B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

tarafından
1847
B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Kişilerin vücudu, mükemmel bir sistem ile çalışmakta olup bu sistemin her bir parçasının birbirinden önemli görevleri de bulunmaktadır. Bu görevlerin aksaması halinde, vücutta birtakım değişiklikler meydana gelmekte olup bu durum kişilerin sağlıklarını da risk altına sokmaktadır. Hemen her hastalığın birtakım belirtileri olmakta olup, hastalıkların yanı sıra birçok vitamin veya mineralin eksikliğinde de çeşitli belirtiler söz konusu olabilmektedir. Kişilerin vücutlarında meydana gelen bu belirtileri muhakkak göz önünde bulundurması ve zaman kaybetmeden bir doktora görünmesi de gerekmektedir.

Vücut içerisinde büyük bir öneme sahip olan vitaminlerden birisi de B12 vitaminidir. Bu vitamin, kişilerin vücutlarında üretilemediğinden dolayı B12 ilaçları ya da B12 vitamini içeren besinler aracılığı ile muhakkak alınması gerekmektedir. Kişilerin vücutlarında yeterli miktarda B12 vitamininin bulunmaması halinde, vücut çeşitli belirtiler ile bunu göstermektedir. Bu kapsamda ise oldukça fazla sayıda kişi tarafından B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Sorusu, yöneltilmeye devam etmektedir.

B12 vitamini eksikliği teşhisinin koyulmasının hemen sonrasında muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmeyen ya da önemsenmeyen bu vitamin eksikliği, kişilerde birbirinden farklı sorunları da beraberinde getirebilmektedir. B12 vitamini değerlerinin vücutta düşük olması halinde kişilerde unutkanlık, halsizlik, yorgunluk ve kaygı gibi belirtileri ortaya çıkartmaktadır. Bu belirtiler, kişilerin günlük hayatlarını etkilediği gibi aynı zamanda hayat kalitelerini de düşürebilecek nitelikte olmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin, bu belirtilerden birkaçını kendinde görmesi halinde muhakkak bir kan testi yaptırmaları önerilmektedir.

[reklam id=1]

Vücut içerisinde son derece büyük bir öneme sahip olan B12 vitamini, aynı zamanda en büyük ve bir o kadar da karmaşık olan vitamin grupları arasında da yer almaktadır. İçeriğinde kobalt iyonunu barındıran tek vitamin olması sebebi ile de B12 vitaminine kobalamin adı da verilmektedir. Vücut için büyük bir öneme sahip olan alyuvarların üretilmesinde de son derece büyük önemli bir rol oynar. Bu sebeple de B12 vitaminin eksikliğinde kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, ciddi ölçüde etkilenmektedir. Bu durum ise kişilerde kansızlık ve hatta anemi gibi problemlerin meydana gelmesine de sebep olabilmektedir.

B12 vitamininin, merkezi sinir sistemi üzerinde de etkileri mevcuttur. B12 vitaminin eksikliğinde algılama sorunları, kaygı, depresyon belirtileri ve sinirlilik hali gibi problemler de meydana gelebilmektedir. Yetişkin kişilerin yanı sıra, henüz 1 yaşına basmamış olan çocuklarda da B12 vitamini eksikliği ciddi sonuçları beraberinde getirebilmektedir. Bu vitaminin eksikliğinde, çocuklar başlarını kendi başına tutamaz iken yürüme ve konuşma gibi ciddi fonksiyonlarda da gerileme ya da gecikme gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri 1

50 yaşın üzerini geçen kişilerin vücut fonksiyonlarında birtakım değişiklikler söz konusu olmaktadır. Bu yaş grubunun üzerinde olan kişiler, her ne kadar sağlıklı beslenmeye çalışsa da değişen vücut fonksiyonları sebebi ile B12 vitamininin emilimini yeteri kadar yapamazlar. Bu durum da, B12 vitamini eksikliğine yol açar. Midenin iç dokusunda meydana gelen tahribatlar ile birlikte mide sıvısında azalma olması, kişilerde B12 vitamini eksikliğini oluşturur. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, 50 yaşını geçkin kişilerin %40’ında B12 vitamini eksikliği söz konusu olmaktadır. Yine uzmanlar tarafından yapılan kapsamlı araştırmalar sonucuna göre, bu önemli vitaminin eksikliğini yaşayan kişilerde, yaşamayan kişilere nazaran 6 kat daha beyinsel küçülme söz konusu olmaktadır. B12 vitamini eksikliği olan kişilerin mide kanserine yakalanma ihtimali de, diğer kişilere göre 3 kat daha yüksek olmakta ve bu kişiler çeşitli kanser türleri için risk grubunda olabilmektedir.