Bacak Ağrısı Neden Olur

tarafından
2550
Bacak Ağrısı Neden Olur

Bacak Ağrısı Neden Olur
Bacak ağrısının pek çok nedeni olabilir. Damar, eklem, Kas, yumuşak doku, sinir ve kemiklerle ilgili sorunlar, ağrıya sebep olabilmektedir.

Travma Nedeniyle Oluşan Bacak Ağrıları

Yoğunlukla karşılaşılan ağrı sebeplerinden birisi travma nedeniyle ortaya çıkan bacak ağrısıdır. Travma, normal olmayan biçimde etkiye maruz kalma halidir. Başka bir deyişle bacağınız dışarıdan herhangi bir etkiye maruz kaldığında travma geçirmiş olacaktır. Örneğin, çarpma, ezilme vb. dış etkiler, görünen veya görünmeyen hasarlara sebep olacaktır. Bu hasarların bıraktığı etkiye travma denilmektedir. Travma sonucu oluşan ağrılar, çoğunlukla yumuşak doku, kas, eklem ve kemik ağrılarına sebep oluyor olsa da, zaman zaman sinir ve damarlar üzerinde de hasar bırakabilmektedir. Bu durumun tespiti ancak hekim kontrolünde mümkündür. Herhangi bir şekilde travma yaşanmış ise mutlaka bir hekime başvurulmasında fayda bulunmaktadır. Basit ezilmeler ve darbe sonucu oluşan yumuşak doku hasarları sağlıklı bireylerde kısa süre içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir.

Bacak-Agrisi-Neden-Olur2

Bacak Ağrısının Diğer Nedenleri

Bacak ağrısı travma dışında, bir çok farklı faktöre bağlı olarak gelişebilmektedir.

  • Çocuklarda Bacak Ağrısı: Örneğin Çocuklarda görülen bacak ağrıları, büyük oranda büyüme ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Zararsız hatta iyiye işrettir. Ancak elbette bu ağrıların tamamı büyüme ağrısı olarak tanımlanmamalı, örneğin aynı yerde tekrarlanan ağrılar, şişlik ve belirgin lezyonlar ayrıca eklem noktalarında süregelen ağrılar hekim kontrolünü zorunlu kılan hallerdir. Yani Çocuklarda bacak ağrıması, sık görülen ve normal kabul edilen bir durum olsa da, dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
  • Hamilelikte Bacak Ağrısı:  ise normal kabul edilen ağrı tiplerindendir. Zira vücut alışık olmadığı bir ağırlığı taşımak durumundadır ve ayrıca hamilelik süresince vücut normalden çok daha fazla magnezyum ve kalsiyum tüketmektedir ve bunların eksikliğinin kramp ve ağrılara neden olduğu tespit edilmektedir. Ayrıca anne adaylarının çok yaptığı bir hatadır ki, hamileler gebelik süresince normalden daha hareketsiz olurlar. Bu durum ne bebeğe ne de anneye faydalı değildir. Günlük rutin bozulmamalı, bebeğe ve anneye zarar vermeyecek egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır.

[reklam id=1]

  • Sinir Kaynaklı Bacak Ağrıları: bel fıtığı göstergesi olarak ortaya çıkabilmekte, çoğu zaman omurga lezyonları sinirler üzerinde baskıya sebep olmakta ve bacak ağrısına sebep olmaktadır. Modern tıp, artık pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi bu hastalığa da çözüm bulabilmektedir. Bu sebeple bacak ağrılarının hafife alınmaması ve doktor kontrolüne başvurulması doğru olacaktır.
  • Damar Tıkanıklığı: Bacak ağrısının diğer nedenlerinden birisi de damar tıkanıklığıdır. Kolesterol, sigara kullanımı, hipertansiyon gibi hastalıkların sonucu ve/veya semptomu olarak, damar tıkanıklığı sonucu ortaya çıkan bacak ağrıları gösterilebilir.
  • Değinilmesi gereken bir başka husus ise bacak ağrısının oluştuğu bacağa göre farklı sebeplerinin olduğu ve başka hastalıkların semptomları arasında yer aldığı konusudur.Örneğin her iki bacak için ortak kaynaklar, Travma, diyabet, olarak gösterilebilirken, örneğin sağ bacak ağrısı tek başına siyatik belirtisi iken, sol bacak ağrısı nadir görülse de bazı kanser tiplerinin belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca sinir kaynaklı ağrılar daha çok sağ bacakta ortaya çıkmaktadır.
  • Elbette yanlış yapılan spor, aşırı kilo gibi faktörler de bacak ağrısı nedenleri arasındadır.
  • Sadece bacak boyutunda kalmayıp, vücudun diğer sistemleri ile ilgili de olabilir. Örneğin, Diyabet, Kolesterol, fıtık gibi faktörlere bağlı ise semptoma bağlı olarak diğer sistemlerin tedavisini gerektirebilecektir.

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Bacak ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle ağrının kaynağının tespit edilmiş olması gereklidir. Örneğin travma sonucu ortaya çıkan bacak ağrısı nasıl geçer?

Travma eğer kırık, çıkık, çatlak vb. sonuçlar ortaya çıkardıysa bunun evsel yöntemlerle çözebilmeniz mümkün değildir. Mutlaka bir acil servise başvurmanız gereklidir. Ayrıca Damar ve sinir rahatsızlıklar gibi sorunlara da kendi başınıza çözüm bulabilmeniz mümkün değildir.

Bacak-Agrisi-Neden-Olur1

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Genel olarak bacak ağrıları, vücudumuzu doğru kullanmamamızdan kaynaklanır. Örneğin, aşırı kilo bacak ağrılarının en çok görülen dahili sebepleri içindedir. Değindiğimiz gibi doktor kontrolü gerektiren travma tedavileri dışında, öncelikle kilo vermek, yeterli egzersiz yapmak vücudumuzun sadece bacak değil, başka uzuvlarındaki ağrıların da büyük ölçüde azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca var ise, diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol de tedavi edilmelidir ki bu saydıklarımız obezite tedavisi ile pek çok vakada kendiliğinden düzene girmektedir. Ayrıca, sigara kullanımı bazı damar hastalıklarını tetiklemektedir.

Hamilelikte ve çocuklarda büyüme çağında oluşan bacak ağrıları akut dönemin sona ermesiyle tamamen ortadan kalkacaktır. Ancak konforlu bir süreç için, bu dönemlerde oluşan bu ağrılar, düzenli beslenme, kemik gelişimi ve sağlığını artıracak, kalsiyum ve magnezyum ağırlıklı besinlere yönelmek suretiyle azaltılabilecektir. Ayrıca doğru ve düzenli egzersiz vücut için her zaman olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Elbette diğer faktörleri de dikkate alıp, her şeye rağmen devam ediyor ise bacak ağrısı tedavisi olmak için hekim kontrolüne başvurmak doğru yöntem olacaktır.