Bacak Bakımı Nasıl Yapılır

tarafından
7223
Bacak Bakımı Nasıl Yapılır

Bacak Bakımı Nasıl Yapılır
Güzel ve dikkat çekici bacaklara sahip olmak her kadının hayali… Özellikle yaz mevsiminde kısa şortlar, mini etekler can alıcı renkleriyle mağaza vitrinlerinde alınmayı beklerken her kadın bu kıyafetlerin altında bacaklarının nasıl göründüğünü kafasında şöyle bir resmeder ve ona göre almaya karar verir. Bir de plajda bikini giyme meselesi var değil mi? Her kadın güzel bacaklarla şezlonga uzanıp şöyle sere serpe güneşlenmek ister. Kafanızda canlanan görüntüde epilatör kızarıklıkları, kırmızı noktacıklar, ağdanın sebep olduğu kararmalar, nemsizlikten pul pul olmuş deri, matlaşmış bir cilt olmaması için bu yazıyı mutlaka okuyun!

Bacak bakımı nasıl yapılır?
evde-bacak-bakımı

İşte size güzel görünen, pürüzsüz ve ipek gibi bacaklarla istediğinizi giyebileceğiniz bir yaz geçirmek için bacak bakımı ve püf noktaları…

 • Sıkı bacaklar için yürüyüş ve egzersiz yapın
  Kendinize hafif bir egzersiz planı oluşturun ve her gün düzenli olarak yürüyün. Yürümek bacaklarınızı şekillendirip sıkılaştıracağı gibi vücudunuzdaki diğer bölgeleri de toparlamaya yardımcı olacaktır. Bunun için her gün ortalama 30 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız. Bunun dışında yürüyüşten önce ve sonra uygulayacağınız bacak egzersizleri de bacaklarınızın şekillenmesi için çok önemlidir.
 • Selülit oluşumuna engel olun
  Selülit bacaklardaki kan dolaşımı bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bacaklardaki selülitli görünümü yok etmek veya azaltmak için piyasadaki güvenilir selülit kremlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak önemli olan selülit henüz oluşmadan önlemini almaktır. Bunun için doymuş yağ oranı yüksek olan besinlerden uzak durun. Aşırı miktarda tuz tüketiminden de uzak durulmalıdır. Sodyum miktarı yüksek olan besinler selülite davetiye çıkarır. Aşırı şekerli gıdalar da selülite yol açar(çikolata, şerbetli tatlılar vs.). Aşırı tuzlu ve şekerli gıdalar dokularda ödeme yol açar ve kan dolaşımını olumsuz etkiler. Ayrıca salam, sosis, sucuk gibi gıdalar da damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Çok sık kahve içmek de selülit oluşumunu hızlandırır. Kızartmalardan uzak durulmalı bunun yerine haşlama, fırın ve ızgara yöntemiyle pişirilmiş yiyecekler tercih edilmeli. Buna karşın kuru baklagillerin selüliti iyileştirdiği bilinmektedir. Potasyum miktarı yüksek olan meyveleri de öğünlerimizde bulundurmalıyız. Yeterli miktarda sebze tüketmeliyiz. Bunlara dikkat etmek bacak bakımı için önemlidir. Bacaklarınıza el yordamıyla masaj yapmak da kan dolaşımını hızlandıracağı için selülitli bölgelere iyi gelecektir.

Bacak-Bakımı-Nasıl-Yapılır1

 • Ağdadan sonra bacaklarınıza bakım uygulayın
  Bacak ağdası
  yaptıktan sonra bacağınızda bir takım kızarıklıklar oluşur. Özellikle hassas cilde sahip olan kişiler bu konuda çok sorun yaşamaktadır. Bu kızarıklıkları gidermek için ağdadan sonra bacağınıza mutlaka buz torbası koyun. Böylece bacaklarda ağdadan sonra oluşan kırmızı noktacıkları da minimum seviyeye indirmiş olacaksınız.

evde-bacak-bakımı1

[reklam id=1]

 • Nemlendirici losyon kullanın
  Vücut gün içinde çeşitli nedenlerden dolayı nemini kaybeder. Duş aldıktan sonra ve bacak ağdası yaptıktan sonra nemlendirici losyon kullanarak bacaklarınıza kaybettiği nemi tekrar kazandırabilir ve daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede derinizin pul pul olmasını da önlemiş olacaksınız.

evde-bacak-bakımı2

Evde bacak bakımı
Bitkisel yağlarla evde hazırlayacağınız bakım kürleriyle de bacak bakımı yapabilirsiniz. Bitkisel yağları masaj eşliğinde cilde yedirerek yapmak çok faydalı olacaktır. Bu yağları haftada iki kez uygulayabilirsiniz. İşte size en çok tercih edilen ve bacaklarınızın güzelliğine güzellik katan bitkisel yağlar:

Kakao yağı;Bacaklardaki çatlakları giderir ve bacaklara doğal bir bronzluk kazandırır.
Greyfurt yağı;Bacaklarda belirgin bir şekilde incelme sağlar ve sıkılaştırıcı bir özelliğe sahiptir.
Yosun yağı;Selülitlerin giderilmesinde gözle görülür derecede bir etki gösterir.
Kekik yağı;Bacaklardaki yağ yakımında etkilidir.
Kayısı yağı;Bacaklardaki pürüzleri gidermeye yardımcı olu
Kantaron yağı;Cildin yenilenmesine, yara ve izleri gidermeye katkıda bulunur.

Bacak-Bakımı-Nasıl-Yapılır2

Bacaklarda oluşan selülitler için mucize etki yaratan formül:

 • 1 çorba kaşığı okaliptüs yağı
 • 1 çorba kaşığı melisa yağı
 • 5 adet ezilmiş aspirin
 • 2 limonun suyu

Öncelikle 5 aspirini iyice toz haline gelene kadar eziyoruz. Daha sonra limon suyu ile karıştırıp tamamen erimesini sağlıyoruz. Üzerine okaliptüs ve melisa yağını ilave ediyoruz. İyice karıştırdıktan sonra 1 saat beklemeye alıyoruz. Daha sonra bu karışımı selülitli bölgeye masaj yaparak yediriyoruz ve üzerini streç filmle sarıyoruz. 1 saat bekledikten sonra yıkıyoruz. Bu uygulamayı haftada bir kez yaptıktan sonra selülitli bölgenin hızla iyileştiğini göreceksiniz!