Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir

tarafından
6584
Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir
Birçok insan ağrılara sebebiyet veren ayak burkulması durumunu yaşamak zorunda kalır. Genel tanımı ile ayak burkulmas, aşırı zorlamaya bağlı olarak ayak bileği ile topuğunun yerinden çıkması ve yeniden yerine gelmesidir. Kasların zayıf olmasında, ters yapılan spor faaliyetlerinden ve bileğin yeteri kadar desteklenmemesinden kaynaklanır. Daha önce ayak bileği ile ilgili bir sakatlık geçirmiş olanlar ayak burkulmalarına karşı daha hassastırlar ve ayaklarını burkma şansları daha yüksektir.

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri

Ayak bileği burkulması genel olarak ağrılı bir durumdur. Bilek burkulması yaşayan bir kişide ilk olarak kızarıklık, şişme ve hassasiyet başlar. Kişi elini daha bileğine değemez ve saki zonkluyormuş gibi his vardır. Bir süre sonra burkulan yerde morarma görülebilir ve kişi ayağının üzerine basamayacak duruma gelir.

Ayak Burkulması Tedavisi

Çok şiddetli ağrılar yapan ve gözle görülür derecede ciddi şişlik ve morarmaların olduğu burkulmalar için doktora başvurulmalıdır. Ancak, ayak burkulmaları genel olarak evde tedaviye uygun burkulmalar içerisindedir. Ayağını burkan kişinin mutlaka kendini zorlamaması gerekir. Evde alınabilecek birtakım önlemlerle kısa bir süre içerisinde ayak burkulması iyileştirilebilir.

Ayak-Burkulmasina-Ne-iyi-Gelir

  • Burkulma sonrasında burkulan bölgeye soğuk uygulamasının yapılması önemlidir. Soğuk şişliğin artmasını engeller ve morarma oluşmasını azaltır.
  • Soğuk uygulamasından sonra da bilek mutlaka sarılmalıdır. Ancak sarma işleminde mutlaka önceden yumuşak dokulu bir çorap giyilmeli ve daha sonra sarma işlemi bu çorap üzerinden gerçekleştirilmelidir. Buradaki püf nokta burkulan yere baskı uygulanmasıdır. Bunun için sarma işlemi sırasında yumuşak bir sünger de araya sıkıştırılabilir.
  • Burkulan sarıldıktan sonra kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde dinlendirilmelidir. Buradaki amaç kalpten pompalanan kanın burkulmuş olan ayakta toplanmasını ve morarma yapmasını engellemektir. Aynı şekilde sıvı toplanmasının da önüne geçilerek şişliklerin oluşması engellenir. Burkulmanın evde bu şekilde tedavi edilmesi ve tamamen iyileşmesi 2-3 haftalık bir zaman diliminde gerçekleşir.

Ayak burkulmalarında yapılan bir yanlış ise burkulan yere soğuk değil sıcak uygulamaktır. İlk anda burkulmalara mutlaka soğuk uygulama yapılmalıdır. Hatta ilk gün krem kullanmaktan da kaçınmak gerekir. Yine kan sulandırıcı aspirinden ve alkolden uzak durmak da burkulmanın daha geç iyileşmesini önler.

[reklam id=1]

Ayak Bileği Burkulma Çeşitleri

1. 2. ve 3. Dereceden yırtıklardır. 1. dereceden ayak burkulmaları hafif. 2. derece ayak burkulmaları orta ve 3. dereceden ayak burkulmaları da şiddetli olarak adlandırılır.

Ayak burkulmalarında bağlarda yırtık olması da muhtemeldir. Eğer bağlarda yırtık burkulan yer için özel ayak bilekliklerinden kullanılmalıdır. Bu özel ayak bileklikleri hareket büyük oranda kısıtladıklarından dolayı yırtık bağların iyileşmesi daha kolay olmaktadır. Bağlarında yırtık olan biri en az 3 hafta dinlenmelidir. Yırtığın iyileşmesi ve burkulma etkilerinin tamamen geçmesi 6 haftayı bulabilir. Ancak, bağlar koptuysa kopuk bağları evde tedavi edebilmek mümkün değildir. Bu tip burkulamalar 3. Dereden burkulamalardır ve mutlaka cerrahi müdahale edilmesi gerekir. İyileşmesi 6 ayı bulabilir.

Ayak-Burkulmasina-Ne-iyi-Gelir1

Ayak burkulmasına iyi gelen bitkisel öneriler nedir?  1 adet soğan doğranır ve zeytin yağında bekletilir. Soğanlar yumuşayınca temiz bir beze konulur ve burkulan yere sarılır. Yine aynı şekilde kenevir tohumu toz haline getirilip sütle karıştırılarak bir merhem yapılır ve bu merhem burkulan yere uygulanırsa ağrı hafifler ve şişlikler azalır. Çiğ lahana yaprağı da 15 dakikada bir değiştirilerek burkulan yere sarılabilir.