Atkı Püskülü Nasıl Yapılır?

tarafından
3941
Atkı Püskülü Nasıl Yapılır?

Başta atkılara olmak üzere tığ veya şişle örgülerde sık sık kullanılan bir yöntem olan püskülün nasıl yapıldığını bir çoğumuz biliyoruz ama bilmeyenler veya yeni başlayanlar için atkı için püskül nasıl yapılır konusunu daha detaylı incelemek istedik. Atkı uçlarında veya şimdilerde çok kullanılan figürlü patiklerde veya şallarınızın kenarında da uygulayabilirsiniz.

Öncelikle eşit boyutlarda kesilmiş iplere ihtiyacınız var ,bunun için resimdeki yöntemi kullanabilirsiniz, bu iplerden her püskül için iki yada üç tanesini kullanabilirsiniz.

O halde atkı saçağı nasıl yapılır gelin inceleyelim.

Öncelikle saçakları birçok yerde kullanılırken ve süslerken görebilirsiniz. Birçok el işinde süsleme amaçlı kullanabilirsiniz. Özellikle saçaklar, boş kalan bir elişini süslemek için ideal. genellikle atkı oluyor, bazen bir çanta kenarı, bazen lif, bazen battaniye, panço ya da şal, bluz hatta etek kenarı olabilir. Ayrıca saçağı bir iple yapabileceğiniz gibi, iplik yerine belki bir kurdele veya ince uzun kesilmiş bir kumaş parçası belki de deri bile olabilir.

İstenilen püskül uzunluğunda, ipliği bir karton parçasının etrafına gevşekçe sarın. En üstte iplik katlarının altından uzun bir iplik parçası geçirin, ipliği ikiye katlayın ve iki uzun iplik ucu bırakıp sıkıca düğümleyin. Sarılmış iplik katlarını altlarından kesin ve kartondan çıkarın. ipliğin bir uzun ucunu bir goblen iğnesine geçirin, bu iğneyi katların üst kısmının içinden geçirin ve 2.5cm altından çıkarın, ipliği püskülün etrafına birkaç kez sarın. Uzun iplik ucunu tutturmak için, iğneyi sarılmış katların ortasından geçirin, sonra iğneyi tekrar batın ve püskülün üstünden çekin. Bu iplik uçlarını püskülü yerine dikmek için kullanın. Püskülün alt uçlarını düzgünce kesip düzeltin.

[reklam id=1]

Ya da;

İstediğiniz renkte ipi, istediğiniz kalınlıkta parmaklarınıza doluyor ve ipi kesiyorsunuz. Farklı bir ipi, parmağınızda halka haline getirmiş olduğunuz ipe geçirerek sıkıyor ve düğümlüyor, düğümün tam karşısına denk gelecek yerden kesiyorsunuz. Böylelikle püskülün sapı hazır oluyor

Püskül başının biraz altından farklı bir ipi birkaç kez döndürüp düğümlüyor ve düğümün ucunu sivri bir cisimle (raptiye veya tığ ucu olabilir) gizliyorsunuz.

Ya da ;

Orta ayarda kalınlıkta bir ip ile 50 ilmek sayarak atkımı yapmaya başlayın. Eğer ince bir yün kullanacaksanız ilmek sayısını arttırın. Atkıyı yaparken model olarak 1 ters 1 düz lastik örneğini kullanın. Uzunluğu ise 1.5 kulaç olarak yeterlidir.

Atkıya uygun olması için süsleme olarak yalnızca atkının uç kısımlarına püskül yapın. Püskülü de 2 karış büyüklüğünde ip keserek başlayın. İpi ikiye katlayın. Tam katladığınız orta noktadan tığ yardımı ile ipi geçirin. Ve bu orta noktada ki boşluktan ipi geçirerek düğüm yapın.

Atkı Püskülü Nasıl Yapılır?

Eğer düz saçak yapmak istiyorsanız;

İstenilen saçak uzunluğunda, ipliği bir karton parçasının etrafına gevşekçe sarın. Sarılmış iplik katlarını altından kesin ve kartonu çıkarın. Birkaç kez ikiye katlayın ve kalın bir tığ kullanarak kat yerini tığ ile yakalayıp, önden arkaya doğru, örülmüş parçanın kenarından katlan çekin. Uçlarını, katlanmış ilmeğin içinden geçirin ve düğümlemek için sıkıca çekin. Her bir iplik katı grubunu, kenar boyunca eşit oranda yerleştirin. Saçağın altını, istenilen uzunlukta düzgünce kesip düzeltin.

Eğer düğümlü saçak yapmak istiyorsanız;

Saçağı, solda anlatıldığı şekilde, her saçak demetinde çift sayıda iplik katı olacak şekilde çalışın. Bir demetteki iplik katlarının yarısı ile bir yan demetteki iplik katlarının yarısını alıp bunları birbirine bağlayıp düğümleyin. Düğümlerin aynı hizada olduğundan emin olarak saçak boyunca bu işleme devam edin. Ekstra düğüm iplikleri kısaltacaktır bu nedenle iplik katlarını istenilen saçak uzunluğundan daha uzun bırakın, ilk iplik grupları ile birleştirerek, bir düğüm sırası daha çalışın.