Avokado Salatası

tarafından
177
Avokado Salatası

Daha öncelerde fiyatının çok pahalı olmasından dolayı kişiler tarafından tercih edilmeyen meyvelerden biri olan avokado son dönemlerde hem kolay bulunmasından hem de fiyatının uygun olmasından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilmeye başlanmaktadır.

Avokado, besin lifi yüksek besinlerden biri olduğundan hastalıkların oluşmasını engellemekte ve kronik rahatsızlığı olan kişilere iyi gelmektedir. Avokado kalori olarak da diğer meyvelere göre daha düşük kaloriye sahip olmaktadır. Avokado meyvesi özellikle kilo vermek için diyet yapan kişilerin tercihleri arasında yer almaktadır.

Hem doyurucu özelliği çok fazla olmakta hem de yağ yakma konusunda etkili olmaktadır. Avokadonun içerisinde birçok faydalı yağ olduğundan cilt bakımında da maske olarak tercih edilmektedir. Hem vücut sağlığı hem de cilt bakımı açısında fazlası ile tercih edilmektedir.

[reklam id=1]

Avokado meyve olarak gün içerisinde yenilen diğer besinlere göre daha faydalı ve etkili bir meyve olmaktadır. Özellikle ara öğünler de avokado ile hazırlanan yiyecekler yendiği zamanda daha doyurucu olmaktadır. Avokado doyurucu olmasının yanı sıra kan şekerini yavaş yükseltmesinden dolayı tok tutma özelliği olan birkaç meyveden biri olmaktadır. Kişilerin gün içerisinde sağlıklı bir yaşam geçirebilmeleri için 6 öğün tüketmeleri ve bu öğünlerin saat aralıklarının çok fazla olmaması gerekmektedir.

Bu sayede kişiler çok fazla acıkmadan daha düzenli bir beslenme şekli ile yaşanmaktadır. Özellikle sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü olmak ile birlikte kişilerin günlük yaşamlarını yoğun ve tempolu yaşaması kahvaltıya gereken önemin verilmesini engellemektedir.

Avokado Salatası

Bu da öğle yemeklerinin daha fazla yenmesine yol açmaktadır. Metabolizma uzun bir süre çalışmayıp, bir anda çalıştırıldığında şaşırmakta ve gereken hızı sağlamamaktadır. Vücuda uzun süre yemek girmeyip, bir anda girdiğinde vücut yenilen yemeğin hepsini sindirmemekte ve bir kısmını depolamaktadır. Depolanan besinler bir süre sonra vücutta yağ olarak kalmaktadır.

Kişiler avokado yemeden önce avokado ne ile yapılır diye araştırmaktadırlar. Avokado tarifleri, sabah, öğle ve akşam olmak ile birlikte ara öğünlerde de fazlası ile tercih edilmektedir. Sabah yumurta ile yapılan omlet ya da öğle yemeklerinde yapılan tostların yanı sıra akşam yemeklerini daha hafif yemekler ile geçirmek isteyen kişiler genel olarak salata yemektedirler.

Salata yaparken birçok malzeme farklı şekiller de kullanılmakta ve avokado salatası nasıl yapılır diye tarifleri araştırmaktadırlar.

Avokado Salatası 2

Avokado Nasıl Yumuşar?

Kişilerin avokado seçerken sert kabuklu ve kabuk renginin siyaha yakın bir renk olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Ağırlığı hafif, yeşil renkli ve yumuşak avokado seçimi hem lezzet olarak hem de sağlıklı olması açısından daha iyi olmaktadır.

Avokadoyu yumuşatabilmek için ışık almayan kahverengi bir torbanın içerisine konularak saklanması gerekmektedir. Olgunlaşma süresini kısaltmak için yanına elma, muz, armut, kayısı ya da erik gibi meyvelerin konulması daha iyi olmaktadır. Bir avokado meyvesinin olgunlaştığını anlayabilmek için dolgun uç kısmına hafifçe bastırılması gerekmektedir. Eğer uç kısmı kolay bir şekilde içe çöküyor ise avokado olgunlaşmış demektedir.

Avokado Salatası 3

Akşam ya da öğle yemeklerini daha hafif yemek isteyenler veya diyet listesinde salata yemeleri gereken kişiler için avokado soslu salata yapılabilmektedir. Hem kişilerin her gün yedikleri salatalardan daha farklı olmakta hem de sıkılmalarını engellemektedir.

Salatanın içerisine konulacak malzemelerin hepsi hazırlanmakta ve doğranmaktadır. Malzemeler kişilerin isteklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bütün malzemeler konulduktan sonra bir çay bardağının içerisinde zeytinyağı, limon suyu ve tuz konulup karıştırılmakta ve salatanın üzerine dökülmektedir. En son avokadolar soyulduktan ve doğrandıktan sonra salatanın üzerine eklenmektedir.