B12 İçeren Besinler

tarafından
3196
B12 İçeren Besinler

Vitaminler, yaşamsal devamlılığımız için, sağlıklı ve sorunsuz yaşayabilmemiz için, dış etkilere karşı dirençli olabilmemiz için, saçlarımızın, derimizin, gözlerimiz ve dişlerimizin sağlıklı ve parlak olabilmesi için, hastalıklara karşı sağlam ve güçlü durabilmemiz için, ruh hali sağlıklı, yaşamdan keyif alan ve mutlu bireyler olabilmemiz için vücuda alınması şart olan cevherlerdir adeta. Tüm vitaminlerin ayrı ayrı vazifeleri ve işlevleri vardır. Ama kimi vitaminler daha hayatidir, alınmaları daha elzemdir ve çok daha mühimdir. Eksiklikleri, ciddi sorunlar yaratabilir, bağışıklık sistemini çökerterek bizi hastalıklara ve mikroplara karşı güçsüz kılabilir. İşte bu hayati vitaminlerden biridir, “siyanokobalamin” ya da daha çok bilinen adıyla B12 vitamini.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini faydalarından bahsetmişken, B12 vitamini nelerde bulunur? sorusunu da cevaplayalım…

 • Deniz ürünleri
 • Kırmızı et
 • Karides
 • Geyik Eti
 • Sakatat
 • Yumurta
 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Kaliteli kahvaltılık gevrekler
 • Tofu
 • Deniz Yosunu
 • Maya
 • Soya Sütü gibi besinler B12 vitamini içeren besinler olarak sayılabilir.

Normal kiloda bir yetişkinin, beslenme programında her gün 1 ila 10 miligram B12 vitamini alması gerekir.

[reklam id=1]

B12 Vitamini Eksikliği

Vücutta B12 vitamini eksikliği baş gösterdiğinde, hücrelerde pek çok aksama cereyan eder. Bundan en çok nasibini alan da kemik iliği tarafından üretilen kan hücreleriyle sinir hücreleridir. Hücrelerin ihtiyacı kadar B12 vitamini alamazsak, kan hücrelerindeki üretim zayıflar, yavaşlar, üretilen hücrelerin de kalitesi düşük olur, ihtiyacı karşılayamaz. Vücutta sinir hücrelerine yetecek kadar B12 vitamini olmazsa bilgiyi saklama depolama, bilgi oluşturma ve aktarma süreçleri aksar. Yani B12 vitamini eksikliği tehlikeli ve önemsenmesi gereken bir durumdur. B12 vitamini eksikliği,iştahsızlık, sürekli ishal veya kabızlık,  sarılık, saçlarda dökülme ve cılızlaşma, ağız içinin sıcak ve soğuğa hassasiyetinin artması, cilt problemleri, stres ve gerginlik, kaslarda hassasiyet, odaklanma güçlüğü, kilo kaybı, zihinsel aktivitelerde yavaşlama ve bulanıklık, düşen vücut direncine bağlı enfeksiyona açık olma durumu, kadınlarda regl döneminin sorunlu geçmesi, sersemlik, ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi, kaslarda zayıflama gibi sağlık problemlerine davetiye çıkarır.B12 Vitamini EksikliğiB12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler ve kansızlığa (anemi) karşı da koruma oluşturur. Sinir hücrelerinin gelişiminde çok önemli vazifeleri olan B12, hücrelerin karbonhidratları, yağları ve proteinleri metabolize etmesine de yardımcı olur. Beynin ve sinir sisteminin rutin fonksiyonlarını yerine getirmesinde ve Alzheimer hastalığının seyrini ve ilerleyişini geriletmesinde çok önemli bir rolü olan B12, gereğinden az alındığında, asabiyet, kırmızı ve ağrılı dil, depresyon, çarpıntı ve hafıza sorunları ile yüz yüze gelinir.

 • Bu noktada daha da önemli bir nokta var ki o da, B12 vitaminini vücudumuzun kendi kendine üretemiyor olmasıdır.  Bu vitamini mutlaka dışarıdan besinler vasıtasıyla almamız gerekir.
 • B12 vitamininin en değerli kaynakları hayvansal proteinlerdir. Her gün sıklıkta tüketilen sebze ve meyvelerde, tahıl ve bakliyatta, unlu ve şekerli gıdalarda, B12 vitamini yoktur! Bu hayati vitamini vücudumuza kazandırmak istiyorsak muhakkak hayvansal gıda tüketmek zorundayız.
 • B12 vitamini eksikliği hasıl olduğunda, sağlığımız bozulur , hastalanırız, zor iyileşiriz. Vücudumuz B12 vitaminini besinler yahut besin takviyeleri ile alarak, karaciğerde depolama yapar. Hücrelerde B12 vitamini eksikliği doğduğunda da, karaciğerdeki stoklardan alarak kullanır.  Vücuttaki B12 stoğu, yerine hiç B12 vitamini konulmadığında en fazla 2 yıl yeter. Kan ve hormon tahlili yaptırırken B12 seviyenizin ne durumda olduğuna iyi bakın.
 • B12 vitamininin sadece hayvansal gıdalarda olduğunu söylediğimizde, vejateryen beslenme tarzını benimseyen kişilerin ne kadar büyük bir tehlikede olduğunu anlamak sanırız zor değil. Ağızlarına et sürmeyen; süt, peynir, tereyağı, yoğurt, yumurta gibi süt ürünü ve hayvansal besin tüketmeyen veganlar, sağlıklarını büyük bir riske atıyorlar.

Bu tarz bir beslenmede vücutta B12 vitamini eksikliği ve bu eksikliğin olumsuz izlerinin hissedilmemesi neredeyse olanaksız. Veganlarda yaygın olarak kansızlık, demir eksikliğine bağlı şikayetler, huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk, güçsüzlük, yorgunluk, unutkanlık, saçlarda, tırnaklarda ve ciltte problemler yaşanmaktadır. Vejetaryenseniz ve et çeşitlerini gerçekten içiniz almıyorsa, ciddi sağlık problemleri yaşamamak için kendinizi en azından süt ürünleri, yumurta ve balık tüketmeye ikna etmelisiniz.Beyaz et tüketimine ağırlık verseniz bile, eğer kırmızı et tüketmiyorsanız demir eksikliği problemini yaşamanız ne yazık ki kaçınılmazdır. Demir, kırmızı ette yoğun olarak bulunur. Tavuk ve balıkta ise sırt kısımlarındaki siyah bölümlerde bir miktar demir vardır. Etin beyaz kısımları yoğun demir içermez. Kırmızı ete “kırmızı rengini” veren de demir mineralidir. Kırmızı et tüketmediğinizde demir ve B12vitamini eksikliği yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.  Bu da, konsantrasyon problemleri, yorgunluk, saçlarda dökülme, solgun cilt, kırılan tırnaklar, aşırı unutkanlık, asabiyet ve çarpıntı olarak size geri dönecek demektir. Demirin eksikliği kadar fazlalığı da tehlikelidir. Vücuda fazla miktarda demir alındığında ise, hücrelerin arken yaşlanması, yağlanma, damar sertliği ve kanser gibi riskler de kapıda bekleyecektir. Bu yüzden her gün mutlaka bünyenizin ihtiyacı kadar B12 ve demir almanız hayati bir öneme sahiptir.

B12 Vitamini Faydaları

B12 vitamini faydaları bilindiği takdirde, belki hayvansal gıdaları sevmeden de sırf şifa amaçlı yemeniz gerektiğini kabul edebilirsiniz. B12 vitamini, protein kullanımı, enerji üretimi ve sinirler, DNA sentezi, kandaki oksijenin taşınması, zehirler ve sigara dumanı ile savaşta çok etkin rol oynar. B12 vitamini doğurganlığı arttırır, hücre oluşumu ve hücrenin uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının gelişimini kolaylaştırır ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

B12 vitamini faydaları neredeyse hayati önem taşıyan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bir protein olan B12 vitamini, vücuttaki enerji üretimini arttırır ve kandaki oksijen seviyesini iyileştirir.B12 Vitamini FaydalarıYaşlılık dönemi, gençken yapılan hataların, yaşam deneyiminin zayıf oluşundan kaynaklanan güçsüzlük ve başarısızlıkların, çelişkilerin, kendini bulma yolundaki sıkıntıların son bulduğu; tüm yaşamın özeti olan ve biriktirilen tecrübelerle yaşanacak belki de en olgun, dingin ve mutlu bir dönemdir. Böylesi bir dönemi, hastalıklar, mutsuzluklar, fiziksel ve zihinsel problemlerle geçirmek yerine; mutlu, ve huzurlu geçirmenin en baş yolu sağlıklı olmaktan geçer. Bunun için de özellikle genç yaşlardan itibaren, yeterli ve doğru beslenmeye, gerekli vitamin ve minerallerin alımına, eksiksiz ve dengeli bir beslenme disiplini oturtmaya önem vermeli  ve bu yöndeki yatırımı erken yaşlardan itibaren yapmaya başlamalıdır. İşte yaşlandıkça vücudun B12 vitamini emilimi için gerekli maddeleri üretememe sorunu ortaya çıkar. Yaşlılıkta B12 vitamini eksikliği beklenen bir durumdur ve buna hazırlıklı olmak gerekecektir. B12 vitamini eksikliği kısa süreli bir B12 enjeksiyonu kürü ile giderilebilir. Vücut B12 ile donatıldığında ve rezervler yeteri kadar doldurulduğunda, başta beyin olmak üzre, karaciğer, sinir sistemi ve aslında tüm beden rahatlar ve tıkır tıkır işlemeye başlar. Bu yüzden B12 vitamini eksikliği ile bağlantılı sorunlar yaşıyorsanız, yorgun ve unutkansanız, kaç yaşınızda oluşanız olun vücudunuzdaki B12 seviyesini kontrol ettirmelisiniz.