Avakado Faydaları

tarafından
2220
Avakado Faydaları

Avakado Faydaları

Meyveler yaşamımızda içerdikleri vitamin ve mineraller dolayısıyla oldukça öneme sahiptir. Besin değerlerinin yanında, binlerce yıldır alternatif tıpta da kullanılan meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Avakado insana en faydalı meyveler arasındadır. Özellikle Orta Amerika’ya has olan bu meyve armuda benzer bir görünümdedir.  Lifli bir meyvedir. Özellikle cilt sağlığı ve cilt bakımı ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır.Avakado dünyada en doğal besin maddeleri arasında gösterildiği için yetişkinler dışında bebeklerin de güvenle tüketebileceği meyveler arasında gösterilir. Avakado, içeriğindeki potasyum, demir, magnezyum ve fosfordan dolayı insan sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca, A, B,C , E ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Avakado içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesinde çok etkilidir. Kalbe de oldukça yararlı olan avakado, birçok kalp ilacında da etken madde olarak kullanılmaktadır. Yapılan son araştırmalar avakadonun kanserle mücadelede de etkin bir şekilde rol oynadığını ortaya çıkarmıştır.

Avakadonun içeriğindeki protein herhangi bir proteinden daha değerlidir. Oldukça besleyici olan bu meyvenin içeriğindeki proteinin özellikle gelişme çağındaki çocuklara yedirilmesi gelişimde olumlu etki yaratmaktadır. Bugün birçok aile avakadoyu hayvansal proteine ek olarak ya da yerine tüketmektedir. Aynı zamanda çok etkili bir E vitamini deposu olan avakado, serbest radikallerle mücadele ederek birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kardiyovasküler sistemin dostu olan bu tropik meyvenin kolestrolü sağlıklı seviyede tuttuğu kanıtlanmıştır. Yalnızca kolestrol değil, birçok kalp rahatsızlığı riskini de azaltmaktadır. İçiriğindeki bol miktarda potasyumdan dolayı kan basıncı düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu yüzden günlük olarak bir miktar tüketilmesinde fayda vardır.

Avakado-Faydaları1

Birçok cilt ve saç bakım ürününde avakado yaprağının faydaları ve avakado yağının faydaları nezdinde yararlanılır. İyi bir bakım ürünüdür. Saç ve cilt için besleyici olan A,C ve vitaminlerini içerir. Kuru saçların canlanmasını sağlar. Tereyağı ile karıştırılarak kullanıldığında saçların dökülmesini de önler. Üstelik bu yöntem saç derisi için de faydalıdır. Aynı zamanda cildi zararlı UV ışınlarından koruyarak doğal bir kalkan görevi görür. Cilt kırışıklarını giderici ürünlerin içerisinde de avakadonun hem meyvesi hem yaprağı hem de yağı bulunabilir. Cildin nem dengesini ayarlar.

[reklam id=1]

Avakado Nasıl Yenir

Avakado meyvesi her aşamada yenmez. Avakadoyu yiyebilmek için öncelikle olgunlaşıp yumuşamasını beklemek gerekir. Çünkü sert olan avakado genel anlamda acıdır. Pazardan ya da marketten alınan avakadoyu en az 3 gün oda sıcaklığında bekletmek avakadonun renginin koyulaşmasını ve yumuşamasını sağlar.

Avakado-Faydaları2

Avakadonun tadını herkes beğenmeyebilir. Bunun için avakadodan salata yapmak en iyisidir. Bunun için olgunlaşmış bir avakadı, limon, tuz, sıvı yağ ve sarımsak yeterlidir. Olgunlaşan avakadoyu ikiye kesin. Avakadonun içini bir kaşık yardımıyla başka bir kaba çıkarın. Çıkardığınız bu içi bir çatalla ezin. Ardından isteğinize göre üzerine tuz, limon, sarımsak, zeytin yağı ekleyebilirsiniz.

Avakado-Faydaları3