Avokadonun Faydaları

tarafından
535
Avokadonun Faydaları

Avokado tüm dünyada sağlık ve cilt sağlığı aşısından yararlarıyla malum bir meyvedir. Son yıllarda hem cilt sağlığı hem de kilo verme konusunda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya da devam etmektedir. bu sebeple de günümüzde en yaygın şekilde kullanılan meyve olmaya da devam etmektedir.

Avokado ağacı, armuda benzeyen Avokado daha çok Meksika, Guam ve Orta Amerika’ya özgü bir meyvedir. Yetişkinlerin yanı sıra, içerisinde sağlıklı ve faydalı yağları bulundurması sebebi ile uzmanlar tarafından bebeklere verilmesi de önerilmektedir.

Avokado besin değeri içerisinde bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor şeklinde vücut sağlığı için yaşamsal ehemmiyet taşıyan maddeler haricinde A, B,C, E ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Aynı zamanda avokado kalori bakımından da son derece avantajlı bir besin türüdür.

[reklam id=1]

Avokadonun faydaları bununla beraber çok etkili E vitamini deposudur. Protein açısından sağladığı faydaları E vitamini ile destek sunar. Bu iki unsur, birçok hastalığa neden olan özgür radikallerle savaşım için bünye açısından çok önemlidir. Avokado yaprağı bununla beraber anti kanser özelliği ile bilinir. Kanser riskin, azaltabilmek için tertipli olarak tüketilmesi ihtiyaç duyulan meyveler arasındadır diyebiliriz.

Avokadonun Faydaları 1

Sağlık açısından birçok faydası olan Avokado bununla birlikte sindirim sistemi sağlığını korur. Sindirim bozukluklarını ortadan kaldırabilir. Bolca oranda potasyum içeren Avokado yaprağı faydaları, bu özelliği yardımıyla kan basıncı düzenlemeye yardımcı olabilir. Bundan dolayı günlük olarak bir miktar tüketilmesinde yarar vardır. İçerdiği bolca miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için önemlidir.

Avokadonun faydaları arasında kötü nefes kokusunu gidermesi de yer almaktadır. Ağız içinde barınan kötü bakteriler ağız kokusuna niçin olabilir, avokado bu bakterileri temizleyebildiği için kötü nefes kokusunun üstesinden gelebilir. Avokado organik besinler ihtiva ettiği için bebekler taraflıdan da tüketilebilir.

Avokadonun Faydaları 2

Bolca oranda protein içtiği için bebekle sağlığı için önemlidir. Bunun yanında B2 B1vitaminleri ve magnezyum sağlar. Bu maddeler bebeğin fiziki ve zihinsel sağlığını korur. Avokado dinç ve canlı kalp için çok fazla oranda besin ihtiva eder. Folat bakımından çok zengindir ve folat kalp sağlığı için hayati ehemmiyet taşır.

Avokadonun ihtiva etmiş olduğu bolca miktarda miktardaki vitamin, bileşen ve mineraller çok geniş bir yelpazede cilt, beden ve aynı zamanda ruhsal sağlığımıza da katkıda bulunmaktadır. Hanımların menopoz döngüsünün sağlıklı bir şekilde ilerlememesine yardımcı olması da, avokado yararları arasında yer almaktadır.

Sindirim sistemi için çok sağlıklı olan Avokadonun bununla birlikte kabızlığı giderir, ülser hastalığına iyi gelir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini genel olarak korur. Sıhhat açısından çok faydalı olan Avokado çekirdeği bununla birlikte metabolizmayı canlandırır.

Avokadonun Faydaları 3

Avokadonun Cilde Faydaları

Avokado ek olarak ciltte meydana gelen karışlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Cilde kakao ile karıştırılarak uygulandığında özgür radikallerin niçin olduğu ve yaşlılıktan meydana gelen kırışıklıkları onarabilir. Bunun haricinde cilt ve hatta deriyi nemlendirebilir.

Avokadonun cildi nemlendirmesinin haricinde sağlıklı bir parlaklık kazanmıştır. Kuru, yıpranmış ve kolay bir şekilde kızaran ciltler için de, nemlendirici etkisi olması sebebi ile önerilmeye devam etmektedir. Meyvenin lapa halinde cilde uygulanması bununla birlikte cildi besleyecek ve cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını elde edecektir.

Avokadonun Faydaları 4

Avokado yaprağı, saç diplerini besleyerek hem saçların sağlıklı kalmasını sağlar bununla birlikte bu uygulama kafa derisi sağlığını korur. Bol oranda vitamin ve mineral ihtiva ettiği için yağ ile karıştırıldığında daha rahat emilmesi sağlanır, böylece saç ve kafa derisi sağlığını da korumuş olmuş olursunuz.