B12 Vitamini Hapı

tarafından
3219
B12 Vitamini Hapı

Vücut içerisinde son derece büyük bir öneme sahip olan B12 vitamini, suda çözülebilen bir vitamin çeşididir. Karaciğer, böbrek ve diğer önemli dokularda da depolanan bu önemli vitaminin, birbirinden farklı önemli görevleri de bulunmaktadır.B12 vitaminin içerisinde kobalt minerali bulunmakta ve bu sebeple de kobalamin adı da verilmektedir. Hayvansal ürünlerin içerisinde oldukça yüksek miktarda B12 vitamini olduğundan dolayı, B12 vitamini eksikliği genellikle vejetaryenlerde daha yaygın bir şekilde görülmektedir.

Kişilerin yaşları ilerledikçe, vücutlarındaki vitamin seviyelerinde bir azalma olduğu gibi vitaminlerin emilimleri de çok daha güç bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu sebeple de yaşı ilerlemiş olan kişilerde, B12 vitamini eksikliği sıklıkla görülmektedir. Hemen her yaşta ve cinsiyette görülebilen B12 vitamini eksikliği, kişilerin hayat kalitesini de düşürebilmektedir. Basit bir kan testi ile ortaya çıkabilen B12 vitamini eksikliği, birbirinden farklı tedavi yöntemi ile de giderilebilmektedir.

B12 vitamini eksikliği yaşayan hastalara, doktorlar tarafından genellikle B12 vitamini hapı verilmektedir. Piyasada oldukça farklı B12 vitamin hapı bulunmakta ve her biri aynı işlevi görmektedir. Kişilerin vücutlarındaki B12 vitamin eksikliği seviyesine göre bu farklı haplar önerilmektedir. Doktorlar tarafından verilen bu hapların düzenli bir şekilde ve doktorun önerdiği dozajda tüketilmesi son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle kişilerin B12 vitamin seviyesi, kısa süre içerisinde eski seviyesine çıkabilmektedir.

B12 eksikliği yaşayan kişilere, doktorlar tarafından genellikle Benexol B12 vitamin hapı verilmektedir. Son derece etkili olan bu vitamin hapının, muhakkak doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Doktor tarafından belirtilen dozajlarda alınması halinde, kişilerin B12 vitamin eksikliği problemi ortadan kalkabilmektedir.

[reklam id=1]

En İyi B12 Vitamin Hapı Hangisi?

Piyasada oldukça fazla sayıda B12 vitamin ilacı bulunmaktadır. Bu ilaçlar, eczanelerde reçetesiz olarak da satılsa da, kişilerin muhakkak bir kan testi yaptırması ve doktorunun önerisi üzerine bu ilacı alması gerekmektedir. Aksi takdirde çok daha farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Doktorlar tarafından kişilere verilen B12 vitamin hapları ise genel olarak şöyledir:

  • Benexol
  • Solgar
  • Dodex

Bu ilaçlar, kişilerin vücutlarındaki B12 vitamini eksikliğinin derecesine bağlı olarak verilmektedir. Bu kapsamda en iyi B12 vitamini olarak nitelendirilebilecek herhangi bir ilaç ismi vermek çok sağlıklı olmamaktadır. Çünkü hemen her ilacın etkisi, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bütün bunlara rağmen yan etkisi ve zararları da göz önünde bulundurulduğunda, gösterdiği etki bakımından en çok tercih edilen B12 vitamini, Benexol olmaktadır. Benexol B12 fiyatı, ortalama olarak 12-13 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

En İyi B12 Vitamin Hapı Hangisi?

B12 Vitamini Zararları

B12 eksikliği daha az olan kişilere genellikle B12 vitamin hapları verilmektedir. Fakat vücudunda daha yüksek oranda B12 eksikliği olan kişilerin, B12 iğnesi kullanması çok daha etkili olmaktadır. Kişilerin vücutları, birtakım ilaçlara karşı tepkime gösterebilmektedir. B12 vitamin haplarının içeriğinde bulunan bileşimler, birçok kişide farklı yan etkilere sebep olabilmektedir. B12 vitamini hapı yan etkileri ise genel olarak şöyledir;

  • Cilt üzerinde içi su dolu kabarcıklar
  • Ciltte döküntüler ve kaşıntı
  • Nefes alıp verirken hırıltılı bir sesin çıkması ve nefes almada güçlük yaşanması
  • İshal ve alışılmamış idrar kokusu
  • Yediklerini hazmedememe
  • Kabızlık
  • Ağız kokusu

Yukarıda sözü geçen belirtilerden birkaç tanesinin dahi yaşanması durumunda, zaman kaybı yaşanmadan bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Bu gibi belirtiler, herkeste farklı şiddette görülebildiği gibi bazı kişilerde hiç görülmeye de bilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, kişilerin B12 vitamin haplarını doktoruna danışmadan alması son derece sakıncalı bir durum olmaktadır