B12 Vitamini Faydaları

tarafından
7395
B12 Vitamini Faydaları

Vitaminler, vücudumuzu besleyen, tamir eden, ayakta kalmasını sağlayan, doğru ve yeterli çalışmasına yardım eden destekleyici ve hayati oluşumlardır. Latince “hayat” anlamına gelen “Vita” kelimesinden türeyen vitaminler, vücuda alınan karbonhidrat, protein ve yağların da emilimini sağlarlar.

Her vitaminin, yaşam döngüsü içinde çok mühim vazifeleri vardır.Bu kadronun en önemli bireylerinden birisi de B12 vitaminidir.

Kırmızı renk kan hücrelerinin kalitesi ve sinir sisteminin güçlü olması için; kanda bulunan oksijenin hücrelere taşınabilmesi, bağışıklık sisteminin zehirlere ve sigara dumanına karşı savaşabilmesi için; sinir uçlarının sorunsuz şekilde gelişebilmesi, dişilerde doğurganlığın artması ve hücre oluşumu ve ömrü için B12 vitaminine ihtiyaç duyarız.

B12 Vitamini Faydaları 1

B12 Vitamini Nelerde Bulunur

B 12 vitamini, kırmızı et, hindi eti, tavşan eti, tavuk eti, böbrek, peynir, yağlı balıklar, kabuklu deniz canlıları, ciğer, yumurtanın akı, süt ve soyada yoğun olarak bulunur. Görüldüğü üzere B12 neredeyse tamamen hayvansal gıdalarda bulunur.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur

Vegan ağırlıklı beslenen kişiler, daha çok hayvansal dokularda bulunan B12 vitamininden mahrum kalacakları için bazı sağlık problemleri yaşayabilirler. Bu yüzden B12 içeren gıdaları tüketmek istemeyen veya bazı sebepler yüzünden tüketemeyenlerin, B12 içeren kompleks haplardan kullanmaları gerekir.

B12 Vitamin Eksikliği

Kobalt minerali içerdiği için Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini suda eriyen bir vitamin olmasına rağmen, diğer suda eriyen besinlerden farklı olarak böbrekler, karaciğer ve diğer vücut dokularında depolanır.

[reklam id=1]

Vücutta B12 vitamini rezervlerinin tamamen tükenmesi 5-6 yıl boyunca belirti vermeyebilir. Bu yüzden B12 içeren besinlerin tüketimine veya takviye B12 alımına dikkat etmek gerekecektir.

Eğer yeterli dozda B12 vitamini alıp almadığınız konusunda şüpheleriniz varsa, kan testi yaptırarak şüphelerinizi giderebilirsiniz.

Kilo kaybı, ishal, ciltte cansızlık, limon renginde sararma ve solgunluk; saçlarda dökülme, el ve ayak parmaklarında karıncalanma, kaslarda zayıflama, sersemleme, unutkanlık, bitkinlik, konsantrasyon güçlüğü, hafızada zayıflama, zihin karışıklığı, baldırlarda hassasiyet, kadınlarda adet düzensizlikleri, enfeksiyonlara karşı dirençsizlik, sinirlilik hali gibi durumlardan şikayetçiyseniz, vücudunuzda yeterli miktarda B12 vitamini olmayabilir ve bu B12 vitamini eksikliğini doğurur.

Vejetaryen hatta vegan beslenme grubundaysanız, B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan sağlık problemlerini yaşamamak için muhakkak takviye B12 vitamini almalı yahut eğer elinizden geliyorsa vegan beslenme disiplininizi biraz yumuşatmalısınız.

Her vitamin, bizi sağlıklı yaşatmak için görevlendirilmiş muhafızlar gibidir. Güzellik, sağlıkla mümkündür. Sağlık olmadan var olan güzelliğin de kıymeti yoktur.

Yeterli ve dengeli alınan vitaminlerle, sağlıklı ve ışıltılı gülüşler bizi bekliyor.