Aslan Pençesi Faydaları

tarafından
7390
Aslan Pençesi Faydaları

Aslan Pençesi Faydaları
Aslan pençesi çayırlarda ve ormanlarda doğal yetişen, çok sıcak olmayan bölgelerde, gölgede yetişen bir bitkidir. Boyu yarım metreye kadar uzayabilir. Güneşi çok sevmez, nemden olumlu şekilde etkilenir. Çok eski çağlardan beridir özellikle kadın hastalıklarına aslanpençesi iyi gelir. Bu nedenle hem çayları hem de kürleri sıklıkla kullanılır. Uçucu yağları da birçok kremin hammaddesidir. Aslan pençesi şifalı bitkiler kategorisindedir.

Aslan pençesinin bir diğer ilginç özelliği ise eğer yaprakları üzerinde damla damla ter görülürse, bu durum yağmurun habercisidir. Büyük ihtimalle çok yakın bir zaman içerisinde yağmur yağacaktır. Yine cilt için yenileyici olan faydaları da saymakla bitmez. Yüzde ve ciltte oluşan çilleri azaltır.

Aslan pençesinin yaprakları ve sapı da şifa için kullanılır. Bitkinin bu kısımları genel olarak ishale iyi gelir. Aslan pençesi çayı bağırsakları düzenler. Hareketli bağırsak sendromu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Yaraların iyileşmesindeki olumlu katkıları özellikle şeker hastalarının işine yarar. Çünkü bilindiği üzere şeker hastalarının yaraları zor kapanma eğilimindedir. Bu nedenle aslan pençesi etkili bir şekilde kullanılabilir. Yine anemiye(kansızlık) iyi geldiği bilinmektedir.

Aslan Pençesinin Yan Etkileri

Her bitki ve ilaçta olabileceği gibi aslan pençesinin kullanımına dikkat edilmezse  birtakım yan etkiler görülebilir;

  • Aslan pençesi çayına şeker atılmamalıdır.
  • Aslan pençesi çayı 10 dakikadan fazla demlenmemelidir.
  • Aslan pençesi çayı aç karnına değil, yemekten 1-2 saat sonra içilmelidir.
  • Aslan pençesi çayı buzdolabından en fazla 2 gün bekletilmeli, bu süre geçtiyse dökülmelidir.

Aslan-Pencesi-Faydalari1

[reklam id=1]

Adet Düzensizliğine Karşı Testere Dişli Aslan Pençesi Kürü

Testere dişli aslan pençesi kadınların genital organlarının düzgün ve etkili çalışması için en faydalı bitkilerden biridir. Bu bitkinin çayı gebelik dönemind rahim kaslarını güçlendirerek, erken dönem düşük risklerini ortadan kaldırır. Testere dişli aslan pençesi adeta bir kadın koruyucusu gibidir. Rahimle ilgili hastalıkların iyileşmesinden adet düzensizliğine kadar birçok konuda oldukça etkilidir. Yine kadınlar için çok önemli olan FSH hormonunun aşırı yükseldiği durumlarda da hemen testere dişli aslan pençesi devreye girer. Hormonal dengesizliği ortadan kaldırmasıyla bilinir.

Testere dişli aslan pençesi ile hazırlanacak kürlerin adet düzensizliğini ortadan kaldırdığı görülmüştür. Bu basit ve etkili kür sayesinde birçok sorundan kurtulunabilir.

İbrahim Saraçoğlu Testere Dişli Aslanpençesi Kürü Tarifi: 1 bardak kadar su kaynatılır. 1 tatlı kaşığı kadar testere dişli aslan pençesi bu kaynayan suyun içerisine atılır ve kısık ateşte 10 dakikayı geçmeyecek şekilde kaynatılır. Bu süre sonunda ocağın altı kapatılır ve suyun içerisindeki bitkiler çıkarılır. Testere dişli aslan pençesi ılıdıktan sonra rahatlıkla içilebilir. Bu kürün 1 ay boyunca düzenli içilmesi gerekmektedir. Sabah kahvaltısından sonra ya da öğlen, ölçü olarak bir bardak kür yeterlidir. Bu süre sonunda testere dişli aslan pençesi kürüne 1 hafta ara verilmeli ve yeniden 1 ay kullanmak üzere başlanmalıdır.