Bademin Faydaları

tarafından
1217
Bademin Faydaları

Bademin faydaları, insan sağlığı açısından çok fazladır. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerden olan badem, hem lezzet olarak, hem de fayda olarak mükemmel bir besindir. Bu bağlamda badem faydaları ve lezzeti açısından harika bir yiyecektir. Badem içierisinde B12, A ve E vitaminlari bulunmaktadır. Mineral olarak demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller vardır.

Bademin Faydaları 3

Bademin ülkemizde çok fazla yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Türkiye dışında İran, Arabistan, Lübnan, Ürdün gibi sıcak iklimlere sahip ülkelerde yetişmektedir. Temel olarak tatlı ve acı badem olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Acı badem yemeklerde kullanılmaktadır. Tatlı badem ise kuru yemiş olarak tüketilmekte ve aynı zamanda tatlılarda kullanılmaktadır.

Ayrıca, bademin öğütülerek sütü elde edilmekte ve inek sütüne alternatif olarak içilmektedir. Hem çiğ badem, hem de badem sütü sağlık açısından çok faydalıdır. Bunun yanı sıra bademin zayıflamaya faydaları olduğu da bilinmektedir.

[reklam id=1]

Metobolizmayı hızlandırması ve sindirimi kolaylaştırması ile zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinde yer almaktadır. Yukarıda da ifade etmiştik. Besin değeri bakımından çok zengin bir yiyecektir. E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, çinko, sewlenyum, bakır, niasin gibi içeriğe sahiptir. Bademin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Beyin sağlığı için çok önemlidir. İnsan beyninin gelişimini desteklemektedir. Çocuklar içinde beyin gelişimi bakımından etkili bir besindir. Alzheimer hastalığı riskini azaltmaktadır. Hafızayı güçlendirmesi beyin sağlığı kapsamında belirtebileceğimiz faydalarından biridir.
 • Kolestrolü dengeleme konusunda badem çok etkili bir besindir. Düzenli badem tüketilmesi ile özellikle yaşlıların sorunu olan kolestrolü dengede tutabilirsiniz.
 • Bademin bir diğer faydası da kemik sağlığı üzerindedir. Hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde kemik gelişimini desteklemektedir.

Bademin Faydaları 2

 • Düzenli badem tüketimi yaparak kilo verebilirsiniz. Bu bağlamda badem ile zayıflama çok kolay ve hızlıdır. Sindirim sistemini düzene sokması ve metobolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.
 • Kalp ve madar sağlığı için badem olmazsa olmaz bir besin olarak ön plana çıkmaktadır. Düzenli tüketilmesi durumunda kalp sağlığını korumakta ve aynı zamanda damar tıkanıklıklarının önüne geçmektedir. Özellikle magnezyum oranının yüksek olması nedeniyle kalp sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme ve koruma açısından da badem faydalı bir besindir. Pek çok sağlık probleminin baş nedeni olan zayıf bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirebilirsiniz.
 • Bademin cilt bakımı üzerine etkileri çok fazladır. Cildin taze ve genç kalması için her gün düzenli badem tüketmeniz gerekmektedir. Ancak, bazı kişilerin ciltleri hassas olabilmektedir. Aşırı badem tüketimi bu kişilerde sivilcelere neden olabilmektedir. Bu nedenle öncelikli alerjik testi yaptırılması daha doğru olacaktır.
 • İnsan vücudu için kan basıncı çok önemlidir. Düzenli badem tüketimi sayesinde kan basıncını dengede tutabilirsiniz. İçerisinde bulunan bol miktarda sodyum ile kan basıncını dengede tutmanız mümkündür.
 • Vücudun enerji kaynağıdır. Gün boyu dinç ve enerjik olmak için badem çok etkili bir besindir.
 • Kanser hastalığını önlemek için badem tüketilmelidir. Zengin lif içeriği sayesinde kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Diyabet hastaları içinde badem hem koruyucu, hem de tedavi edicidir.
 • Gebe olan anne adayları içinde günlük az miktarda badem tüketimi önerilmektedir.
 • Kabızlık gibi ciddi mide ve bağırsak sorunlarını önlemede badem bir numaradır.

Bademin Faydaları 1

Bu ve bunun gibi daha pek çok faydasının olduğu ifade edebiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında badem ne işe yarar noktasındaki sorularınız yanıt bulmuş oldu. Bademin kararınca tüketilmesi gerekir. Günde ortalama 30 gram badem yeterlidir. Daha fazlası uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Düzenli ve kontrollü badem tüketimi ile bu faydaları vücudunuzda hissedebilirsiniz.