Aşırı Terleme Nedenleri

tarafından
4012
Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı Terleme Nedenleri
Terleme, yükselen vücut ısısını düşürmek ve vücudu soğutmak için devreye giren bedensel ve hormonal bir reflekstir.  Beyinde vücut ısısını sürekli ayarlayan ve yükseldiğinde düşüren bir merkez bulunur. Vücut sıcaklığı mikrobik bir sebeple, yahut yüksek hava sıcaklığı sebebiyle arttığında bu merkez, tıpkı bir termostat gibi devreye girerek, sempatik sinirler aracılığıyla ter bezlerine sinyal gönderir ve onları çalıştırır. Ter bezleriyle üretilen ter sıvısı, cildin ısısını alarak buharlaşır ve vücudu tıpkı bir klima gibi soğutur. Yüksek hava ısısı; acı, sıcak ve baharatlı gıda tüketimi, sıcak içecekler içmek, kalın giyinmek, sentetik giysiler giymek, nemli hava, bedensel efor sarf etmek, alkol ve sigara tüketimi, spor yapmak, stres, heyecan, kaygı gibi duygulanım durumları sonucunda terlemek normal ve olağan bir durumdur. Eğer kişi bu sayılan durumlar olmamasına rağmen, durduğu yerde terliyorsa, bu durum normal değildir.

Eğer terleme durumu, kişiyi sıkıntıya sokuyor, yaşam kalitesini düşürüyor, sosyal hayatta zor durumda bırakıyor, hatta psikolojisini bozuyorsa buna Hiperhidroz, yani aşırı terleme hastalığı denir. Terleme nedenleri nelerdir tespit etmek ve buna göre bir tedavi geliştirmek için uzman bir hekime başvurmak gerekebilir.

Aşırı Terleme 2 Türlüdür

 1. Bölgesel terleme
 2. Tüm vücudun terlemesi

Bölgesel terleme; ayak terlemesi, koltuk altı terlemesi, el terlemesi, yüz terlemesi gibi bölgelerde görülebilir ve belli bir sebebe bağlı değildir.Terleme nedenleri ter bezlerinin yoğunluğu ile alakalıdır ve yapılan tüm tetkikler çoğunlukla normal çıkar.Aşırı-Terleme-Nedenleri1

Tüm vücudun terlemesi ise genellikle zehirli guatr, diyabet, hipoglisemi ve hormonal rahatsızlıklara bağlı olarak yaşanabilir.

Bunun dışında ağrı kesiciler, aspirin, antidepresanlar, hormon ilaçları, obezite, menopoz, obezite, adet dönemi, ergenlik dönemi, sıcak çarpması, güneşe bağlı yorgunluk, şiddetli ağrı ve ilaç yoksunluğu gibi durumlar; grip, tüberküloz, bronşit , zatürre, apse, romatizmal ateş, AIDS, sıtma, böbrek ve karaciğer hastalıkları, gece terlemesi, sempatik sinir sisteminin fazla çalışması gibi durumlar ise genel vücut terlemesi ile ilgilidir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Cerrahi tedavi uygulanmayan ve uygulanamayanlarda cerrahi müdahale öncesi veya sonrasında uygulanan ilaç ve yöntemlerdir. Ayakları banyo sonrası pudralamak, deri ve yünlü kıyafetler giymemek, lastik ve sentetik malzemeden üretilmiş kıyafetlerden uzak durmak başlangıç için çözüm olabilir.

 • El ve ayak terlemelerinde bu bölgelere düşük voltajlı elektrik akımı uygulanabilir.
 • Yüz kızarması ve terleme, psikolojik kökenliyse, psikoterapi tedavisi uygulanabilir. Farklı bir yöntem de liposuction’dır. Ter bezlerinin bulunduğu yağ dokularının emilerek bloke edilmesi yöntemidir ve koltuk altı terlemesinde oldukça işe yarar.

Koltuk altı Terlemesine Çözüm

Aşırı-Terleme-Nedenleri2

[reklam id=1]

 • Bitkisel yağlar koltuk altı terlemesine son derece iyi gelir.
  • Adaçayı: 10 damla adaçayı yağını, 15 damla lavanta yağı ile karıştırın ve buna yarım çay bardağı içme suyu ekleyin. Hazırladığınız karışımı boş bir sprey şişesine doldurarak püskürtmeli olarak kullanabilirsiniz. Adaçayı, onca şifasının yanında, terlemeyi önleyici etkisiyle de bilinir ve size bu konuda hayli yardımcı olur. Ayrıca adaçayını bitki çayı şeklinde demleyerek de içebilirsiniz. Bu da terlemeyi önemli ölçüde engelleyen bir çözüm olacaktır.
  • Domates Suyu: Küveti doldurun ve bu suya 3 bardak domates suyu ekleyin. Şimdi küvete girip 15-20 dakika içinde oturabilirsiniz. Süre sonunda durulanın. Domates suyunun da terleme ve ter kokusu önleyici etkisi vardır.
  • Sirke: Koltuk altlarınıza sirke sürün ve 20 dakika bekleyip durulayın.
  • Geven (Astragalus) çayı: Geven, baklagiller sınıfındadır ve güçlü bir idrar söktürücüdür. Aynı zamanda vücutta biriken fazla sıvının terleme yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Günde 1 bardak geven çayı içerek terlemeyi kontrol altına alabilirsiniz. Günde 2 bardaktan fazla tüketmemeye özen gösterin.
  • Limon: Gece yatmadan evvel temiz koltuk altınıza taze sıkılmış limon suyu sürerek terleme sonuç oluşan kötü kokuların ve yoğun terlemenin önüne geçebilirsiniz.
 • Ayrıca tüm bu önlemlerin yanı sıra, naylon içeren, jarse türü sentetik kumaşlar teri emmediği için ter kokusunu daha güçlü şekilde yayarlar. Bu tür kumaşlar yerine, teri emen ve vücudun nefes alışverişine engel teşkil etmeyen pamuklu kumaşlardan üretilmiş kıyafetleri tercih edebilirsiniz.
 • Koltuk altı kıllarının uzun tutulması da ter kokusunu tetikleyecektir. Koltuk altınızın kıllardan arındırılmış olmasına özen gösterin ve deodorantı mutlaka temiz koltuk altına uygulayın. Terli koltuk altına sıkılan deodorant etki etmeyecektir.
 • Dodorant ve roll-on’lar terlemeyi değil, terin kötü kokmasını önlerler. Aşırı terleme sorununuz varsa, deodorant kullanımının, bu sorunu çözeceği yanılgısına kapılmayın. Yine terlersiniz ancak teriniz kötü kokmaz.

Aşırı-Terleme-Nedenleri3

Aşırı terleme sorununa karşı yanınızda talk pudrası taşıyabilirsiniz. Temiz ve kuru koltuk altınıza uygulayacağınız talk pudrası terlemeyi ve ıslaklığı da önleyebilir. Ancak talk pudrası uygulayacağınızda kıyafetinizin koyu renk olmamasına özen gösterin; zira talk pudrası koyu renk kıyafette lekeler oluşturabilir.

Eğer aşırı terleme sorununuz, kıyafetlerinizin koltuk altlarında ıslaklık ve leke oluşturuyorsa, bu durum sizi sosyal hayatta zor durumda bırakabilir.

Eğer tüm bu önlemlere ve doğal/bitkisel çözüme rağmen aşırı terleme sorununuz devam ediyorsa uzman bir hekime görünmeniz faydalı olacaktır.