Asma Yaprağı Salamurası

tarafından
1296
Asma Yaprağı Salamurası

Kış hazırlıklarının ilk aşamasını salamura yaprak yapımı oluşturur. Zeytinyağlı sarmanın vazgeçilmezi olan asma yaprak Türk mutfaklarının vazgeçilmezidir. Lezzetli ve incecik yaprak salamura tarifi için seçeceğiniz yapraklar tazecik Tokat yaprağı olmalıdır. İmkânınız varsa iki günde bir bağa gidip bu taze yaprakları toplayabilir ya da pazardan güvendiğiniz kişilerden satın alabilirsiniz.

Salamura yaprak yapımının ilk sorusu; üzüm yaprağı nasıl tuzlanır sorusudur. Bunun için topladığınız ya da satın aldığınız yaprakların arasına tuz serpip bekletmelisiniz. İri kaya tuzu; salamura yaprak nasıl basılır işleminin olmazsa olmazıdır. Fazla su; evde salamura yaprak yapımı noktasında yaprakların istenilen orandan daha çok haşlanarak hamur olmasına neden olacaktır.

Kim istemez ki; kışın bile sofraları zeytinyağlı sarmanın enfes tadıyla süslemek. Yaz aylarında tembellik etmeyip yaprak basma işlemini vakti zamanında yerine getirirseniz, salamur yapraklar ile birbirinden lezzetli sarmalar yapabilirsiniz. Gelelim; yaprak nasıl kurulur ve asma yaprağı salamura nasıl yapılır sorularının cevabına:

[reklam id=1]

Asma Yaprağı Salamurası İçin Malzemeler

  • İki kilo üzüm asma yaprağı
  • 1 su bardağı iri kaya tuzu
  • 2 litre su
  • Cam kavanoz

Asma Yaprağı Salamurası Yapılışı

  1. Öncelikle lezzetli salamura yaprak nasıl yapılır sorusunun ilk püf noktası suyun içerisinde kaya tuzunu iyice eritmektir. Derin bir kabın içerisine 2 litre ılık suyu dökün ve 150 gram iri kaya tuzunu suyun içerisinde karıştırarak eritin. Her yaprak arasını tuzlamak ve suyu yaprakların üstünü geçecek kadar eklemek dikkat edilmesi gereken bir noktadır.
  2. Satın alınmış yapraklara sarartmak için konulan ilaç, Tokat yaprağı salamurası nasıl yapılır içerisinde yeri olmayan bir faktördür. Tokat yaprağı son derece doğal ve lezzetlidir. Her sene üşenmeden yapılması önerilen salamura nasıl yapılır işleminin bir diğer noktası yaprakları basmak için seçilen kabın cam kavanoz olmasıdır.
  3. Daha önceden iyice yıkanarak toprağından arınmış olan yaprakları kavanozun altına doğru iyice basın. Bit tutam yaprağı bastırıp üzerine kaya tuzu serpin tekrar bir tutam yaprak koyup yeniden kaya tuzu serpin. İyice sıkıştırarak bu işlemi kavanozun başına getirinceye kadar tekrarlamak; asma yaprağı nasıl basılır noktasında oldukça önemlidir.
  4. Kavanozu doldurduktan sonra içerisine 2 litre ılık tuzlu suyu ilave edin. Kavanozu arada bir kontrol ederek suyu azalmışsa su eklemeyi sürdürün. Yaprakların üstüne, suyun üzerine çıkmamaları için bir ağırlık kapatmak ve suyu yavaş yavaş eklemek üzüm yaprağı salamura nasıl yapılır noktasındaki diğer bir püf noktadır.
  5. Ağzını sıkı sıkı kapattığınız kavanoz; salamura yaprak nasıl yapılır işleminin tüm aşamalardan titizlikle geçtiğinin bir göstergesidir. Hazırlanan yaprak salamurasını serin bir yere alınız ve birkaç hafta bekletiniz. Suyunun azalıp azalmadığını kontrol ederseniz daha taze ve lezzeti yapraklar elde edebilirsiniz.
  6. Arzu edenler tarif noktasında salamura yaprak nasıl yapılır video kısmını da inceleyebilirler.

Afiyet Olsun.