Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır

tarafından
36452
Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Doğal ve şifalı yağlar dendiğinde akla ilk gelen, çok telaffuz edilen ve hemen hemen herkesin bildiği bir yağ olan badem yağı, besleyici, çoğaltıcı, gürleştirici etkileriyle, özellikle saç, kaş ve kirpik bakımında en çok başvurulan yağların başında gelir. Saç kırıklarını, henüz oluşmadan engelleyen, ihtiyaç duyduğu E vitaminini tedarik eden besleyici ve yumuşaklık veren bir yağ olan badem yağı, azalan kaş ve kirpikleri gürleştirmek ve kıl köklerini beslemek için hemen hemen her uzmanın tavsiye ettiği bir yağ olma özelliğiyle de ilk sıralarda yer alır.

Badem-Yağı-Saça-Nasıl-Uygulanır2

Duştan Önce Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Badem yağının en çok tercih edilen uygulama biçimi, duştan önce saçlara tatbik edilen şeklidir. Bu uygulamada yaklaşık 3 çorba kaşığı badem yağı saçın tamamına yayılarak bir bone ile kapatılır, 1 saat bekledikten sonra şampuanlanır. Badem yağını saçlarınızdan arındırmadan önce şampuan kullanarak köpürtün, daha sonra yıkayın. Şampuandan evvel sıcak su ile buluşan saçlar, yağı iyice emerek arınma işlemini zorlaştırır.

Badem-Yağı-Saça-Nasıl-Uygulanır1

Duştan Sonra Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Badem yağını duş sonrası da nemli saçlarınızın uç kısımlarına uygulayabilirsiniz. Saçlarınız henüz nemliyken birkaç damla badem yağını saç uçlarınıza yedirerek kurumaya bırakın. Bu  işlemle saç kırılmalarının önüne geçebilirsiniz. Badem yağını sadece saç uçlarınıza ve az miktarda sürdüğünüzden durulamanıza gerek olmayacaktır.

Kepek ve Kuruluk İçin Badem Yağı Nasıl Uygulanır
Badem yağını salt saç uçlarınızda kırık onarıcı olarak değil, kuru saç derisi ve kepeklenme sorunu yaşadığınızda da saç diplerinizde kullanabilirsiniz. Badem yağını parmak uçlarınızla saç diplerinize masaj yaparak yedirin, yarım saat bekleyerek şampuanla arındırın. Eğer badem yağını saçlarınızdan arıtmakta zorlanıyorsanız, durulama suyuna bir çorba kaşığı kadar elma sirkesi karıştırabilirsiniz.

[reklam id=1]

Badem Yağı Faydaları

Tam bir E vitamini zengini olan badem yağı tatlı ve acı badem yağı olarak iki türdür. Cilt bakımı ve kozmetik alanında kullanılan türü tatlı badem yağıdır. Vitamin açısından çok zengin olan badem yağı, diğer yağlara göre daha fazla protein yüklüdür. Badem yağı, badem çekirdeğinden, kimyasal işlem kullanılmaksızın soğuk pres yöntemiyle elde edilir.

  • Vücuda, beyne, gözlere ve cilde kuvvet veren badem yağı, yüksek kalori içeriğiyle kilo almak isteyenlere de yardımcı olur.
  • Baş ve böbrek ağrılarına iyi gelen badem yağı, bronşit, soğuk algınlığı ve kabızlığa da iyi gelir.
  • Acı badem yağının ise böbrekler üzerinde olumlu tesirleri vardır. Böbrek iltihabını gideren, böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olan acı badem yağı, basur şikayetlerinde de iyileştirici bir etki gösterir.
  • Ayrıca egzama kaynaklı kaşıntılara da iyi gelir.
  • Acı ve tatlı badem çekirdeklerinin karışımından elde edilen badem yağının, özellikle kuru ve yıpranmış ciltleri nemlendirme ve yumuşatma konusunda çok büyük mahareti vardır.
  • Tatlı badem yağı antik çağda da cilt ve saç güzelliği hususunda oldukça ilgi görmüştür. Eğer cildinizde ihmale bağlı kuruluk, pullanma, kaşıntı ve hassasiyet varsa her gece yatmadan evvel yüzünüze badem yağı sürebilirsiniz.

Badem-Yağı-Saça-Nasıl-Uygulanır3

  • Badem yağının kıl köklerini güçlendirme etkisinden bırakın kaşlarınız ve kirpikleriniz de faydalansın. E ve D vitaminleri ile magnezyum ve kalsiyum mineralleri içermesinden dolayı kaş ve kirpik diplerini besleyen badem yağı, bu faydasıyla meşhur olmuş bir yağdır.
  • Rahatlatıcı ve gevşetici özelliğiyle de aromaterapi ve masaj yağı olarak kullanılmaktadır.
  • Vücuttaki çatlaklara da iyi gelen badem yağı aynı zamanda çok etkili bir kabızlık ilacıdır.

Badem Yağı Fiyatı: Badem yağını piyasada çok uyun fiyatlarla kozmetik marketlerden, eczane ve aktarlardan, hatta süper marketlerin güzellik reyonlarından kolaylıkla temin edebilirsiniz. Badem yağının ortalama fiyatı 7 TL civarıdır.

BademYağı Saç Uzatır mı?
Badem yağının saç uzatma hususunda bariz bir etkisi olup olmadığı kanıtlanmamıştır; ancak düzenli olarak kullanıldığında, yumuşayan saç derisi ve kırılmamış sağlıklı saçlar nedeniyle kestirme işlemine gerek duyulmamasından dolayı, saçların doğal akışında ve rahat bir şekilde uzamasına katkı sağlar. Sağlıklı saçlar da problemsiz biçimde uzayacağından, badem yağı bu olumlu zemini hazırlamış olur.