Avakado Nasıl Yenir

tarafından
1827
Avakado Nasıl Yenir

Avakado Nasıl Yenir
Doğa canlıların ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin tümünü içeren kocaman bir depo gibidir. Canlılar yaşamları için gerekli olan besinleri doğadan karşılayarak yaşarlar. Bu sayede bağışıklık kazanıp hastalıklara karşı koyabilirken, istedikleri enerjiyi de elde etmiş olurlar.

İnsanların doğadan temin ettiği en önemli besin kaynaklarından biri de meyvelerdir. Meyveler yalnızca besin olarak değil, birçok hastalığın tedavisi için de binlerce yıldır tüm kültürlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Besin değeri yüksek olan ve faydaları saymakla bitmeyen meyvelerden biri de avakadodur. Bu Orta Amerika’ya has olan meyvenin en önemli özelliği lifli oluşu ve cilt üzerinde oldukça olumlu etkiler göstermesidir. Ayrıca, içeriğindeki potasyum, demir, magnezyum ve fosfordan dolayı insan sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca, A, B,C , E ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Avakado çekirdeği nasıl yenir? Avakadonun içeriğindeki yararlı aminoasitlerin yarıdan fazlası çekirdeğinde olduğu için mutlaka yenilmeli, kesinlikle çöpe atılmamalıdır. Avakado çekirdeği antioksidandır. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve iyi bir kilo verdiricidir. Meyveler arasında içeriğinde en çok çözünür lif bulunmasıyla bilinir. Sonuç olarak denilebilir ki, avakado muhteşem bir meyvedir.

Avakado proteini yapılan araştırmalara göre herhangi bir proteinden daha değerlidir. Birçok kişi tarafından hayvansal proteinlere alternatif ya da ek olarak tercih edilir. Ayrıca, avakado üzerinde yapılan araştırmalar bu meyvenin gelişim çağındaki çocuklar için de olumlu etkileri olduğunu kanıtlamıştır.Avakado-Nasil-Yenir1Aynı zamanda çok etkili bir E vitamini deposu olan avakado, serbest radikallerle mücadele ederek birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.  Son zamanlarda avakado ve kanser önleyici ilişki üzerine uzmanlar tarafından testler yapılmaktadır. Günlük bir miktar avakado tüketen kişilerde kanser olgularının gerilediği ve hiç olmayanlarda da önleyici etkileri görülmüştür.

Yine avakado içeriğindeki E vitamini cilt için büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan avakado yağı iyi bir bakım ürünü denilebilir. Kuru saçları canlandıran, derinin dökülmesini önleyen avakado yağı zeytin yağı gibi ürünlerle de birlikte kullanılabilir. Bu sayede cildin nem dengesi de ayarlanmış olunur.

[reklam id=1]

Avakado nasıl kesilir? Avakado, koparıldığı anda yenmez, oldukça serttir ve tadı pek iyi değildir. Avakado yemek için mutlaka avakodonun olgunlaşmasını ve olgunlaşırken yumuşamasını beklemek gerekir. Bu nedenle dışarıdan alınan avakadoyu 3-4 gün kadar oda sıcaklığında bekletmek, hem renginin koyulaşmasını, hem de tadının yumuşamasını sağlar. Avakado bir bıçak yardımıyla kesilir ve ortadaki büyük çekirdeği çıkarılır.

Avakado Salatası Nasıl Yapılır?

Avakado nasıl yenir? Avakadonun tadı herkes uygun değildir. Birçok kişi için farklı bir damak tadını ifade eder. Bu nedenle en iyisi avakadoyu başka ürünlerle birlikte tüketmektir. Bu iş için en uygun yöntem avakado salatasıdır.

  • Avakado ikiye bölündükten sonra bir kaşık yardımıyla içi bir kaba çıkarılır ve üzerine biraz tuz, bir miktar limon ve birkaç diş sarımsak eklenir.
  • Son olarak zeytin yağı da eklendikten sonra afiyetle yenilebilir.

Avakado-Nasil-Yenir2Bu tip bir salata Avakadonun yanında birçok vitamin ve mineralden de yararlanılmasını sağlar.