B12 Vitamini Nedir?

tarafından
797
B12 Vitamini Nedir?

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için, kişilerin düzenli ve sağlıklı besinler ile beslenmesi gerekmektedir. Hemen her besin içerisinde birbirinden farklı vitamin ve mineral bulunmakta olup, kişiler doğal yollar ile bu vitaminlere olan ihtiyacını karşılayabilmektedir. Vücudun her bir bölümü farklı bir görevi yerine getirmekte olup, bu görevi yerine getirebilmesi için de farklı değerlere ihtiyaç duymaktadır. B12 vitamini de bu kapsamda vücudun ihtiyaç duyduğu ve son derece de büyük bir öneme sahip olan bir vitamin çeşididir.

B12 vitamini bir diğer adı ile kobalamin, vücudun hayati işlevlerinde kullanılmaktadır. folik asit ile birleşmesi halinde kan hücrelerinin üremesini sağlamakta ve bu sebeple de vücut için son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kişilere enerji veren ve kendilerini dinç hissetmesini sağlayan B12 vitamini, vücutta bulunan hemen her hücrenin enzim tepkimesinde olmazsa olmaz bir vitamindir. Kişilerin yaş ve cinsiyetlerine bağlı olarak gün içerisinde belirli miktarlarda almaları gereken B12 vitamini, aynı zamanda suda çözülebilen bir vitamin çeşididir. Bu sebeple de B12 vitamini fazlalığı, suda çözüleceği için herhangi bir problem teşkil etmektedir. Buna karşılık vücuda yeterli miktarda B12 vitamininin alınmaması durumunda, vücutta bulunan B12 vitaminin depoları boşalmakta ve bu da kişilerin birtakım sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır.

[reklam id=1]

B12 Vitamini Eksikliği Nedir?

Gün içerisinde alınması gereken B12 vitamini, kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Gerektiği kadar alınmayan bu vitamin çeşidi, kişilerin hayatlarını da ciddi ölçüde etkilemektedir. Birbirinden farklı besin içerisinde B12 vitamini bulunmakta olup, kişiler bu besinler aracılığı ile vücutlarına bu vitamini alabilme imkânına sahip olabilmektedir. Vücut tarafından B12 vitamini üretilmediğinden dolayı, kişilerin doktor kontrolü sonrasında muhakkak önerilen ölçülerde B12 vitamini alması gerekmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Nedir?

Midede meydana gelen tahriş ya da benzeri tahribatlar, midenin fonksiyonlarını yerine getirememektedir. Bu durum da, B12 vitaminin emilimini sağlayamadığından B 12 eksikliği nedenleri arasında yer almaktadır. Yine mide asidi üretimini yeteri olmayan kişilerde de, B12 eksikliği görülebilmektedir. Çölyak hastalığı, bağırsak parazitleri ve aşırı derecede alkol tüketimi de, vücuttaki B12 emilimini engellediğinden dolayı, B12 eksikliğini de beraberinde getirmektedir.

B12 Vitamini Nasıl Kullanılır?

Yapılan bir kan testi sonucuna göre oldukça kolay bir şekilde B12 seviyesini görmek de mümkündür. Doktor tarafından yapılan bu testler sonucunda ihtiyaç duyulması halinde hap ya da iğne takviyesi ile B12 alınması sağlanabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra doğal yollar ile de B 12 vitamini vücuda alınabilmektedir. Bu kapsamda en iyi B12 vitamini, dana ciğeri olmaktadır. 100 gram dana ciğer içerisinde yaklaşık olarak 75 mcg B12 vitamini bulunmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da doktorlar tarafından, B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilere dana ciğeri yemeleri önerilmektedir.

B12 Vitamini Nasıl Kullanılır?

B12 eksikliği yaşanması durumunda kişilerde unutkanlık, öğrenme güçlüğü, kaygı, konsantrasyon bozukluğu ve ilerleyen derecelerde ise depresyon gibi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Bütün bu problemler ile karşı karşıya kalmamak için kişilerin sürekli olarak test yaptırmaları ve sağlıklı besinler tüketmeleri gerekmektedir. Kişilerin cinsiyetlerine bağlı olarak ilerleyen yaşlarda almaları gereken B12 miktarı da artmaktadır. Özellikle de gebe ya da emziren kadınların bu vitamini almaları, son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. B12 vitamini, bebeklerin gelişimleri için olmazsa olmaz vitaminler arasında yer almakta ve doktorlar tarafından da sürekli olarak önerilmektedir