B12 Vitamini Eksikliği

tarafından
1551
B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini B vitaminlerin arasında yer alan ve suda çözülen önemli bir vitamin çeşidi olmaktadır. Bunun yanı sıra, vücutta yer alan beyin ve sinir sistemlerinin normal bir düzeyde çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca bir diğer görevi de vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda kilit görevleri üstlenmektedir. Vücutta üretilmemek ile birlikte dışarıdan besin ya da B12 vitamin hapı sayesinde alınmaktadır.

B12 vitamin eksikliğinin aslında iki nedeni olmaktadır. İlk nedeni yanlış beslenme, diğer nedeni de sindirim sisteminde oluşan hastalıklar olmaktadır. Aslında yanlış beslenme olarak, düzensiz ya da sağlıksız beslenme kast edilmemektedir. Daha çok içerisinde B12 vitamini barındırmayan besinlerin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü B12 vitamini vücut tarafından üretilmediğinden ve dışarıdan alındığı için mutlaka B12 vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Genel olarak et, süt, ciğer, yoğurt, yumurta ve balık gibi besinlerin içerisinde yer almaktadır. Geri kalan sebze, meyve ya da tahıllardan B12 vitamini karşılanmamaktadır. En iyi B12 vitamin kaynağı kırmızı et olarak bilinmektedir.

[reklam id=1]

B12 vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? Aslında bu sorunun cevabı genel olarak bilinmektedir. Çünkü B12 vitamini eksikliği sindirim sistemi ile alakalı olmaktadır. Çölyak hastalığı, anemi hastalığı, gastrit, pernisyöz anemi gibi hastalıklar yüzünden vücutta emilime neden olmaktadır. B12 vitamini eksikliği nelere sebep olur? Sorusu hastaların doktorlara sordukları başlıca sorulardan biri olmaktadır. Sindirim sistemi ile alakalı bir vitamin olduğu için belirli ölçüde mide rahatsızlıklarına da yol açtığı gözlemlenmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği 1

B12 Vitamin Eksikliği Nedir?

B12 eksikliği nedir? sorusuna verilecek ilk cevaplardan biri kansızlık olarak verilmektedir. Sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarının yanı sıra vücutta ki kansızlığın başlıca nedenlerinden biri de B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B12 vitamini eksikliği sonuçlarında belirli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Ancak bu belirtiler başka hastalıklarında belirtileri arasında yer aldığı için mutlaka kan testi yaptırılmalı ve sonucuna göre bu vitaminin eksik olup olmadığına karar verilmelidir.

B12 Vitamini Eksikliği 2

B12 vitamin eksikliği sonuçları arasında yer alan ilk belirti unutkanlık ile başlamaktadır. Kansızlığa neden olduğu için damarlardan geçen kana gereken oksijen gidememektedir. Bunun sonucunda da halsizlik ve yorgunluk belirtileri ortaya çıkmaktadır. Deri renginde solgunluk ve kuruluk görülmeye başlanmaktadır. Normalde işthalı olan kişilerin belirli zaman sonrasında iştahsız olmaları ve göz ile görülür kilo kayıplarının başlaması da B12 eksikliğinde görülmektedir. B12 vitamin eksikliği ne yapar? Sorusunun bir diğer cevabı da hücrelerde gereken oksijen ve besin olmadığı için kalp ve ciğerler daha çok çalışmaktadır. Bu da kişilerin B12 vitamin eksikliği sonucunda çarpıntı ve nefes nefese kalma durumu ile karşılaşmalarına yol açmaktadır. Bunların yanı sıra; kulak çınlaması, görme bozukluğu, davranış ve hareketlerde değişiklik, gerginlik ve depresyon hali de belirtiler arasında yer almaktadır.

B12 Vitamini Eksikliği 3

B12 Vitamin Eksikliği Tedavisi

B12 vitamin eksikliği nasıl giderilir? Diyenler için mutlaka bir uzman ile görüşerek karar verilmesi gerekmektedir. Çünkü herkes bu eksikliğin oranı farklı olmakta ve belirli tedavi yöntemleri yer almaktadır. Vitamin eksikliğinin şiddetine göre besin takviyesi, B12 hapı ya da B12 iğnesi ile tedavi şekilleri olmaktadır.