Aspir Nedir?

tarafından
297
Aspir Nedir?

Aspir nedir sorusu son zamanlarda oldukça karşılaşılan bir soru olmaktadır. Çünkü özellikle kadınların bir çok derdine derman olabilecek bir özelliğe sahip olan aspir yağı bu bitkiden elde edilmektedir.

Aspir bitkisi, papatyagiller sınıfında olup 50 – 100 cm arasında uzayabilen ve beyaz, sarı, turuncu, kırmızı ve krem renklerinde çeçekleri olan bir bitkidir. Ülkemizde genellikle Güney Anadolu ve Orta Anadolu bölgelerinde aspir yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Aspir Nedir? 1

Aslında bir Arabistan bitkisi olan aspir yalancı safran olarak da bilinmektedir. Çiçek familyasından olduğu için her yıl yeniden yetişmesi gereken aspir 120 – 140 gün arasında olgunluğa erişmektedir ve kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Aspirin gövdesi sarımsı, sapsız ve kenarları dikenli veya dikensiz olan bir bitkidir. Çiçekleri dişi ve erkek şeklinde olur ve 6 – 7 mm boyutlarında meyveleri vardır.

Aspir bitkisinin çiçekleri kumaş ve gıda boyalarında kullanılırken, tohumlarında bulunan % 35 – 40 oranında ki yağ ise yemeklik yağ olarak kullanıldığı gibi bir çok farklı amaçla da özellikle zayıflamak ve cilt bakımı içinde kullanılmaktadır. Aspir tohumlarından elde edilen yağ aynı zamanda boya, sabun, vernik, cila olarak da kullanılabilmektedir.

[reklam id=1]

Ülkemizde genellikle Burdur, Isparta ve Eskişehir yörelerinde aspir yetiştiriciliği yapılmaktadır. Burada elde edilen aspir yağı ise genellikle üreticiler tarafından kullanılmaktadır. Ayçiçek yağı ve zeytinyağına alternatif olan aspir yağı, yemeklerde kullanımın dışında özellikle zayıflamak isteyenlerin ilk tercihleri arasına girmeyi başarmıştır.

Aspir Nasıl Kullanılır?

Özellikle Omega 3 ve Omega 6 açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olan Aspir yağının içerisinde, kalsiyum, demir, fosfor, lif, B1, B2, B3, B12, C ve E vitaminleri fazlaca bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan linoleik asit kadınların gözdesi olmasına ve zayıflatıcı etkide bulunmasını sağlamaktadır.

Aspir yağı yemeklerde normal yemeklik yağ olarak kullanılabildiği gibi hem dahili hem de harici olarak kullanılmaktadır. Kullanım amacına göre değişen kullanım şekillerinden bazılarını incelemek gerekirse;

Aspir Nedir? 2

  1. Zayıflamak için kullanmak isteyenlerin, bir kase yoğurdun içine keten tohumu, bir miktar çilek ya da böğürtlen, yanında 2 tatlı kaşığı kadar da aspir ilave edilerek kahvaltıda tüketilebilir.
  2. Aspir yağı saç dökülmesine ve saçların canlı görünmesini sağlamak içinde kullanılabilir. Saç için kullanımda ise saç diplerinize aspir yağı ile masaj yapılır ve sonrasında saçlara da aspir yağı sürülür. Ardından havlu ile sarılan saçlar 30 dakika kadar bu şekilde korunur ve ardından saçlar yıkanır. Bu uygulama haftada bir kez olmak üzere 2 -3 ay devam ettirilmelidir.
  3. Aynı zamanda salata sosu olarak hazırlamak için iki yemek kaşığı aspir yağı ile birlikte bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı da sirke karıştırılır ve salata üzerine bu sos dökülerek tüketilir.
  4. Aspir yağını fazla yağlardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Bunun için yağlı bölgeye sabah ve akşam olarak aspir yağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Eğer karın bölgesine masaj yapılacak ise dairesel, diğer bölgelere masaj yapılacaksa aşağıdan yukarıya doğru yapılmalı ve masaj süresi 10 dakika kadar olmalıdır.
  5. Yine aspir yağını romatizma ağrılarının karşı ağrıların olduğu bölgeye sürerek ve günde iki kez masaj yaparak kullanabilirsiniz.
  6. Yemeklerden yaklaşık bir saat önce bir kaşık aspir yağı sade olarak içilebilir. Aspir yağını sade olarak tüketmek zor olacaksa bir bardak ılık suya karıştırarak da tüketebilirsiniz.
  7. Aspir yağının en önemli faydalarından biride ciltteki kırışıklıkların azaltılmasındaki etkisidir. Aspir yağının kırışıklıkları azaltması için öncelikle5 yemek kaşığı su ve 5 – 6 damla aspir yağı bir kapta kaynatılır. Daha sonra içerisine 1 yemek kaşığı bal mumu ve 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. Hazırlanan karışım kırışıklık olan bölgeye sürülür ve 15 – 20 dakika kadar bekletilir ve sonrasında yıkanır. Hazırlanan bu karışım haftada bir kez kullanılır.
  8. Aspir yağı aynı zamanda yemeklerde normal yağ kullanımı şeklinde kullanılabilir.