellikle olimpiyatlarda ardından da jimnastik videolarında artistik jimnastik en çok izlenme oranına sahiptir.

Jimnastik mükemmellik isteyen bir spor dalıdır. Mükemmel bir duruşunuzun, mükemmel bir hareket kabiliyetinizin, mükemmel bir konsantrasyonunuzun ve mükemmel jimnastik kıyafetlerinizin olması gerekmektedir.

[reklam id=1]

Jimnastik çok fazla emek izleyen bir spor olduğu ve küçüklükten başlayan bir eğitim gerektirdiği için yeteri kadar sporcu bulunmamaktadır. Kişiye disiplin kazandıran bu spora herkesin yönlendirilmesi gerekmektedir.

Jimnastikçilerin eğitimleri ile özel hocalar ilgilenir. Bu sporda kendini geliştirmek isteyen kişiler özel jimnastik salonunda, jimnastik minderi ve jimnastik malzemeleri ile birlikte çalışmalıdır.

Jimnastik pek çok kişinin nefesini tutarak izlediği bir spor dalıdır. Mükemmel denge gerektiren jimnastik hareketlerinde en küçük yanlışlar sakatlanmalara yol açabilmektedir.

Artistik Jimnastik 1

Sanatın her türlüsü insanın dikkatini çeker. Artistik jimnastik ağzı açıkta bıraktıracak olan hareketlerin müzik ile uyumuyla en çok dikkat çeken jimnastik dalıdır. Elbette tüm  bu mükemmelliğin bir bedeli bulunur. O hareketleri izlerken bile kişilerin saatlerini bu spora ayırdığı fark edilebilir.

Yarışmalarda kadınlar ve erkekler için ayrı kategoriler, ayrı hareketler ve ayrı kurallar bulunur. Temel hareketlerin ışığı altında hazırlanması gereken zorunlu seriler bulunmaktadır. Birbirinden farklı jimnastik aletlerinin üzerinde bu temel hareketlerle kombine edilmiş olan koreografiler değerlendirilir. Jimnastikçinin her aşamada olduğu gibi bu aşamada da mükemmel olması gerekir. Küçücük bir duruş hatasından dolayı puan kaybedilmektedir.

Jimnastik sporuna ilgi duyan pek çok kişi korkuları yüzünden geri çekilmektedir. Bu sporun zorluğu aşikardır. Ancak her şey zordur. Her şeyden çalışarak bir sonuç elde edilebilir. Bu spor öğrenmek isteyen kişilere en temel şeylerden başlanılarak öğretilir.

Artistik Jimnastik 3

Temel hareketlerin yanı sıra nefes egzersizleri yaptırılır. Motive olma öğretilir. Tüm bunların sonucunda iyi bir şeyler başarılabilir. Pek çok yönden kendini eğiten bir kişi bunların sonucunu elde edebilir. Olimpiyatlardan imrenerek izlenen her yarışmacı bunları çalışarak öğrenmiştir.

Jimnastik sporunu öğrenmek için temel jimnastik hareketlerinin yeterince tekrarlanması gerekir. Çok basit hareketlere bile saatlerce çalışılır. Karışık olan tüm hareketlerin mükemmel bir şekilde yapılması, temel hareketlerin mükemmel oluşuna bağlıdır.

Olimpiyatlarda kadınlar için şart olan ve erkekler için şart olan etaplar birbirinden farklıdır. Olimpiyatlarda erkeklerin zorunlu olduğu şeylerden biri kulplu beygirdir. Kulplu beygir pek çok kişinin kariyerinde yıllarca çalıştığı bir alettir. Bu alet, yerden yüksekte bir minderdir. İki adet kulpu bulunur. Sporcu kulplarından tutarak birbirinden farklı hareketler yapar.

Artistik Jimnastik 4

Erkeklerde zorunlu olan bir başka seri ise halkadır. Havada iki adet halkaya tutunarak taklalar atılır. Bu hareketler için tüm vücudun iyi çalışılmış olması gerekmektedir. Çünkü destek aldınız tek şey elleriniz iken taklalar atar ve bacaklarınızı temel hareketlerde döndürürsünüz.

Kadınlarda için zorunlu serilerden en bilineni dengedir. Eni oldukça küçük olan havada bir minder üzerinde atılan taklalar, herkesin severek izlediği kısımdır. Bu kısımda dengenin kurulabilmesi için uzun yılla çalışılmış olması gerektiği aşikardır. Estetik duruşu yüksek olan etaplardan bir tanesi de atlama masasıdır. Yine taklalar attıkları ve inişleri ve zıplamaları ile puan aldıkları bu etap izlemesi en keyifli olan etaplardan biridir.