Badem Sütü Faydaları

tarafından
1019
Badem Sütü Faydaları

Badem sütü faydaları olan bir içecektir. Dövülmüş bademlerden elde edilmektedir. İçerisinde pek çok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Yazımızın içerisinde badem sütünün faydaları ve badem sütü zayıflatır mı gibi soruların yanıtlarını bulabiliyor olacaksınız. Laktoz, gluten ve kolestrol içermemektedir. Kilo vermek için çok etkili bir içecektir. Aynı zamanda vücut için çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Laktoz içermemesi, potasyum, kalsiyum ve antioksidanlar bakımından çok zengin olması tercih nedenidir. İnek sütüne göre daha az kolesterole sahiptir. Bol miktarda vitamin içermesi önemlidir. Lezzet olarak mükemmeldir. Kalori bakımından da çok düşük değerdedir. İnek sütü ile yoğunluk bakımından eşdeğerdir.

Badem sütü içerisinde bol miktada E vitamini bulunmaktadır. E vitaminin kansere ve yaşlanmalara karşı çok iyi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle cilt üzerinde gençleşme etkisi yapmaktadır. Sadece E vitamin olan bir içecek değildir. E vitaminin yanı sıra A, D, protein, omega6, kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir bakımından da çok zengindir.

Bu bağlamda badem sütünün faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Özellik bakımından soya sütüne yakındır. Ancak, kalori değeri açısından soya sütünden daha hafiftir. Badem sütü içinde sadece 40 kalori bulunmaktadır. Düşük kalorili olması diyet yapanlar için büyük önem arz etmektedir. Badem yağının bir diğer özelliği ise lifli bir içecek olmasıdır. İçerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bağırsak duvarı ve kolonu koruma özelliğine sahiptir.

[reklam id=1]

Şeker emilimini dengelemesi ve kolestrol seviyesini dengede tutması bir diğer faydasıdır. İnek sütüne alternatif olarak tavsiye edebileceğimiz en faydalı içecek kesinlikle badem sütüdür. Her yaştan insanın günlük olarak tüketmesi gereken içeceklerden biridir. Özellikle fazla kilolu olan ve diyet yapmak isteyenler için en iyi alternatifler arasında yer almaktadır.

Badem sütünün faydaları hakkında pek çok bilgiyi sizlerle paylaşmış olduk. Şimdi, badem sütünün faydalarını ve badem sütü ne işe yarar diye merak edenlere maddeler halinde genel bir toparlama yapalım istiyoruz.

Badem Sütü Faydaları

  • Çok zengin lif içermesi sayesinde bağırsak duvarını ve kolonu koruma özelliğine sahiptir.
  • B12 vitamini bakımından zengindir. Bu özelliği ile tırnak ve saçlar üzerinde koruma sağlar.
  • Bağırsak, mide ve gastrit problemleri yaşayanlar için çok faydalıdır. Bağırsak işlevlerini düzenleme etkisi bulunmaktadır.
  • İshal ve kusma sonrasında vücudun kaybetmiş olduğu potasyumu telafi eder. İçeriğinde zengin potasyum olması nedeniyle bu gibi durumlardan sonra badem sütü içilmelidir.
  • Laktoz hastalığı olanlar için kolay sindirilme özelliğinden dolayı badem sütü tavsiye edilmektedir. Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.
  • Bağırsaklarda şeker ve yağ emiliminin daha sağlıklı ve etkili olabilmesine yardımcı olacaktır.
  • İyi ve kötü kolestrol üzerinde ters etki yapan bir içecektir. İyi kolestrolü geliştirme ve aynı zamanda kötü kolestrolü düşürme özelliğine sahiptir.
  • Kalp ve damar sağlığı üzerine çok faydalıdır. Kalbin daha iyi çalışması ve damarların tıkanmasını önlemede yardımcıdır.
  • Kalorisi çok düşük olması büyük önem arz etmektedir. Bu özelliği kilo vermek isteyenler için çok önemlidir. Günlük diyet uygulamalarınızda inek sütü içmek yerine, badem sütü içebilir ve kilo verme hızınızı arttırabilirsiniz.

Badem Sütü Faydaları 2

Tüm bu özellik ve faydaları sayesinde insanlar için önemli bir besindir. Bazı yan etkileri görülebilmektedir. Kontrollü ve dengeli tüketmenizde fayda vardır. Tiroid üzerinde olumsuz etki yapabilmektedir. Bebekler için sağlıklı bir içecek değildir. Badem sütü içerisinde şeker oranı fazladır. Bu nedenle fazla badem sütü içilmesi orta ve uzun vadede sağlıklı olmayacaktır. Bazı yan etkileri olsa da, genel olarak hem çok sağlıklı, hem de faydalı bir besindir.