B17 Vitamini Nelerde Bulunur

tarafından
6847
B17 Vitamini Nelerde Bulunur

B17 Vitamini Nelerde Bulunur

İlk kez 1830 yılında bilim adamlarınca acı bademden izole edilen B17 vitamini eczacılıkta amigdalin veya laetrile olarak bilinir.

Vitaminler yağda ve suda çözünen vitaminler olarak 2 ayrı grupta toplanırlar. A, D, E ve K vitaminleri yağda erirken, B sınıfı vitaminler suda erir. Diğer ismi Laetrile olan B17 vitamininin kanserli hücreler üzerinde yok edici etki yaptığı da iddia ediliyor.

B17’den bahsettikten sonra  B17 vitamini hangi yiyeceklerde var sorusu akla geliyor hemen. İlk olarak genel bir çerçeve çizecek olursak B17 vitamini en çok çekirdekli meyvelerde bulunur diyebiliriz. Söz gelimi kayısı çekirdeğinde yüksek oranda B17 vitamini yer almaktadır. Ancak tam yeri gelmişken hemen belirtmekte fayda var ki, Laetrile, yani B17 vitamin içeren gıdaların çekirdekleri siyanür içerir. Bu da sağlık açısından büyük risk oluşturur, zehirlenme olasılığı vardır. Meyveyi yemekte herhangi bir sakınca yoktur; ancak çekirdekleri risk teşkil eder.

B17 Vitamini

B17 vitamini nelerde var sorusu içinse şu listeyi verebiliriz:

Kiraz, vişne, çilek, frambuaz, yabani böğürtlen, yabani ahududu, şeftali, elma, üzüm, dut, ayva, kereviz, kabak köküne aşılanmamış doğal karpuz, fasulye, mercimek, lahana, karnabahar ve tam buğday ekmeği.

B17 vitamini bazı meyvelerin çekirdeklerinde çok yoğun miktarda yer alır ancak önce de belirttiğimiz gibi bu çekirdekler siyanür de içerdiğinden tüketilmeleri son derece risklidir.

  • Kiraz çekirdeği
  • Vişne çekirdeği
  • Üzüm çekirdeği
  • Şeftali çekirdeği
  • Elma çekirdeği
  • Erik çekirdeği
  • Armut çekirdeği
  • Kayısı çekirdeği ve kabak çekirdeği B17 vitamini  açısından son derece zengindir.

B17 Vitamini ve Kanser

Bazı kaynaklarda, bugüne kadar yapılan araştırmalarda B17 vitamininin hem kanserli hücre oluşumunu önlediği, hem de mevcut kanserli hücreleri yok ettiği söylendiği belirtiliyor. Klasik tıp tedavi yöntemlerine başvurmak istemeyen bazı hekimler kanseri önlemek ve tedavi etmek için B17 vitamini kullanılmasının gerekli olduğu görüşünde.

[reklam id=1]

Pakistan’daki Hunzakut Prensliği’nde kanserden ölüm vakasına hiç rastlanılmadığı; zira burada yaşayanların kayısı ve acı badem çekirdeği tükettikleri bilgisi var. B17 vitamininin buğday çiminde, buğday şırasında, kayısı, elma ve acıbadem çekirdeklerinde bulunduğu ve bu çekirdeklerin tüketimiyle kansere karşı koruma ve tedavi sağlanabileceği görüşü de hakim. Buğday çimi gerçekten de bol miktarda klorofil, 100 civarı vitamin, mineral ve element içeriyor. Buğday çimi taze olarak tüketildiğinde, aynı gramajdaki bir portakaldan 60 kat daha fazla C vitamini ve yine aynı gramaj değerindeki ıspanaktan 8 kat daha fazla demir veriyor. Buğday aynı zamanda kanda bulunan toksin maddeleri nötralize eden, yani etkisiz hale getiren maddeler de içeriyor. Bu sebeple buğday çiminin belki de doğada var olmuş en önemli kanser kovucu olan laetril içerdiği de bilinmekte.

Acı kayısı çekirdeğinin içinde bulunan amigdalin maddesi, yani diğer adıyla B17 vitamininin doğadaki başka hiçbir besin maddesinde bu kadar yoğun bulunmadığı söyleniyor. İşte kanser tedavisinde de amigdalin maddesinin oldukça etkili olduğu belirtilmektedir.

Ancak bazı kaynaklara ve uzmanlara göre de B17 vitamininin kanseri önleme ve tedavi etme yönünde herhangi bir etkisinin olmadığı klinik çalışmalarla açıklanmış.

B17 vitamininin, vitamin olmanın ötesinde aslında çok tehlikeli bir toksit olduğu da belirtiliyor. Hatta B17’nin ağız yoluyla bilhassa biraz evvel saydığımız meyve çekirdekleri şeklinde tüketilmesi durumunda, siyanür etkisi oluşturup ölüme yol açabildiği de belirtiliyor.

B17 Vitamini ve Kanser

ABD’de B17 vitamininin kanser ilacı olarak satışının yasaklandığı; çünkü bu vitaminin kanser üzerinde hiçbir önleyici ve iyileştirici etkisinin olmadığının saptandığı da yine açıklamalar arasında yer alıyor.

Hangi kanattaki açıklamalar gerçeği yansıtıyor, B17 vitamini gerçekten kanseri önleyici ve tedavi edici bir misyon üstleniyor mu bilinmez ama B17 denildiğinde bu isim çoğu kişiye anti kanseri de çağrıştırmıyor değil.

Bilim ve tıp henüz bu konuda net bir açıklama yapmamış ve B17 vitamininin  kansere çare olup olamayacağı bilimsel olarak kanıtlanmamış durumdadır.

B17 Vitamininin Zararı Var mı

Yapılan bazı araştırmalarla laetrile içeren ürünlerde, yüksek doz kimyasallar olduğu ve bunun da sağlık üzerinde olumsuz hatta hayati risk oluşturacak etkileri olduğu söyleniyor. 1980’li yıllarda yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar laetril’in kanser tedavisinde etkili olmadığını saptamış ve ABD ile Avrupa’nın çoğu ülkesi laetril kullanımını yasaklamış.