Ayak Bileği Ağrısı

tarafından
2123
Ayak Bileği Ağrısı

Ayak Bileği Ağrısı
Ayaklar tüm vücudun yükünü taşıyan önemli uzuvlarımızdan biridir. Üzerine binen bu büyük yük nedeniyle de zaman zaman ağrılar yaşanabilir. Bu nedenle ayaklara iyi bakmak çok önemlidir. Ayakların dinlendirilmesi, zaman zaman masaj uygulamarıyla kan akışının doğru sağlanması, şişliklerinin giderilmesi gerekir.  Ayak bileğinde ağrı nedenleri çok çeşitlidir. Birçok farklı durumdan kaynaklanabilir.Ayak-Bilegi-Agrisi1

Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri?

Ayak bileğinde ağrı neden olur? En sık rastlanan ve geçici olan ayak bileği ağrısı fazla ayakta kalmaya bağlı olan eklem ağrılarıdır. Bunu dışında eklemlerde ilhtihaplanmalara bağlı olarak artrit görülebilir ve bu da ayak bileği ağrılarına yol açar. Yine burkulmalar da ciddi şekilde ayak bileği ağrısı yaratır. Burkulma sonucunda bağ dokuları zarar görür ve bilek şişebilir, kızarabilir hatta yanma hissi görülebilir. Ayak bileklerinde ağrı nedenlerinden bir diğeri ise tendon iltihabıdır. Tendon iltihabı kas ile kemik arasındaki bağlantıların tahriş olmasına bağlı olarak yaşanır. Tendon iltihabı bir sinir yakınında meydana gelirse şiddetli ayak bileği ağrılarına yol açar. Ayak bileğinde çatlaklara da sık rastlanır. Çeşit çeşit olan bu tip çatlaklar kendiliğinden geçebildiği gibi ciddi tedavilere ihtiyaç duyabilir. Bazı durumlarda ameliyat dahi edilmeleri gerekir. Ayak bileğinde kıkırdaklar vardır ve bu kıkırdaklar zaman zaman hasar görebilir. Bu hasarın ayak bileği daha önce burkulan ya da kırılanlarda olma olasılığı daha yüksektir. Kıkırdak hasarları tedavi edilmezlerse daha ciddi sorunlara yol açabilirler.

[reklam id=1]

Ayak-Bilegi-Agrisi2

Aniden ortaya çıkan bilek ağrıları, gece uyurken başlayan ayak bileği ağrıları, birkaç günden fazla süreyle devam eden ayak bileği ağrıları, ayak bileğini kıvıramama, bükememe, ateş, yanma hissi gibi belirtiler varsa ayak bileği mutlaka bir doktora gösterilmeli ve  tedavi edilmelidir. Ayak bileği tedavisi için mutlaka teşhisin konulması gerekir.

Belli Başlı Tedavi Yöntemleri;

  • Öncelikle ayak bileğinde bir sorun olduğunu düşünen birinin mutlaka ayak bileğini dinlendirmesi gerekir. Eklemlerin dinlendirilmesi ağrının azalmasını ve varsa iltihabın da çekilmesini sağlar. Bu birkaç günlük dinlenme süresi içerisinde ağrı geçmemişse bir doktora başvurulmalıdır.
  • Ayak bileğindeki ağrı eğer bir sakatlık kaynaklıysa ayakkabı desteklemelerinden yardım alınabilir. Özel üretim olan bu ayakkabılar ayak bileğinin doğru şekilde olmasını sağlayarak ağrının nedenlerini ortadan kaldırabilir.
  • Buz tedavisi bilek ağrıları için pratik ve herkesin uygulayabileceği etkili bir yöntemdir. Buz torbası konulabileceği gibi, buzlar bir havlu arasına konularak da tedavi uygulanabilir. Özellikle ayak bilekleri şişmesinde çok etkilidirler.
  • Kimi durumlarda ayak bileği ağrıları için esnetme egzersizleri de yararlıdır. Kasların ve tendonların esnetilmesi bilek ağrılarının nedenleri olan gerilmeleri ortadan kaldırabilir.
  • Fizik tedavi bilindiği üzere tüm ortopedik rahatsızlıklarda doktorlar tarafından sıklıkla önerilir. Özellikle sakatlıklardan sonra çok etkili olan bu tedaviler hastanın gücünü kazanması ve belki de hastanın unuttuğu hareketliliği yeniden sağlamak için önemlidir. Rahatsızlık sırasında oluşan ağrılar fizik tedavi ile azalma eğilimine girerler.