Ayakta Egzama

tarafından
834
Ayakta Egzama

Egzama kaşıntı, deride kızarıklık ve kabarıklıkla beliren, kaşıntılı ve sıkıntılı bir deri hastalığıdır. Egzama vücudun değişik bölgelerinde olabilir. Bu bölgelerden birisi de ayaklardır. Ayakta egzamanın ortaya çıkışında çoğu kez yanlış ayakkabı kullanımı sorumludur.

Ayaklar terli bırakılmadığında, yeteri kadar nefes aldığında ve nemlendirici kremlerin kullanımı ile ayakta egzama vakalarının çoğunda iyileşme sağlanabilmektedir.

Ayakta Egzama Belirtileri

Ayakta egzama en sık olarak parmak aralarında, ayak tabanında parmakların başlangıç noktasındaki şişkin bölümde ve topuklarda görülür. Belirti olarak ise kaşıntı, ciltte kuruluk, kızarıklık, iltihap, ciltte kalınlaşma, kabarcıklar, çatlama ve kabuklanmalar görülebilir.

Ciltte kuruluk ve çatlaklık olursa enfeksiyon riski de artacaktır. Böyle bir durumda ayakta egzama belirtileri daha şiddetli hale gelebilir ve akıntı oluşma olasılığı artar.

[reklam id=1]

Ayakta egzama belirtileri ile ayakta mantar belirtileri benzerlik gösterir. Ayakta mantar daha çok parmak aralarında ve tırnak bölgesinde kendini gösterir. Mantar bulaşıcıdır ama ayakta egzamada bulaşma riskinden söz edilemez.

Ayaktaki Egzama Nasıl Geçer?

Ayakta egzama tedavisinin sonuç verebilmesi için cildin nemli kalması gerekir ve bu nemin su yahut terle değil yağ içeriği olan ürünlerle sağlanması gerekir. Bunun da en iyi yolu Emoliyan krem kullanmaktır. Emoliyan krem kullanımı ile ciltte yumuşama meydana gelir, tahriş azalır ve deride çatlamalar önlenmiş olur.

Steroid kremler de yine iltihabı azaltmaya yönelik olarak kullanılabilir ve bu kremler kaşıntıya da iyi gelir.

Eğer bulaşıcı tüpte bir iltihaplanma söz konusuysa, antibiyotik ve antibakteriyel kremlerin desteği gerekir.

Ayakta egzama darbe ile oluştuysa, bu agzama vakalarında D vitamini içerikli kremler etkili olacaktır.

Ayaktaki Egzama Nasıl Geçer?

Ayakta egzama tedavisinde hangi krem kullanılırsa kullanılsın, ayak derisine iyice temas etmesi sağlanmalıdır. Eğer kremi uyguladıktan sonra istirahat için uygun vaktiniz yoksa, kremi sürdüğünüz noktayı bandajla sararak deriye nüfuzunu kolaylaştırabilirsiniz.

Ayaklar asla terlememeli, mümkünse çıplak bırakılmalıdır. Evde olduğunuz sürelerde ayaklarınızı çıplak olarak tutun. Çoraplarınız sıkıysa ve ayaklarınızın hava almasına müsaade etmiyorsa çoraplarınızı da çıkarın. Yüzde yüz pamuklu çoraplar giyin ama mümkün olduğunca çıplak ayaklarla gezin. Ayakta egzama tedavisinde en etkili uygulamalardan biri de çıplak ayakla dolaşmaktır.

Bir leğene sıcak su doldurun ve suya Emoliyan krem ilave edin. Ayaklarınızı en fazla 20 dakika bu suda bekletin ve sonra durulayın. Ardından da nemlendirici sürün.

Ayaktaki Egzama Nasıl Geçer? 1

Ayakta egzama eğer parmak arasında ise parmak arası terlik kullanmayın. Bezden, yahut Kanvas ayakkabılar giyilebilir. Ya da açık ayakkabı tercih edilebilir.

Ultraviyole ışın kullanılarak yapılan fototerapi, yani ışın tedavisi, tedaviye yanıt vermeyen ayakta egzama vakalarında kullanılabilir. İyi sonuç vermektedir.

Ayakta sulu egzama da yine cilt dokusunda sulanma yapar ve hatta kanamalara kadar yol açabilir. Daha sonra cilt kurur, çatlaklar oluşur ve iltihap üremeye başlar. Cildin üzerinden sıvı akar. Bu sıvı akışı, sulu egzamayla diğer egzama türlerini birbirinden ayıran en karakteristik taraftır. Egzama bulaşmaz ama kalıtım yoluyla nesilden nesle aktarılır.