B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

tarafından
858
B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B grubu vitaminler pek çok besinde bulunmasına karşın, modern insanın en çok eksikliğini hissettiği vitaminlerin başında gelmektedir. Oldukça ciddi etkileri olmasına rağmen, pek çoğumuzun sağlık sorunları ortaya çıkmadan dikkate almama hatasını ortaya koyduğu bu grup, besinlerden kimi vakalarda kolaylıkla alınamayabilir. Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıkları olan bireylerin depolamakta zorlamaları nedeniyle eksikliği ciddi biçimde hissedilir.

B vitamini içeren besinler doğada oldukça fazla bulunan bir vitamin çeşididir. B vitamini tek bir vitaminin değil aslında bir grubun genel adıdır. B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B10, B11 ve B12 vitaminlerine olarak genel anlamda B vitamini adı altında toplanırlar. Bu sayılan vitaminlerin ayrı ayrı özellikleri vardır. Her bir vitaminin farklı görevleri bulunur. Her vitamin eksikliği vücutta ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Genel çerçeve de bakıldığında sindirim ve sindirim sisteminde oldukça etkilidirler. Beyin ve zihin sağlığında son derece önemli bir yer tutarlar. Hafıza ve konsantrasyonda oldukça önemli bir etkileri bulunmaktadır. Bu vitamin eksikliği ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

[reklam id=1]

B vitaminli yiyecekler sorulduğunda bağışıklık sistemin ve beyin fonksiyonların düzgün bir şekilde işleyebilmesi ve çalışabilmesi bu ürünlere bağlı olmaktadır. Bu vitaminlere ihtiyaç vardır. Merkezi sinir sistemini koruyan, kırmızı kan hücrelerini artıran grup vitaminleridir. Hücrenin bölünme esnasın fazla veya kontrolsüz çoğalmasına engelleyerek kanser oranını düşürdüğü bilinmektedir. Bunlardan yola çıkarak hayati bir değer kadar önem arz etmektedir. Ay çekirdeği, fındık, ceviz, yer fıstığı, badem, çam fıstığı, sarımsak, kestane, buğday, bira mayası, yürek, fasulye, susam, bira mayası, maydanoz, bezelye, nohut, mercimek, enginar, karnabaharda B1 vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin eksikliğinde olanlar ciddi derecede hafıza sorunları yaşamaktadırlar.

B Vitamini İçeren Yiyecekler

B vitamini yiyecekler aynı grubun mensubu fakat birbirlerini tamamlayıcı öğeler içeren vitamin grubunda B2 vitaminine sahip yiyecekler Kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak, domates, mantar, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiller, böbrek, bira, ekmek mayası, muz ve ıspanakta bulunur. Ardından B3 vitaminli yiyecekler, somon balığı, ton balığı, hindi, tavuk, buğday, sığır ve kuzu eti B3 vitaminli kaynaklardır. Yumurta, kuruyemiş, balık, tavuk, dana eti, karaciğer, peynir, fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar, avokado, mısır, patates, bezelye ve karnabahar B5 içerir. B6 vitaminine bakıldığında Balık, ay çekirdeği, fındık, çam fıstığı, pirinç ve buğday kepeği, sarımsak, ciğer, susam B6 açısından zengin yiyeceklerdir.

B Vitamini İçeren Yiyecekler 1

B vitamini içeren besinler bunlarla sınırlı değildir. B10 vitamini yumurta sarısı, haşlanmış patates, fındık, fıstık, bira mayası ve süt ürünlerinde bolca bulunmaktadır. Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal ve muz özellikle B11 vitaminin bulunduğu besinlerdir. Yoğurt, süt, kefir, kırmızı et, sakatat, tavuk, karides, soya sütü B12 içerir. B vitamini sayılan bu ürünlerde bolca bulunmaktadır. Bu vitaminin vücuda alınması oldukça önemlidir. Hayati değer taşıyan sindirim, sinir ve bağışıklık sistemi güçlendirir ve kontrol etme yapısıyla oldukça etkilidir. B vitamini eksikliği yaşayan bireylerin ayzaymır, şizofreni gibi önemli sinir hastalıklarına maruz kalabileceklerini, ciddi rahatsızlıkları tetikleyebileceklerini bilinen gerçekliktir.